İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012’de IIS 8 Kurulumu Ve Yenilikleri

Windows Server 2012’de IIS 8 Kurulumu Ve Yenilikleri


Ruijie Teknoloji Günü

Windows Server 2012 ile artık in yeni versiyonu olan 8 gelmektedir. Windows 2008 ailesinde 7.X ile oldukça iyileştirmeler yapılan ve daha stabil bir yapıya kavuşan ailesi, 8 versiyonu ile biraz daha iyileştirmeler yapılmış durumda. Özellikle konularında, stability konularında bir çok iyileştirme yapılmıştır.

Bu özelliklerden kısaca bahsedersek

Real CPU Throttling

Bu özellik ile IIS imizdeki CPU muzu seviyesinde daha doğru bir şekilde takip edebileceğiz ve belirleyeceğimiz bir değerinde iki ayrı yeni aksiyon belirleyebileceğiz.. Throttle ve Throttle Under Load .. Bir site den dolayı yaşanan CPU probleminde tüm iis imizin çökmemesi konusunda önlemler alabileceğiz.


Resim-1

SSL Scalability

SSL ile ilgili performans problemlerinde iyileştirmeler yapıldı. Daha önceki IIS versiyonlarında özellikle multiple SSL kullanan IIS Server larda nin aşırı kullanımı ve ilk açılış/yüklenme zamanlarında problemler ve yavaşlık sorunları vardı. ile bu problemler aşıldı.

SNI / SSL

Eski IIS versiyonlarında en fazla sorulan sorulardan biriydi. IIS 8 ile birlikte artık aynı IP adresi üzerinde birden fazla SSL site çalıştırabileceğiz. Bu işlemi aynı HTTP sitelerinde olduğu gibi host header girerek gerçekleştireceğiz.


Resim-2

Dynamic

IIS 8 ile gelen güzel yeniliklerden biri, örneğin bir ip adresinden brute-force attack yada DDOS atakları geliyor. Bu özellik ile şu süre içerisinde, şu kadar istek yollayan ip leri bloklayabiliyor olacağız.

FTP Logon Restriction

İnternet üzerinde en fazla larına maruz kalan servislerden biride FTP servisleridir. IIS 8 ile artık ftp Server ımıza gelen başarız login isteklerinin sayılarını belirleyip, o sayı aşılında gene belirleyeceğimiz süre içerisinde IP adresini bloklayabileceğiz.


Resim-3

Configuration Scale

IIS de configuration file larda optimasyon yapılarak, daha az memory kullanımı, daha iyi performans ve da stabil bir yapı sağlanmıştır.

IIS 8 in KURULUMU

IIS 8.0 I kurmak için, Windows Server 2012 de Server Manager I açıyoruz.Buradan Add roles and features linkine tıklıyoruz


Resim-4

Before you begin ekranını NEXT butonu ile geçiyoruz,


Resim-5

Buradan Role-based or feature-based installation I seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruz


Resim-6

Select destination Server dan kurulum yapacağımız Server I seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruz


Resim-7

Select Server Roles ekranında (IIS) rolünü seçiyoruz.


Resim-8

Add features ile gerekli feature ların kurulmasını sağlıyoruz.


Resim-9

Net Framework 3.5 ve 4.5 gibi feature ların yüklenmesi gerekiyor ise bu bölümden seçebilirsiniz,


Resim-10


Resim-11

Role Services bölümünde , IIS ile ilgili kurulmasını istediğimiz modülleri bu bölümde seçiyor ve NEXT düğmesine tıklıyoruz.


Resim-12

Install düğmesine tıklayarak, Web Server Role umuzun installation ını başlatıyoruz.


Resim-13

IIS imiz kurulmaya başladı.


Resim-14

IIS imiz kurulduktan sonra IIS Manager ımıza Metro-Start menümüzden çalıştırabilir yada start- run dan inetmgr komutu ile çalıştırabiliriz.


Resim-15

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Selçuk ARSLAN, 1982 İstanbul-Kadıköy doğumludur. Yaklaşık 10 sene önce IT dünyasına giriş yapmış, ve bu süre içerisinde Türkiye, Amerika ve Hollanda da bulunan çeşitli firmalarda danışmanlık, proje kurulumları ve eğitim hizmetlerinde bulunmuştur. MCP, MCSA,MCSE,MCTS Exchange 2007/2010,MCTS Sharepoint, MCTS SQL Server, MCTS Operations Manager, MCTS (Windows Server), MCITP Enterprise Server Administrator, Exchange Administrator, Database Administrator, Virtualization Administrator, Sharepoint Administrator MCT, CCNA, CEH sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap