1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 1

Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 1


Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 1. Bu yazımızda Windows Server 2016 üzerinde DHCP Failover yapılandırmasını anlatıyor olacağım. Windows Server 2012 ile birlikte gelen DHCP Server Failover özelliğini ortamımızda DHCP Server’in kesintisiz bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır.. DHCP Server sahip olduğu görev nedeniyle network ortamımızda kritik sunucu rollerinden biridir. Bu nedenle ortamda bulunan DHCP Server rolünün herhangi bir şekilde devre dışı kalması ya da hizmet verememesi durumunda network ortamımızda bulunan Client’lerımız, Mobil cihazlarımız ya da network cihazlarımıza TCP/IP konfigürasyonunun dağıtılmamasında dolayı network yapımız içinde bulunan cihazlarımızın haberleşmesi olumsuz etkilenecektir. Böyle bir riske karşı Windows Server 2012 ile gelen ve yeni bir özellik olan DHCP Server Failover yapılandırması ile bu sorunların yaşanmasını engellemiş olacağız.

DHCP Server Failover yapı itibariyle iki şekilde çalışabilmektedir. Birinci DHCP Server Sunucusu ile İkinci DHCP Server sunucusunu Load balance ( Yük Dengelemesi ) ile Aktif-Aktif ya da ikinci DHCP Server Sunucusunu tamamen hot-standby yedekte bekleterek Aktif-Pasif olarak yapılandırabiliriz.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16PDC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurularak ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadır. Ayrıca bu sunumuzu ortamımızda birinci DHCP Server sunusu olarak bu sunucum görev yapacaktır.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W12R2ADC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak Additional Domain Controller olarak yapımızda görev yapmaktadır. İkinci DHCP Server sunucusu olarak bu sunucum görev yapacaktır.

W16PDC ismindeki sunumuz üzerinde DCHP Server rolünün kurulumunu başlatıyoruz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add roles and Features  tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.


Resim-1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-2

Select Installation Type ekranında Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz DHCP Server rolünü kurulumu yaparak DHCP Server Failover yapılandırılması yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Select destination server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Benim ortamımda sadece W16PDC olduğu için ve DHCP Server rolünü kurulumu yaparak DHCP Server Failover yapılandırılması yapacağımız için bu W16PDC isimli sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.


Resim-4

Select server roles ekranında DHCP Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için DHCP Server işaretliyoruz.


Resim-5

DHCP Server rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza DHCP Server‘i ile birlikte Remote Server Administration Tools altında bulunan DHCP Server Tools özelliğinin de kurulması gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.


Resim-6

DHCP Server kuruluma hazir Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-7

Select features ekranında DHCP Server ile birlikte kurulacak olan featuresleri ( Özellik ) görüyoruz. DHCP Server Failover kurulumu için Failover Clustering features ( Özellik ) kurmaya gerek yoktur. DHCP Server Failover yapılandırmasını DHCP Server üzerinde yapılandırılmaktadır. DHCP Server kurulumu için herhangi bir features ( Özellik ) gerekli olmadığı için bu ekranda herhangi bir seçim yapmıyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyoruz.


Resim-8

DHCP Server ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, DHCP Server kurulumunu Next diyerek başlatıyoruz.


Resim-9

Confirm installation selections ekranında DHCP Server rolünün ve Remote Server Administration Tools altında bulunan DHCP Server Tools özelliğinin kurulacağını görüyoruz.


Resim-10

Confirm installation selections ekranında Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlediğimde DHCP Server rolünün kurulumundan sonra eğer gerek duyarsa sunucumuzu otomatik olarak sunucumun restart edeceği bilgisini veriyor bana Yes diyerek onay veriyoruz.


Resim-11

Confirm installation selections ekranında Install diyerek DHCP Server kuruluma başlıyoruz.


Resim-12

Installation progress ekranında DHCP Server rolünün kurulumu gerçekleştiriliyor.


Resim-13


Resim-14

DHCP Server rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra Complete DHCP configuration diyerek DHCP Server kullanıcı yapılandırmasını yapıyoruz eğer bu ekrandaki yapılandırmayı tamamlamazsanız eğer Server Manager Dashboard ekranında sağ üst kısımda gelen bayrak simgesine tıklayınca açılan Task detaylarında Post-deployment Configuration ilişkin bir hata alabilirsiniz buradan da Complete DHCP configuration diyerek gerekli işlemi yapabilirsiniz.


Resim-15

DHCP Post-Install configuration Wizard ekranında DHCP Server yapılandırması için gerekli olan kullanıcı ayarlarını yapılandırmak için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-16

Authorization ekraninda DHCP Server yapılandırmasını Active Directory Domain Services ile çalışması için Use the following user’s credentials bölümündeki Administrator kullanıcı ile yapılandırabiliriz. Use alternate credentials ile farkli bir Domain kullanıcı ile yapılandırabilirsiniz. Skip AD authorization ile Active Directory ile bağlantılı bir şekilde yapılandırmadan devam edebilirsiniz. Ben  Use the following user’s credentials seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-17

Summary ekranında gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek DHCP Post-Install configuration Wizard ekranını kapatıyoruz.


Resim-18

Installation progress ekranında DHCP Server rolünün yapılandırmasını Close diyerek kapatıyoruz.


Resim-19

W16PDC ismindeki sunucumuz üzerindeki DHCP Server rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra DHCP Server yapılandırması için Administrative Tools menüsü altında bulunan DHCP Server konsolunu açıyoruz.


Resim-20

DHCP Server konsolunda IPv4 üzerinden sağ tuş New Scope diyerek DHCP Server üzerinde bir Scope ( Havuz ) yapılandırmasına başlıyoruz.


Resim-21

Welcome to the New Scope Wizard ekranını geliyor karşımızı Next diyerek yapılandırmaya geçiyoruz.


Resim-22

Scope Name ekranı geliyor karşımıza. Name bölümünde yapılandıracağımız Scope ( Havuz ) için bir isim veriyoruz. Ben bakicubuk veriyorum. Description bölümü zorunlu olmadığı için bu bölümü boş bırakabiliriz ya da buraya bir açıklama belirtebilirsiniz. Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.


Resim-23

IP Address Range ekranı geliyor karşımıza Configuration settings for DHCP Server bölümünde Start IP Address ( Başlangıç IP Adresi ) ve End IP Address ( Bitiş IP Adresi ) sekmelerinde yapılandıracağımız Scope ( Havuz ) için  Start IP Address ( Başlangıç IP Adresi ) ve End IP Address ( Bitiş IP Adresi ) belirtiyoruz. Configuration settings that propagate to DHCP Client bölümünde bulunan Subnet Mask ( Alt Ağ Maskesi ) yapılandırıyoruz ve bir sonraki yapılandırma için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-24

Add Exclusions and Delay ekranı geliyor karşımıza bir önceki IP Address Range ekranda yapılandırmış olduğumuz Start IP Address ( Başlangıç IP Adresi ) ve End IP Address ( Bitiş IP Adresi ) aralığında bulunan IP adreslerinden DHCP Server tarafından dağıtılmasını istemediğimiz IP Adreslerini ya da IP Adresi varsa  bunların dağıtılmaması için bu ekranda yapılandırıyoruz. Eğer DHCP Server tarafından dağıtılmasını istemediğimiz IP Adresleri var ise Start IP Address ( Başlangıç IP Adresi ) ve End IP Address ( Bitiş IP Adresi ) bölümüne yazarak Add diyerek bunların dağıtılmamasını sağlayabiliriz. Eğer DHCP Server tarafından tek bir tane IP Adresinin dağıtılmamasını istiyorsanız bu IP Adresini hem Start IP Address ( Başlangıç IP Adresi ) hem de End IP Address ( Bitiş IP Adresi ) yazarak Add diyerek ekleyebiliriz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra  Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-25

Lease Duration ekranında DHCP Server tarafından dağıtılan TCP/IP konfigürasyonunun ortamınıza dahil olan cihazlara ne kadar süreyle kiralayacağını belirtiyoruz. Days bölümünde kaç gün Hours bölümünde kaç saat Minutes bölümünde kaç dakika kiralanacağını yapılandırabiliriz. Ben default olarak 8 günde herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek yapılandıramaya devam ediyoruz.


Resim-26

Configure DHCP Options ekranı geliyor karşımıza DHCP Server IP Address ( IP Adresi ) ve Subnet Mask ( Alt Ağ Maskesi ) dışında DNS Servers, WINS Server, Router ( Default Gateways ) gibi konfigürasyonunun dağıtılmasını yapılandırmak için Yes, I want to configure these options later seçeneği seçili iken Next diyerek bunları yapılandırmasına geçiyoruz.


Resim-27

Router ( Default Gateways ) yani Varsayılan Ağ Geçidi adresini yapılandırıyoruz burada ortamımızda bulunan Modem ya da Firewall gibi cihazlarımızın IP Address ( IP Adresi ) bilgisini yapılandırıyoruz. IP address bölümüne IP adresini yazarak Add diyoruz.


Resim-28

Router ( Default Gateways ) ekranında ortamımızda bulunan Modem ya da Firewall gibi cihazlarımızın IP Address ( IP Adresi ) bilgisini yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-29

Domain Name and DNS Servers ekranında ortamımızda bulunan DNS Server bilgilerini yapılandırıyoruz. Parent domain bölümüne Domain Name otomatik olarak geliyor. Ben kurulumu Domain Controller üzerinden yapılandırdığım için Domain Name ve DNS Server bilgileri otomatik olarak geldi. Siz farklı bir sunucu üzerinden kurulumu yapılandırıyorsanız eğer Server name bölümüne yazarak ortamınızdaki DNS Server ismini yazarak Resolve diyerek IP Address gelmesini sağlayabilirsiniz.


Resim-30

Server name bölümüne ortamımda bulunan W16ADC ismindeki Additional Domain Controller ( ADC ) IP Address ( IP Adresi ) yazarak Resolve diyoruz.


Resim-31

Add diyerek DHCP Server üzerine ortamımızdaki W16ADC ismindeki Additional Domain Controller ( ADC ) DNS Server olarak ekliyoruz.


Resim-32


Resim-33

Domain Name and DNS Servers ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-34

WINS Servers ekranında ortamınızda kullanmış olduğunuz bir WINS Server varsa WINS Server IP adresini yapılandırarak Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-35

Active Scope ekranı geliyor karşımıza yapılandırmış olduğumuz Scope ( Havuz ) yapısının aktif olarak kullanılıp kullanılmayacağını soruyor bizlere yapılandırmış olduğumuz ayarlar aktif olarak kullanılması için Yes, I want to activate this scope now seçeneği seçili iken Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-36

Completing the New Scope Wizard ekranında Finish diyerek New Scope yapılandırmasını sonlandırıyoruz.


Resim-37

DHCP Server konsolunda IPv4 bölümü altinda yapılandırmış olduğumuz bakicubuk ismindeki Scope ( Havuz ) yapılandırmasının geldiğini görüyoruz.

W16PDC ismindeki birinci sunucum üzerinde DHCP Server rolünün kurulumunu ve Scope ( Havuz ) yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : failover cluster, server 2016, dhcp cluster, dhcp cluster kurulumu, failover cluster kurulumu, dhcp cluster, dhcp cluster nedir, dhcp nedir, dhcp kurulumu, dhcp ayarlari, dhcp scope, dhcp failover kurulumu, dhcp failover nedir, server 2016 dhcp, server dhcp ayarlari, server dhcp cluster

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap