1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012’de Gelen Starter GPOs Nedir? (Group Policy Objects)

Server 2012’de Gelen Starter GPOs Nedir? (Group Policy Objects)

Starter aslında 2008 ile gelen bir özelliktir. Bu makalede Windows üzerinden Starter GPO oluşturmayı görüyor olacağız. Starter GPO template’nin fonksiyonu hızlı GPO’lar oluşturmaktır aynı zamanda export ve import özelliği ile de aşka yapılar içinde paylaşılabiliyor özelliğinin olması Starter GPO’yu özel kılıyor. Starter GPO ‘da Computer ve user configuration’ın Administrative Templates’leri ile ilgili ayarlamalar yapılabilir. Diğer ayarlar mevcut değildir. Starter GPO oluşturmaya geçelim.


Resim-1

mouse ile sağ click New tabı seçilir.


Resim-2

Oluşturulacak GPO ya name kısmından bir ad verilir. Comment kısmında istenirse oluşturulacak Starter GPO’nun hakkında bilgi yazılır.


Resim-3

Oluşturulan GPO edit seçeniği ile düzenlenir.


Resim-4

Görüldüğü gibi sadece Administrative Templates için Starter GPO ları oluşturulabiliyor gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra bu ekrandan çıkılır. Oluşturulan .cab uzantılı olarak save edip başka bir managment console load cabinet ile import edebilirsiniz.

Başka bir group Policy makalesinde görüşmek üzere

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap