0

Windows Vista üzerinde gelen Windows Firewall daha önceki işletim sistemleri üzerinde gelen firewall’lardan çok daha fazla yeteneğe sahip ve bu özellik group policy ile çok daha kullanışlı hale getirilebiliyor. Bu makalede Group policy özelliklerinden yararlanarak programların dış dünya ile bağlantısını nasıl engelleyeceğimizi açıklaycağım.

İlk olarak group policy Vista’nın, Ultimate, Business ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir. Başlat > Çalıştır > GpEdit.msc > Enter a basarak group policy’i çağıralım. Bu bölümde izlememiz gereken yol,

Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Gelişmiş güvenlik ile birlikte Windows güvenlik duvarı >Ggelişmiş güvenlik ile birlikte Windows güvenlik duvarı – Yerel Grup İlkesi Nesnesi > Giden Bağlantı

Bu bölümde sağ taraftaki boş panelde sağ tıklayıp yeni kural seçeneğini seçelim.

Windows Vista Firewall
Şekil-1

Bu makalede örnek olarak Msn messenger programının internet bağlantısı engellenecektir. İlk menüde engellemek istediğim özelliğin bir program olduğunu seçiyorum ve ileri diyorum.


Şekil-2

Gelen bölümde engellemek istediğim programın .exe dosyasını gösteriyorum.


Şekil-3

Sonraki adımda programı ne şekilde izin vereceğimi seçiyorum bu bir block işlemi olduğundan bağlantıyı engelle seçeneğini seçerek devam ediyorum.


Şekil-4

Gelen bölümde bu kuralın hangi zamanda uygulanması gerektiği sorulur bu örnekte tüm özellikler için ben bu kuralın uygulanması gerektiğini belirtiyorum.( ister domaine dahil olsun isterse herhangi public veya private ağ da bu kuralın uygulanması gerektiğini belirtiyorum)


Şekil-5

Son menüde ise kural için bir isim ve gerekçesi hakkında bir açıklama yaparak policy’yi uyguluyorum.


Şekil-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows Firewall

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir