0

Network yapınız içerisinde gruplarınız için belirli bir IP dağıtım politakanız mevcut fakat bazı gruplara özel router IP’leri veya DNS IP’leri kullandırmak istiyorsunuz. Örneğin müdürlerinizin kullanacakları internet çıkışını ve DNS IP’lerini tamamen yapınızdan ayırmak ilk amacınız. Tek bir DHCP Server ile bu şekilde bir ortamı oluşturmak nasıl gerçekleştirilebilir? Bu makalemde DHCP Server üzerinde Class ID tanımı yaparak bazı bilgisayarlara özel gateway tanımları atayacağız. Windows Server 2000 ve 2003 DHCP Sunucuları üzerinde iki türde class tanımı yapılabilir bunlar, vendor-defined ve user-defined olarak isimlendirilmiş durumdalardır. Bu makalemde User-defined üzerinden konuyu örneklendireceğim.

1.    DHCP sunucunuzu kurduğunuzda genel anlamda tanımlamanız gereken üç başlığı Router, DNS Server, DNS Domain Name olarak sıralayabilirim.


Şekil-1

2.    DHCP’den IP alan çift ethernet’li bir client sistem için ipconfig /all komutunu kullandığımızda aşağıdaki gibi bir yapılandırmayla karşılaşırız.


Şekil-2

Bu bilgilerden sonra client sistemlere farklı bir router veya DNS bilgisi daha dağıtabilmek için DHCP üzerinde yapmamız gerekenlere başlayalım.

3.    Sunucu üzerinde sağ klik > Define User Classes…’a klikleyelim ve açılan pencerede Add diyelim.


Şekil-3

4.    New Class penceresinde Display Name alanına herhangibir isim verdikten sonra ASCII başlığı altına client sistemlerde ID tanımı yaparken kullanacağınız bir isim verin.


Şekil-4

5.    Server Options > Configure Options’a klikleyin ve açılan pencerede herhangibir değişiklik yapmadan Advanced tabına geçip daha önce yarattığınız Class’ı listeden seçin.


Şekil-5

6.    User Class başlığı altında kalan alanda hangi seçenekleri istiyorsanız seçip gerekli değerleri girmeniz gerekmektedir. Örneğimizde 003 Router’ı seçip varolandan farklı bir IP tanımı yapacağım.


Şekil-6

7.    Son durumda Scope Options’da aşağıdakine benzer bir görüntüyle karşılaşmanız gerekiyor. Class Başlığı altında ki For_Managers isimli Class tanımı sanırım dikkatlerinizi çekmiştir.


Şekil-7

8.    Ve artık client sistemde Class ID’yi kullanarak ikinci Router IP’sini kullanmaya sıra geldi. Kullanmamız gereken komut aşağıdaki gibi olmalı:

Ipconfig /setclassid “Network bağlantısının adı” “Class id adı”


Şekil-8

9.    Son durumda client sistemdeki IP yapilandırmasına tekrar ipconfig /all ile bakalım ve int isimli ethernet kartının aldığı default gateway’e dikkat edelim.


Şekil-9

Oldukça basit bir konfigürasyon sonrasında Class ID’yi yapınızdaki birçok seçeneği grup bazlı değiştirmenize olanak sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin dışardan gelen misafirlerinizin networkünüze dahil olmadan farklı bir IP bloğu ve farklı bir default gateway’de çalışmaları çok olası bir senaryo olacaktır.

Referanslar

How to Configure DHCP Class ID on a Windows 2000 DHCP Client

How to Create a New DHCP User or Vendor Class

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

2005 senesinde www.mshowto.org web sitesini kurmuştur. Sitenin fikir ve isim babasıdır. Son yıllarda Microsoft'ta çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir