İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2016
  3. Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 2

Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 2


Server 2016’da DHCP Server Failover Cluster Kurulumu – Bölüm 2. DHCP Failover Cluster yazısının ikinci bölümünde W16ADC ismindeki ikinci sunucum üzerinde DHCP Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğiz ve daha sonra da DHCP Failover yapılandırmasını yapacağız. Load balance ( Yük Dengelemesi ) ile Aktif-Aktif ya da hot-standby yedekte bekleyecek şekilde Aktif-Pasif olarak yapılandırabiliriz.


Resim-1

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add roles and Features  tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.


Resim-2

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz


Resim-3

Select Installation Type ekranında Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz DHCP Server kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Select destination server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. W16ADC ismindeki sunucum üzerinde DHCP Server rolünü yapılandıracağımız için onu seçiyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Select server roles ekranında DHCP Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için DHCP Server işaretliyoruz.


Resim-6

DHCP Server rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza DHCP Server‘i ile birlikte Remote Server Administration Tools altında bulunan DHCP Server Tools özelliğinin de kurulması gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altında bulunan özelliklerinde kurulumlarını sağlıyoruz.


Resim-7

DHCP Server kuruluma hazir Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Select features ekranında DHCP Server ile birlikte kurulacak olan featuresleri ( Özellik ) görüyoruz. DHCP Server Failover kurulumu için Failover Clustering features ( Özellik ) kurmaya gerek yoktur. DHCP Server Failover yapılandırmasını DHCP Server üzerinde yapılandırılmaktadır. DHCP Server kurulumu için herhangi bir features ( Özellik ) gerekli olmadığı için bu ekranda herhangi bir seçim yapmıyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyoruz.


Resim-9

DHCP Server ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, DHCP Server kurulumunu Next diyerek başlatıyoruz.


Resim-10

Confirm installation selections ekranında DHCP Server rolünün ve Remote Server Administration Tools altında bulunan DHCP Server Tools özelliğinin kurulacağını görüyoruz.


Resim-11

Confirm installation selections ekranında Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlediğimde DHCP Server rolünün kurulumundan sonra eğer gerek duyarsa sunucumuzu otomatik olarak sunucumuzun Restart edeceği bilgisini veriyor bana Yes diyerek onay veriyoruz.


Resim-12

Confirm installation selections ekranında Install diyerek DHCP Server kuruluma başlıyoruz.


Resim-13

Installation progress ekranında DHCP Server rolünün kurulumu gerçekleştiriliyor.


Resim-14


Resim-15

DHCP Server rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra Complete DHCP configuration diyerek DHCP Server kullanıcı yapılandırmasını yapıyoruz eğer bu ekrandaki yapılandırmayı tamamlamazsanız eğer Server Manager Dashboard ekranında sağ üst kısımda gelen bayrak simgesine tıklayınca açılan Task detaylarında Post-deployment Configuration ilişkin bir hata alabilirsiniz buradan da Complete DHCP configuration diyerek gerekli işlemi yapabilirsiniz.


Resim-16

DHCP Post-Install configuration Wizard ekranında DHCP Server yapılandırması için gerekli olan kullanıcı ayarlarını yapılandırmak için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-17

Authorization ekranında DHCP Server yapılandırmasını Active Directory Domain Services ile çalışması için Use the following user’s credentials bölümündeki Administrator kullanıcı ile yapılandırabiliriz. Use alternate credentials ile farkli bir Domain kullanıcı ile yapılandırabilirsiniz. Skip AD authorization ile Active Directory ile bağlantılı bir şekilde yapılandırmadan devam edebilirsiniz. Ben  Use the following user’s credentials seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-18

Summary ekranında gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek DHCP Post-Install configuration Wizard ekranını kapatıyoruz.


Resim-19

Installation progress ekranında DHCP Server rolünün yapılandırmasını Close diyerek kapatıyoruz.


Resim-20

W16ADC ismindeki sunucumuz üzerindeki DHCP Server rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra DHCP Server yapılandırması için Administrative Tools menüsü altında bulunan DHCP Server konsolunu açıyoruz.


Resim-21


Resim-22

W16ADC isimli sunucum üzerinde DHCP Server rolünün kurulumu tamamladıktan sonra W16PDC ismindeki sunucum üzerinde DHCP Server konsolunu açıyoruz ve  IPv4 üzerinden sağ tuş Configure Failover… diyerek DHCP Server Failover yapılandırmasını başlıyoruz.


Resim-23

Introduction to DHCP Failover ekranın geliyor karşımıza bu ekranda High Availability ( Yüksek Erişilebilirlik ) özelliğinin yapımızda bulunan hangi Scope ( Havuz ) yapısında yapılandıracağını seçmemizi istiyor. Hangi Scope ( Havuz ) Load balance ( Yük Dengelemesi ) ile Aktif-Aktif ya da hot-standby yedekte bekleterek Aktif-Pasif olarak yapılandıracak isek bu aşama da seçiyoruz. Select all  diyerek ortamımızda birden fazla Scope ( Havuz ) var ise hepsini de bunu  yapılandırmayı dahil edebiliriz. Benim ortamımda sadece bir adet olduğu için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-24

Specify the partner server to use for failover ekranında Partner Server yani DHCP Server Failover yapısında hangi sunucu ile Load balance ( Yük Dengelemesi ) ile Aktif-Aktif ya da hot-standby yedekte bekleterek Aktif-Pasif olarak yapılandıracağımızı belirtmemiz gerekiyor bunun için Add Server tıklıyoruz.


Resim-25

Add Server ekranında Browse bölümünde tıklayarak ikinci sunucum olan W16ADC ismindeki sunucumu Active Directory ortamımda arayarak ekleyeceğiz.


Resim-26


Resim-27


Resim-28


Resim-29

Partner Server olacak ikinci sunucum olan W16ADC DHCP Server sunucumuzu yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-30

Create a new failover relationship ekranı geliyor karşımıza bu ekranda DHCP Failover yapılandırması için gerekli yapılandırmaları yapacağımız ekrandır.

Relationship name: Yapılandırdığımız DHCP Failover Kümesine verilen tanımlayıcı isim.

Maximum client lead time ( MCLT ) : Bir DHCP istemcisinin kira süresine ek olarak tanımlanan süre belirlenir. Bu durumda DHCP üzerinde örneğin 8 saat kiralama süresi ayarlandıysa, Maximum client lead time ( MCLT ) değeri de 1 saat ise, kira süresi toplamda 9 saat olacaktır. Bu Maximum client lead time ( MCLT ) değeri ikinci sunucuya gönderilerek kira sürelerine ilave edilmesi sağlanmış olur. Normalde RFC 2131 standartlarına göre DHCP Failover konfigürasyonunda ana DHCP sunucu bir istemciye kiraladığı ip adresine DHCPACK mesajı ile onay vermesi için kiralamaya ait kayıtların her iki DHCP sunucuya da kaydedilmesi gerekir. Böyle bir çalışma şekli DHCP performansını yavaşlatacağı için, birincil DHCP sunucu istemciye ip adresini verir ve DHCPACK ile de onaylar ve sonrasında bir replikasyon güncelleme paketi ile bu değişikliği replikasyon partneri olan ikinci DHCP sunucuya gönderir. Eğer birincil DHCP sunucu ile Failover Partner’I olan ikinci sunucu arasındaki iletişim koparsa bu durumda burada belirtilen Maximum client lead time ( MCLT ) süresi kadar süreyi kira sonuna ilave eder.

Mode bölümünde

  • Load Balance Mod : İki DHCP sunucuyu yük paylaşım modunda yapılandırmayı sağlar. DHCP sunucular birbiri ile Aktif-Aktif olarak çalışırlar. Load Balance Percentage ile DHCP sunucuların adres dağıtım yüzdesi ya da bir başka ifadeyle sunucuya düşen yük yüzde dilimi belirlenir.
  • Hot Standby Mod : DHCP sunuculardan birinin aktif hizmet verdiği, ikinci sunucunun da pasif modda yedek olarak beklediği yapılandırma modudur. DHCP sunucular Aktif-Pasif olarak çalışırlar.

State Switchover Interval : DHCP sunucusunu ağ bağlantısı kesildiği zaman durumunun down olarak diğer sunucuya ilettiği zaman aralığının belirlendiği kısımdır. Şayet işaretli değilse yönetici tarafından DHCP Server konsolu ya da PowerShell ile bu bildirimin elle yapılması gerekmektedir.

Enable Message Authentication : Sunuculara arası failover replikasyonunu doğrulamak amacıyla kullanılır.

Shared Secret : Sunucular arası failover bağlantısı replikasyonun buraya yazılan şifre ile yapmasını sağlar.

Dağıtım Toplojisi : DHCP Failover yapısında 2 sunucu kullanılabilmektedir ve sadece IPv4 alanları için kullanılabilmektedir. Sunucular aynı ya da farklı ağ üzerinde bulunabilirler. Production ve Disaster Recovery konumlarında DHCP sunucuların kurulduğu ve Production konumunun Aktif, Disaster Recovery konumunun Hot Standby olarak yapılandırılır. Production üzerinde yapılan IP dağıtımı bu konumdaki sunucu üzerinde yaşanacak ağ kesintisi ile otomatik olarak Disaster Recovery konumundaki sunucuya devrolacaktır.


Resim-31

Create a new failover relationship ekranında DHCP Failover yapılandırmamızı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-32

Bu ekran DHCP Failover yapılandırması seçimlerini görüyoruz Finish diyerek yapılandırmış olduğumuz DHCP Failover yapılandırılmasını başlatarak iki sunucu arasında bir replikasyonu başlatmış oluyoruz.


Resim-33

Progress of failover configuration ekranında yapılandırma tamamladıktan sonra Successful başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek DHCP Failover Wizard ekranını kapatıyoruz


Resim-34

W16PDC ismindeki sunumuz üzerinde DHCP Server konsolunu açtığımız Failover Relationship bölümünde yapımızın geldiğini görüyoruz.


Resim-35

W16ADC ismindeki sunumuz üzerinde DHCP Server konsolunu açtığımız Failover Relationship bölümünde yapımızın geldiğini görüyoruz.


Resim-36

W16PDC ismindeki sunumuz üzerinde DHCP Server konsolunun da Replicate Failover Scopes… seçeneği ile sunucularımız arasında replikasyonu kontrol ediyoruz.


Resim-37

OK diyerek replikasyonu başlatıyoruz.


Resim-38

Failover Scope Configuration Replication ekranında Scope ( Havuz ) replikasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görüyoruz


Resim-39

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : failover cluster, server 2016, dhcp cluster, dhcp cluster kurulumu, failover cluster kurulumu, dhcp cluster, dhcp cluster nedir, dhcp nedir, dhcp kurulumu, dhcp ayarlari, dhcp scope, dhcp failover kurulumu, dhcp failover nedir, server 2016 dhcp, server dhcp ayarlari, server dhcp cluster

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap