1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Sık Karşılaşılan Windows Update Hataları ve Çözümleri

Sık Karşılaşılan Windows Update Hataları ve Çözümleri


işletim sisteminin ve Office uygulamalarının hatalarını gidermeye ve varsa açıklarının kapatılmasını sağlamak için kullanılan önemli bir hizmettir. Bir ürünün (dünyada ki herhangi bir başka ürünlede kıyaslayabilirsiniz) üretim sürecini geçtikten seneler sonra halen onun desteğini verip problemleri ile ilgilenmekte Microsoft’un pazar payının bu kadar büyük olmasını sağlıyor.

Windows Update işlemi kullanıcların sadece güvenlik değil Microsoft’un sunduğu bir çok yeni özelliğide işletim sistemine entegre edilmesine olanak tanıyor. Windows Xp kullanıcıları için Media Player 11 ve Internet Explorer 8 güncellemeleri buna örnek olarak gösterilebilir.

Windows Update’i kritik güncellemeler tercihe bağlı güncellemeler ve driver update güncellemeleri olarak 3 ana başlık altında toplayabiliriz. Kritik güncellemeler Windows içersinde herhangi bir güvenlik gereksinimi olduğu durumda mutlaka yayınlanan ve güncellenmesi gereken updateleri belirtir. İsteğe bağlı güncellemeler sistem içersinde çok önemli değişikliği bulunmayan veya çalışan uygulamaların versiyon yükseltmelerini öneren updateler olarak adlandırabiliriz. Donanımların driverlarıda genel anlamda isteğe bağlı güncellemelerdir ancak kullanmış olduğunuz bu donanımın driveları işletim sistemi ile daha uyumlu çalışması için bu güncellemelerin yapılması Microsoft tarafından önerilen bir durumdur.

Denetim masası da Windows Xp de güvenlik merkezi içersinde, Windows Vista da ise Windows Update seçeneğinden menülerine ulaşabiliriniz.

Windows Xp içersinde çok Windows Update ile ilgili çok fazla yapabileceğimiz veya kişiselleştirebileceğimiz ayar bulunmamaktadır. Bu bölümde sadece Windows Güncellemelerinin hangi zamanlar arasında kontrol edilebileceğine ve download edilmiş güncellemelerin otomatik olarak mı yoksa bizim tarafımızdan yüklenmesi gerektiğini seçebileceğimiz bir menü sunmaktadır. Yüklü olan güncellemeleri ise Program Ekle veya Kaldır bölümünde, üst bölümde güncellemeleri göster seçeneğine tıklayarak görebilirsiniz veya kullanmak istemediğiniz güncellemeler varsa bu bölümden kaldırabilirsiniz.

Windows Vista içersinde ise güncellemeler menüsü çok daha alternatif sunmaktadır. Sol taraftaki bölümde yüklenen güncellemeleri veya yüklenmesi gereken güncellemeleri görebilirsiniz. Ayrıca Windows Xp deki gibi güncellemelerin hangi tarihlerde ve hangi saatlerde yapılması gerektiğini seçebilirsiniz.

Windows Güncellemeleri hem Windows Vista içersinde hem de Windows Xp içerisinde SoftwareDistribution klasörüne indirilir ve kurulum işlemleri buradan gerçekleştirilir. Güncelleme servisi Windows Vista da Windows Update, Windows Xp de ise Otomatik Güncellemeler servisi olarak services.msc den ulaşılabilir.

Genel anlamda Windows Update yaparken yaşadığınız bir sorun SoftwareDistribution klasörünün yeninden adlandırılması ile çözüme kavuşabiliyor. SoftwareDistribution (Windows klasörü içerisinde) klasörünü yeninden adlandırabilmek için services.msc içersinde Otomatik Güncellemeler servisini (Windows Vista da Windows Update servisini) durdurmanız gerekmektedir. SoftwareDistribution.old olarak bu klasörü yeninden adlandırdıktan sonra yine servisler içersinde Otomatik güncellemeler servisini başlatıp windows update tekrar denenebilir.

Windows Update işleminde çok çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim yöntem bir çok problemin çözümü olacaktır ancak bunların dışında da bir problem olabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken verilen hata kodunu incelemektir. Bu hata kodları ile sorunun nereden kaynaklandığı küçük bir araştırma ile çözülebilir. Bunu için bir kaç örnek problemi beraber çözelim.

, , : Bu hata kodları bir bağlantı problemidir. Genel anlamda bu problemi çözmek için anti virus yazılımları sistemden kaldırılmalı veya kullanmış olduğunuz modem firmware’i güncellenmelidir. Bunun dışında sorunun devam ediyorsa aşağıdaki iki komutlar çalıştırılabilir.

: Bu problem anti-spyware yazılımlarından kaynaklanmaktadır. Ad-aware programı sistemde yüklü ise kaldırılarak windows güncellemeleri denenebilir.

0x80070020 : Bu hata kodu Windows Vista içerisinde karşılaşacağınız bir hata kodudur. Bit Defender yazılımı eğer Windows Vista da yüklüyse karşılaşılabilir. Bitdefender’ı sistemden kaldırdıktan sonra tekrar windows update denenebilir.

KB 898461 güncellemesi yüklemesinde sorunla karşılaşırsanız bu problemi %windir%\System32\spupdsvc.exe lokasyonundaki dosyayı yeninden adlandırarak çözebilirsiniz.

: Hatası ise aşağıdaki işlemler ile çözüm sağlayabilirsiniz. Başlat>çalıştır >regedit yazıp aşağıdaki lokasyonda bulunan değerleri yedek aldıktan sonra silin

Bu şekilde windows güncellemelerini tekrar deneyebilirsiniz.

: Windows Vista içersinde karşılaşabileceğiniz bir hata kodudur. Bu problemi komut satırını yönetici olarak çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırarak çözebilirsiniz.

ve sonrasında ise C:\Windows\winsxs pendig.xml dosyasını silip Windows güncellemesini tekrar deneyebilirsiniz.

: bu hata kodu ise aşağıdaki komut yardımı ile çözülebilir. Windows Vista da karşılaşacağınız bu hata iletisi komut satırını yönetici olarak çalıştırdıktan sonra komutu çalıştırarak sistemi yeniden başlatmak gerekir.

fsutil resource setautoreset true c:0x800b0100 : hata kodu ise aşağıdaki işlemleri komut satırında gerçekleştirerek çözebilirsiniz.

0x8000ffff : hata kodu ile karşılaştırğınızda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
1. C:\windows\winsxs klasörün gidiniz
2. Klasör içerisine pending.xml ve pending.grl dosyaları mevcutsa dosyaların sahipliğini alarak siliniz
3. Başlat Çalıştıra regedit yazalım ve açılan kayıt defteri penceresinde HKEY_LOCAL_MACHINE\COMPONENTS anahtarına gelelim.
4. Aşağıda belirtilen değerler varsa yedeğini alıp silelim.

• PendingXmldentifier
• NextQueueEntryIndex
• AdvancedInstallersNeedResolving

: Hata iletisi ile karşılaştığınızda bu problemi çözmek için kayıt defterinde aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate
Anahtarını silip windows’u yeninden başlatın ve tekrar kontrol edebilirsiniz.

-f : Bu çok sık karşılaşılan bir problem. Zaman zaman Turk Telekom DNS’lerinde problemle karşılaşılabiliyor. Bu hata ile karşılaştığınızda aşağıdaki gibi network ayarlarınızı değiştirdiğinizde problem çözülecektir.
4.2.2.2
4.2.2.4
Ardından windows update’i tekrar deneyebilirsiniz.

Görüldüğü gibi bir çok hata koduna karşılık gelen çözümler yukarıda sıraladığımız gibi. Bunların dışında çok daha farklı hata iletileri ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataları internet üzerinden kısa bir araştırma ile çözüm adımlarını değerlendirebilirsiniz.
Bu işlemlerin dışında Windows Update ile ilgili olarak 2 küçük aracıda çalıştırmanızda fayda var. Sıralanan bir çok işlemi zaman kaybetmeden otomatik olarak aşağıdaki araçlarla da gerçekleştirebilirsiniz ki karşılaştığınız veya karşılaşmadığınız bir çok hata iletisinin çözümü bu araçlar ile sağlanacaktır.

Link1
Link2

Kısaca değinmek gerekirse bu araçlar Windows Update’in ihtiyaç duyduğu dll dosyalarını sisteme tekar kayıt ediyor,catroot2 ve SoftwareDistribution klasörlerini yeninden adlandırıyor.
Diğer bir konuda service paketleridir. Microsoft belirli sürelerde o zamana kadar tüm güncellemeleri içeren servis paketlerini yayınlamaktadır. Servis paketleri yüksek boyutlarda oldukları için güncellemeleri StandAlone olarak dedimiz exe dosyalarını sisteme indirip güvenli modda iken bu kurulumları sağlamak en az hata ile sistemi upgrade etmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca sadece işletim sistemleri değil Microsoft Office araçlarını da zaman zaman güncellemektedir. Bu güncellemeler içersinde Office araçlarına yeni yetenekler sağlamak ve bazı eksiklikleri gidermek adına gerçekleştirilir. Office updatelerin de yaşadığınız sorunlarda ise yukarıdaki adımların dışında services.msc altında Office Source Engine servisinin çalışır durumda olduğunu doğrulamanız gerekmektedir.

Tüm Windows ve Office güncellemeleri saat ve tarih ayarlarının doğru olarak yapılandırılması ile sağlanır. Bu yüzden saat ve tarih ayarlarınızı doğru olarak yapılandırın. Ayrıca bir proxy kullanıyorsanız Windows Update işlemi gerçekleştirirken porxy’i kapatıp bu Windows Güncellemelerini yapmanızı önerebilirim.

Yukarıda Windows’un ve Office’in ne şekilde güncelleyebileceğinize ve en çok karşılaşabileceğiniz hata iletilerini ne şekilde çözebileceğinize dair bilgi vermeye çalıştım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1983 yılında Balıkesirde doğdum. Orta öğrenimi İstanbul da bitirdim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldum. 5 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum. MCP, MCSA,MCSE sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. slm. işletim sistemi windovs update güncellerken hep hata veriyor. hata kodu=0x80240036 hep bu hata kodunu veriyor. yardımcı olursanız sevinirm. tşkler

  2. 6 sene önce

    Windows update güvenlik güncellemesi yaparken kod 8e5e0147 hatası veriyor yükleme yapmıyor.yardımınızı bekliyorum her şey için şimdiden teşekkürler

  3. benm telde güncleme yapcam hata 2003 diyor ne yapmam lazım yardımcı olrmusnz

  4. 9C59 EXPLORER update hatası çözümü nedir