4

Bu makalede sizlere Windows Server 2003 işletim sisteminde Ftp Server Kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Kurulum işlemlerine başlamadan önce Ftp Server ‘ı hangi amaçla kullanırız kısaca buna değinmek istiyorum. Çalıştığınız kurum ya da müşterileriniz için dosya upload ve download işlemlerini merkezi bir dizinden yapılmasını sağlamak için bu bileşeni kullanırız.

Kurulum :

1.)     Windows Server 2003 sunucumuzda denetim masasında , program ekle kaldır da Windows Bileşeni ekle bölümüne gelerek Application Server >  IIS > “ File Transfer Protocol Service (Ftp) seçeneğini aktif hale getiriyoruz,


Resim 1

2.)     Bu işlem ile kurulum işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığı ekran görüntüsünü alıyoruz.


Resim 2

3.) Ftp yönetim konsoluna Administrator Tools altında hizmet veren Internet Information Services Manager ‘dan erişim sağlıyoruz. Bu kurulum ile birlikte FTP Sites altında Default FTP Site ‘ın oluştuğunu göreceksiniz.


Resim 3

4.) FTP Server’ımızda yeni bir Ftp Sitesi oluşturmak için FTP Sites üzerinde sağ buton New > Ftp Site diyoruz,


Resim 4

5.)    Gelen bilgilendirme ekranında Next diyerek işlemimize devam ediyoruz,


Resim 5

6.)  Ftp Site Description ekranında oluşturacağımız Ftp Sitesi için bir açıklama giriyoruz. Birden fazla Ftp Sitesi oluşturmamız durumunda siteleri bir birinden ayırabilmemiz için sağlıklı bir açıkla girmemizde yarar var.


Resim 6

7.) Ip Address and Port Settings ekranında varsayılan olarak Ftp Sitesinin hangi porttan hizmet vereceği geliyor, bu bölümde ek olarak tanımlamamız gereken bilgi bu hizmetin kurulu olduğu sunucunun ip adresini tanımlamak. Gerekli bilgiyi tanımladıktan sonra Next diyoruz,


Resim 7

8.) Ftp User Isolation ekranında birinci seçenek olan Do not isolate  users seçeneğini seçerek Next diyoruz,


Resim 8

9.) Ftp Site Home Directory ekranında ise bu yapılandırmada hangi sürücüde hangi klasör hizmet verecek onu belirterek Next diyoruz,


Resim 9

10.) Gelen ekranda Ftp Sitesi için tanımladığımız klasöre erişim izninlerini belirtebilme olanağına sahibiz. Bu ekranda iki farklı izin geliyor. Bunlar;

 • Read (Okuma)
 • Write ( Okuma & Yazma)

Eğer bu Ftp Sitesini sadece download amaçlı kullanacaksanız Read izni işimizi görecektir, download işlemi dışında upload işleminide gerçekleştirmek istiyorsanız Write iznini de aktif hale getirerek Next diyoruz,


Resim 10

11.) İşlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.


Resim 11

12.) İşlemimiz tamamlandıktan sonra oluşturduğumuz Ftp Sitesinin özelliklerini incelediğimizde aşağıdaki ekran görüntüsü karşımıza çıkacaktır. Bu ekranda 5 farklı sekme yer alıyor. Bu sekmelerden yararlanarak Ftp Sitenizle ilgili ayar değişiklikleri yapabilirsiniz.


Resim 12

13.) Şimdi ise oluşturduğumuz Ftp Sitesinin sağlıklı hizmet verip vermediğini kontrol etmek için IE ara yüzünde URL adres satırına ftp://192.168.1.100 yazıp sayfanın görüntülenmesi için enter diyoruz. Bu işlem ile Ftp Sitesinin hizmet verdiğini göreceksiniz. Şuanda Ftp Sitesi için oluşturduğumuz  klasör  boş olduğu için boş bir sayfa görüntülenecektir. Bu klasör içerisine dosya upload işlemini yapmak istediğimizde aşağıdaki resimdeki gibi yetki hatası verecektir. Hatırlarsanız Ftp Sitesini oluştururken erişim izni bölümünde sadece Read izni vermiştik ve bu nedenden dolayı şimdi upload yapamadık.


Resim 13

14.) Bu problemi aşmak için oluşturduğumuz Ftp Sitesi özelliklerinde yer alan Home Directory sekmesinde bulunan Read iznine ek olarak Write iznini veriyoruz.


Resim 14

15.) Write izni verildikten sonra dosya upload işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlandığını göreceksiniz.


Resim 15

16.) Buraya kadar yapılan işlemleri grafik ara yüzünden işlem yapılabildiği gibi komut satırından da yapabilme olanağına sahibiz.


Resim 16

Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

technet.microsoft.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Ellerine sağlık Haydar, çok güzel bir yazı olmuş.

 2. 21/03/2011

  Buraya kadar güzel de peki şifre nasıl vereceğiz sanırım orayı atlamışsınız…

 3. 08/12/2011

  Resim11 “The Ftp Site Creation Wizard Did Not Complete Successfully”

  “İşlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.” Bu

  işlemleri tamamladığımızda bu uyarıyı mı almamız gerekiyor ? Ftp sunucusunu dışarı açtığımızda ne gibi güvenlik konfigurasyonları yapılması gerekiyor ?

 4. Merhaba,
  Evet başarılı bir şekilde tamamlandı uyarısı gelmesi gerekiyor. Eger bu bileşeni aynı sunucuda birden fazla kurup kaldırırsanız bazen bu mesajı görüntülemiyor.

  Ftp sunucunuza dışarıdan erişim saglayabilmek için modem ya da firewall dan ftp sunucunuzun ip adresine 21 numaralı portu yölendirmeniz gerekiyor.

  Bu arada ftp sunucunuza statik ip vermeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir