1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012 Functional Level Düşürme (Rollback) Nasıl Yapılır?

Windows Server 2012 Functional Level Düşürme (Rollback) Nasıl Yapılır?


Active Directory Domain ortamı oluşturulurken seviyeleri yeni gelen özelliklerden yararlanabilmek için mümkün olduğunca en yüksek seçilmeye çalışılır. Ancak Functional Level’lar en yüksek seviye olarak belirlendiği zaman, Domain yapınıza daha eski Domain Controller eklemek mümkün değildi. İşte bu sebeple; Domain kurulurken her ihtimale karşı düşük Functional Level seçilir ve yeni gelen özelliklerden feragat edilirdi.

Windows Server 2008R2 ile beraber Functional Level’ları baştan en son seviye seçtiyseniz Domain yapınıza eski versiyon Domain Controller eklemek istiyorsanız Functional Level’ı düşürebiliyorsunuz.

NOT: Windows Server 2008R2 ve Windows Functional Level’larından maksimum Windows Server 2008 Functional Level’a düşmek mümkündür. Daha eski Functional Level’lar desteklenmemektedir.

Bilgi: Active Directory Functional Level’lar D0main ve Forest bazında ortamda bulunabilecek Domain Controller’ların işletim sistemlerini belirler. Aynı zamanda Domain ortamında kullanılabilecek özellikleri de doğrudan belirler. Örneğin; Windows Server 2008R2 ile gelen Recycle BIN özelliğinin kullanılabilmesi için Forest Functional Level’ın Windows Server 2008R2 seviyesinde olmalıdır. Bu durumda Active Directory yapınızdaki bütün Domain Controller’ların Windows Server 2008R2 işletim sistemine sahip olmalarını gerektirecektir.

Daha fazlası için: http://technet.Microsoft.com/en-us/library/cc754918.aspx

Test için oluşturduğum ortamda Windows Server 2012 Domain Controller bulunmakta ve Forest Functional Level ve Domain Functional Level seviyesi Windows Server 2012’dir. Aynı zamanda Windows Server 2008R2 ile gelen Recycle BIN özelliği de aktif durumdadır.


Şekil-1: Forest Functional Level


Şekil-2: Domain Functional Level 

Domain Functional Level’ı düşürebilmek GUI’den kullanılabilen bir araçla henüz mümkün değil. Bunun için; Windows Server 2008R2 ile beraber gelen Set-ADDomainMode Cmdlet’ini kullanacağız. Bu Cmdlet’ini kullanmak için Active Directory Module For Windows Powershell aracına ihtiyacımız olacak.

Active Directory Module For Windows Powershell aracını start screen ekranında ilgili ikona tıklayarak açıyoruz.


Şekil-3

Powershell ekranında Set-ADDomainMode -Identity sahin.local -DomainMode Windows2008R2Domain komutunu giriyoruz. (sahin.local kısmı hangi Domain’in Domain Func. Level’ını düşürmek istiyorsanız ona göre düzenlemelisiniz.) Sorduğu soruya Y cevabı vererek işlemi bitiriyoruz.


Şekil-4

NOT: Oluşturduğum ortamda Recycle BIN aktif olduğu için Windows Server 2012 Domain Functional Level’dan maksimum Windows Server 2008R2 Functional Level’ına düşmeme izin verdi. (Mantıklı olan da bu. Çünkü Recycle BIN özelliği 2008R2 Functional Level ile geldi ve Recycle BIN enable edildikten sonra geri dönüşü mümkün değildir.) Windows Server 2008’e düşmeye çalıştığımda aşağıdaki şekilde uyarı aldım.


Şekil-5

Eğer uyarı almadıysanız işlem tamamlanmış demektir. Ancak yine de emin olmak için Event Viewer’dan Active Directory Domain Services kısmındaki 2039 numaralı log kontrol edilebilir. Bu log işlemin başarıyla tamamlandığını gösterecektir.


Şekil-6

Ayrıca Get-AdDomain CmdLet’i de bize Domain Functional Level’ın son durumunu gösterebilir.


Şekil-7

Forest Functional Level Rollback

Domain Functional Level’ı düşürebildiğimiz gibi Forest Functional Level’ı da düşürmek mümkün. Active Directory For Windows Powershell aracı içerisindeki Set-ADForestMode Cmdlet’i ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Uygulamadaki Forest Functional Level seviyesi Windows Server 2012’dir.

Powershell ekranında SetADForestMode -Identity sahin.local -ForestMode Windows2008R2Forest komutunu veriyoruz. (sahin.local kısmı hangi Domain’in Domain Functional Level’ını düşürmek istiyorsanız ona göre düzenlemelisiniz.) Sorduğu soruya Y cevabı vererek işlemi bitiriyoruz.


Şekil-8

Eğer uyarı almadıysanız işlem tamamlanmış demektir. Ancak yine de emin olmak için Event Viewer’dan Active Directory Domain Services kısmındaki 2040 numaralı log kontrol edilebilir. Bu log işlemin başarıyla tamamlandığını gösterecektir.


Şekil-9

Ayrıca Get-AdForest Cmdlet’i ile Active Directory Forest seviyesi görüntülenebilir.


Şekil-10 

Windows Server 2008R2 ile gelen Functional Level’ı düşürme özelliği Windows Server 2012 ile de kullanılabiliyor. Ancak Windows Server 2008’in altına düşebilmek mümkün değil. Dolayısıyla Windows Server 2003 ve öncesi Domain Controller’ları bu şekilde Functional Level düşürerek ortama ekleme işlemi gerçekleştirilemiyor. Son olarak; Functional Level’lar ile gelen yeni özelliklerden faydalanıyorsanız Functional Level düşürdüğünüzde bu özellikleri kullanamayacaksınız. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Windows Server 2008R2 ile gelen Recycle Bin’i aktif ettiyseniz Windows Server 2008R2’den aşağıya düşmenize izin vermeyecektir. Dolayısıyla bütün bunları düşünerek işleme başlamalısınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Şahin DİREK, üniversite eğitimine Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde devam etmiştir. Üniversite eğitimi süresince Bilişim Teknolojileri’nin Uzaktan Eğitim ile entergrasyonu üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2012 yılından beri Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde System & Network alanında Eğitmen/Danışman olarak görevini sürdürmekte olup; Microsoft, CISCO, HP, Vmware gibi üreticilere ait ürünler ile ilgili 1500 saatin üzerinde eğitimler vermiştir. Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified IT Professional(MCITP) Enterprise Administrator, Microsoft Certified IT Professional(MCITP) Virtualization Administrator, Microsoft Certified Solutions Associate(MCSA), Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS) sertifikalarına sahiptir. Eğitim hayatına Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Mühendisliği alanında ve yetkinliklerini geliştirerek devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir