1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Windows Server 2016 Kurulumu

Windows Server 2016 Kurulumu

Microsoft’un yeni OS’un adını Windwos olarak geçtiğimiz Microsoft Ignite etkinliğinde duymuştuk. Tabi geliştirmeler hala devam ediyor. Bu süreç içerisinde Teknik Önizleme 2 (Technical Preview) sürümleri yayınlandı.

Technical Preview 2 sürümünü buradan indirebilirsiniz (ISO veya VHD)

Windows Server 2016 TP 2 Download Adresi

Windows Server 2016 TP  hakkında bilgi için adresi inceleyebilirsiniz.

Windows Server 2016 TP 2 (Yeni) hakkında bilgi için adresi inceleyebilirsiniz.

Kurulum standart Windows Server kurulumu ile aynı kurulum sonrasında küçük bir değişiklik bizi bekliyor.

Kuruluma başlayalım;

Not: Kurulumda şifre belirleme ekranında siyah ekran hatası verebiliyor, bunun tek çözümü Restart atarak tekrar denemeniz.

Standart ekranlarla ezberlediğimiz adımları uygulayalım,

Dil ve Saat dilimi ayarlarını yapılandıralım.


Resim-1

Install Now ile devam.


Resim-2

Windows Server Technical Preview 2, Varsayılan kurulumda arayüz bulunmamakta. Core olarak kullanabileceğimiz OS ile PowerShell ve bazı temel araçlar yer alıyor. Eklenebilen bazı roller ile remote olarak kullanabilirsiniz. Disk üzerinde 6.5 GB yer harcıyor. (Desktop, File Explorer, Server Manager gibi araçlar yer almıyor)

Windows Server Technical Preview 2 (with local admin tools), Varsayılan kurulumda yine arayüz bulunmuyor. Ama isterseniz Server Manager > Features > Graphical Shell’i aktif ederek arayüz ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Locak yönetim araçlarının yer aldığı bu OS üzerine tüm rolleri kurabilirsiniz. Disk üzerinde 8 GB yer hacıyor. Komut satırı üzerinden istediğiniz programı çalıştırabilirsiniz.


Resim-3

Lisansı onaylayarak devam.


Resim-4

Custom seçeneği ile temiz kurulum.


Resim-5

Disk yapılandırmasından sonra devam.


Resim-6

Kurulum işlemi devam ediyor.


Resim-7

Administrator parolasını belirliyoruz.


Resim-8


Resim-9

Eğer Windows Server Technical Preview 2 (admin tool’suz) olarak kurulum yapar ve arayüz eklemeye çalışırsanız aşağıda ki hatayı alırsınız.


Resim-10

Windows Server Technical Preview 2 (with local admin tools) Arayüz  Tanımlama (GUI)

Add Roles and Features üzerinden,

Server Manage > Features > Graphical Shell

seçtikten sonra işlemi tamamlayıp restart ediyoruz.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uğur, İstanbul'da doğdu. Ayvansaray Üniversitesi & Bilge Adam tarafından hazırlanan İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünü bitirdi. Lisansını tamamladıktan sonra, AYU Siber Güvenlik YL'a başladı. Bilge Adam, İsimtescil, Goldmaster/MaestroPanel firmalarında görev aldı. Kariyerine BDH\NETAŞ firmasında Kurumsal Sistem ve Danışmanlık Hizmetlerinde Uzman olarak devam ediyor.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Merhabalar; makaleniz için teşekkür ederim. Ben vmware workstation üzerinde kurulum yapmaya çalışıyorum ancak 0x0000000A hatası alıyorum fiziksel olarak kurduğumda sorun yaşamadım ancak sanalda bu sorunu yaşamaktayım bi öneriniz varmı acaba teşekkürler.