1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012’de Online Back Up Servisi – Azure’a Yedek Alma İşlemi – PowerShell Örnekli Anlatım

Windows Server 2012’de Online Back Up Servisi – Azure’a Yedek Alma İşlemi – PowerShell Örnekli Anlatım


DMC Teknoloji

Bu uygulamamızda Windows Online Backup servisini kullanarak Windows Azure üzerine (Cloud diyebiliriz) sunucumuzun yedeğini alacağız, restore işlemi yapacağız ve bu işleyiş için gereken Workflow’u adım adım incelemiş olacağız. Bütün Workflow’un bir kısmını GUI üzerinden bir kısmını PS üzerinden yapacağım.


Resim-1

Kullandığım lab’daki sunucuya random bir isim vererek kişiselleştirmek istedim. Üstteki cmdlet computer name’i kısmen random bir biçimde yeniden üretip sunucuyu yeniden başlatacaktır.


Resim-2

İsim değişikliği gerçekleşmiş. Bu arada Online Backup’ı kullanacağınız her sunucunun tek türlü tanımlı unique bir ismi olmalıdır.

Şimdi sunucuya Windows Server Backup özelliğini kuralım. Bu özelliğin eklenmesi için dilerseniz PS dilerseniz GUI kullanın.


Resim-3

Windows Server Backup özelliği kurulduktan sonra Windows Server Online Back Up Agent ‘ı kurulacak. Bu agent’ı(OBSInstaller.exe) edinmek için ve Azure tarafından detaylar için aşağıdaki link’ler fazlasıyla yeterli olacaktır.

http://technet.Microsoft.com/library/hh831419

http://technet.Microsoft.com/en-us/library/hh831761

http://technet.Microsoft.com/en-us/library/hh831761#BKMK_signup

https://mocp.MicrosoftOnline.com/site/default.aspx


Resim-4

Windows Server Online Back Up Agent’ın kurulum dosyasını çalıştırarak sihirbazı takip ediyoruz. Sunucumuza kurulacak yazılımlar üstteki resimde görülmektedir.

Next ile devam ediyoruz.


Resim-5

Üstteki resimde görülen Cache Location, Azure’a yedekleme sırasında kullanılacak olan cache path’idir. Cache location için minimum alan sınırına dikkat.


Resim-6

Klasik olarak önerilen seçenek ile devam ediyoruz.


Resim-7

Kurulum tamamlandı. Şimdi kurulum işleminin masaüstüne oluşturduğu kısayolu kullanarak Online Back Up konsolunu açalım ve sunucumuzu Azure’a yedekleme yapabilmesi için register edelim.


Resim-8

Konsol’da sağ kısımdan Register Server ile devam.


Resim-9

Sihirbaz açılacak ve bize Azure için kullanacağımız credential’ları soracak.


Resim-10

Yazımın ilk kısmındaki link’lerde registration için gereken bilgileri edinebileceğiz (https://mocp.MicrosoftOnline.com/site/default.aspx ) adresleri yazmıştım.


Resim-11

Ben test amaçlı bir hesap kullanıyorum.


Resim-12

Burada bir pass phrase generate edilecek. Üstteki resmin alt kısmında UYARI’ya dikkat ediniz.


Resim-13

Sunucuzu Azure platformuna yedek alabilmesi için hazırladık. Şimdi bir yedek zamanlayalım.


Resim-14

Bu süreçte sihirbazda karmaşık bir işlem yok. Sihirbazı takip edebilirsiniz.


Resim-15

Yedeğinin alınması için test amaçlı bir klasör seçiyorum.


Resim-16

Zamanla kısmı WAN hattınızın uygun olduğu zamana göre değişiklik gösterecektir (sizin belirlemeniz doğrultusunda). Alttaki resimde de göreceğiniz bir bir opsiyonu mevcut. Bence çok güzel bir ayrıntı.


Resim-17

Note kısmını okuyarak retention time detayını daha efektif kullanabilirsiniz.


Resim-18

Özet ve doğrulama sayfası. Burada üstteki resmin altındaki bilgiye dikkat.


Resim-19

Online servislere doğru bir schedule belirledik. Manul olarak yedek almak istersek yine aynı konsoldan.


Resim-20

“Back Up Now” ile edebiliriz. Burada “UP” ifadesi konsepte yakışmış.


Resim-21

İşlem başlıyor.


Resim-21

Ve tamamlanıyor.

Restore için yine işlem fazlasıyla benzer biçimde.


Resim-22

Hangi sunucuya restore işlemi yapacaksak seçerek devam ediyoruz.


Resim-23

Üstteki resmin sağ tarafından klasör içindeki seçmek için menu mevcut ama ben sayfaya sığması açısından resmi kestim.


Resim-24

Aşina olduğumuz ayarlar. Recover işlemi geri döndürülecek dosya boyutuna bağlı olarak zaman alacaktır. Buraya kadar; Azure platformuna yedek almak için sunucu hazırlığı ve back up / restore işlemleri süreçlerini inceledik. Azure tarafında yedek almaya dair gerçekleştirdiğimiz işlemlerimizi ve yedekleri silmek istersek PowerShell’den faydalanabiliriz.


Resim-25

İlgili cmdlet’ler üstteki gibidir.


Resim-26

Oluşturduğumuz policy’yi ve yedeği üstteki komut ile silebiliriz.


Resim-27

get-obpolicy ile tekrar bakarsanız silindiğini görebilirsiniz. Yada GUI’den Recover işlemini tekrar çalıştırırsanız seçebileceğiniz bir volume olmadığı gözleyebilirsiniz.


Resim-28

Windows Server 2010 ile Windows Server Online Backup işlemini incelemiş olduk. Bu uygulama istinaden Microsoft’un vizyonuna Storage tarafını da eklediği şüphesiz. Bence Global’de bir çok kobi ve orta ölçekli ve hatta çalışma alanına göre büyük ölçekli işletmeler için ideal bir çözüm olacaktır. Sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

DMC Teknoloji
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. barisaydogmusoglu_avatar

    Müthiş yazı, tebrikler Barış Hocam…

  2. barisaydogmusoglu_avatar

    Sağolasın değerli dostum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir