1. Anasayfa
 2. Haberler

Microsoft Vista’nın 6 Ayrı Sürümü Olacak


0

Vista’nın piyasa çıkacağı kesin tarih henüz belirlenmese de bunun 2006 sonunda olması bekleniyor.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Vista, şu 6 sürümden oluşacak:

-Vista Business
-Vista Enterprise
-Vista Home Basic
-Vista Home Premium
-Vista Ultimate
-Vista Starter

Her ölçekteki şirketler için temel sürüm olacak Vista Businnes, kuruluşların kendi bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayacak araçlar sunacak.

Vista’nın Enterprise sürümü ise temel Business sürümüne ek olarak,”BitLocker” adı verilen ve bilgisayarın çalınması veya kaybolması durumunda gizli verilerin görülmesini engelleyecek bir sistemin de dahil olduğu bir şifreleme sistemine sahip olacak.Home Basic sürümü, bilgisayarlarında internete girmek, e-mail göndermek, basit belgeler yazmak ve düzeltmek isteyen kullanıcılara yanıt verirken, ayrıca masaüstü arama ve güvenlik araçlarını da dahil edecek.

Vista’nın Home Premium sürümü de Basic sürümen ek olarak, Aero denilen yeni grafik arayüze sahip olacak. Kullanıcıların dijital görüntü, müzik ve video kolleksiyonlarını düzenleme ve çalma olanağı sağlayan bu sürüm ayrıca DVD kayıt olanağı ve Microsoft’un oyun konsolu Xbox 360’a bağlanma imkanı tanıyor.Vista Ultimate, Business ve Home sürümlerinin tamamını bir pakettetoplarken, Starter adlı sürüm ise kalkınmakta olan ülkelerdeki düşük kapasiteli bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlandı.Microsoft, ayrıca bu sürümler üzerinde AB’nin talepleri doğrultusunda Avrupa’ya uygun olarak değişiklikler yapacak ve Windows media player programını çıkaracak.

Eğlence Ve Oyun Merkezi

Geleceğin evlerinde aynı zamanda önemli bir eğlence ve oyun merkezi olarak da kullanabilecek yeni işletim sistemi Vista’nın yüksekçözünürlüklü (HD) görüntüleri kayıt ve açma olanağı sağlayan, albüm tarihleriyle müzikleri filtre ederek indiren özellikleri bulunuyor.Microsoft’un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın ilk deneme sürümü ”Vista Beta 1” daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıştı.

2006 sonunda raflardaki yerini alması beklenen Windows Vista’nın arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılıyor. Windows Vista’nın en çok konuşulan özelliği ise bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama eğilimine uygun, arama teknolojileriniişletim sistemine entegre etmiş olması.

Windows Vista’nın yeniliklerinden bir diğeri de yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor. Vista’da ayrıca dışa çıkışlar için firewall (güvenlik duvarı), dıştan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunuyor. Service Pack 2 destekli Windows XP’deki güvenlik duvarı ise sadeceiçeri girişleri koruyordu.

Yeni işletim sisteminde açılış hızlanırken, ”sleep” (uyku) modu da Windows XP’nin ”standby” ve ”hibernate” özelliklerinin bir birleşimi olarak bulunuyor ve daha kolay çalışıyor. Microsoft, Vista’nın veri akışını düzelteceğini ve dosyaların dahaverimli organize edeceğini vurguluyor. 2001 yılından bu yana Longhorn olarak anılan Window Vista’nın, ilketapta 2004’te çıkacağı açıklanmış daha sonra ise 2006 sonuna ertelenmişti.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir