İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. WordPress : Servisimizi Kullanan Türk Blogger’ların Özgürlüğünü Kısıtlamayacağız

WordPress : Servisimizi Kullanan Türk Blogger’ların Özgürlüğünü Kısıtlamayacağız


JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!

Geçen haftanın önemli olaylarından birisi, “kişisel haklar” başvurusu nedeniyle, Dünya’nın ilk blog sunucusu wordpress.com’un Türkiye’den erişime tamamen kapatılmasıydı. Konuyla ilgili olarak wordpress.com kurucularından Matthew Mullenweg ile görüşüldü. Geçen haftanın önemli olaylarından birisi, “kişisel haklar” başvurusu nedeniyle, Dünya’nın ilk blog sunucusu wordpress.com’un Türkiye’den erişime tamamen kapatılmasıydı.

İnternette pek çok forum ve blogda “Türkiye’de Sansür” başlığı tartışılan bu işlem, Fatih Mahkemesi tarafından verilmiş ve internet camiasında şaşkınlık yaratmıştı. Çünkü bu tür olaylarda kapatma kararının (eğer ilgili içerik kaldırılmamışsa) ilgili site ya da sayfanın kapatılması şeklinde olması gerekirken, 1,5 milyon blog’un yer aldığı sitenin tamamı kapatılmıştı. Türkiye’den 12 milyon sayfa impression aldığı bildirilen sitenin kapatılması, bu site üzerinde blog açan ya da bu bloglara ulaşmak isteyen Türk kullanıcıların özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak yorumlanmıştı.

Konu yurtdışında da epeyce tartışıldı. Şaşkınlık yaşayan kişilerden birisi de wordpress kurucusu Matther Mullenweg idi. Kendisiyle konu hakkında röportaj yapıldı.

turk.internet.com : Bize kısaca wordpress hakkında bilgi verir misiniz?

Matthew Mullenweg : WordPress.com son dönemde büyük bir ilgi çekmeye başladı. Bloglarına aylık 72 milyon ziyaretçi çekiyor. Gösterdiği sayfa sayısı ayda 300 milyon. İçeriği, CNN’nin Amerikan başkanlık seçimi bloglarından, kediler hakkındaki komik site www.icanhascheezburger.com’a kadar değişiyor.

turk.internet.com : Biliyoruz ki Türkiye’den de sizde blog açanlar var. Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Matthew Mullenweg : Türkiye’den yirmi-otuz bin blogger’ımız var. Bloklama öncesinde Türkçe bloglar için ayda 12 milyon sayfa gösterimi yapıyorduk. Blok devam ederse bu sayı 250.000 /a y olarak gerçekleşiyor.

turk.internet.com : Bu bloklama olayı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Matthew Mullenweg : Çok üzücü bir olay diye düşünüyorum. Belki Amerikan kanunları, Türk kanunlarınan farklıdır ama WordPress.com bloglarının her biri kendi domainlerini kullanıyor. Bu nedenle tüm wordpress yerine sadece ilgili blog bloklanabilirdi. Böyle yapınca binlerce suçsuz sesi de sessizliğe mahkum etmiş oldular.

turk.internet.com : Bu toptan bloklamaya karşı yapmayı düşündüğünüz bir işlem var mı?

Matthew Mullenweg : Ne yapacağımızı değil, ne yapmayacağımızı söyleyebilirim. Bizim servisimizi kullanan Türk bloggerların konuşma özgürlüğünü hiçbir zaman sınırlamayacağız.

turk.internet.com : Bir de blogların ve 2.0’ın geleceği konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Matthew Mullenweg : Bloglar henüz popüler olmaya başladılar. Özellikle Avrupa’lı ve Asya’lı ülkelerde, her ay bir önceki ayın 2 katına katlandığını görüyoruz. Hiçbir özgür insanın reddedemeyeceği kadar önemli bir ortam olduğunu düşünüyorum.

turk.internet.com Notu : wordpress.com halen kapalı. Çünkü şirketin Türkiye’de avukatları ya da temsilcileri bulunmuyor. Bu nedenle de itiraz başvusu yapılmadığı için açılmıyor.

Referanslar

WordPress : ‘Servisimizi kullanan Türk Blogger’ların Özgürlüğünü Kısıtlamayacağız’

JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. burak_avatar
    9 sene önce

    Çok iyi verilmiş bir karar olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir