1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım

Windows Phone 8’de Sayfa Navigasyonu – 2. Sayfayı Ekleme


0

Bugün Windows Phone 8 de bir sayfadan diğer bir sayfaya nasıl navigasyon yapabileceğimizi anlatacağım.

Ek bir sayfa oluşturmak;

İlk olarak yeni bir proje açıyoruz. C# dili altında Windows Phone template açtıktan sonra Windows Phone Application seçiyoruz. Basic ekranımızı MainPage.xaml yapalım. Debug ettikten sonra hangi sayfada olduğumuzu rahatça anlamak için main page olarak sayfamızı adlandırabilirsiniz.


Resim-1

Şu aşamada projemize 2. xaml ekranını eklememiz gerek bunun için Solution Explorer ‘a sağ tıkladıktan sonra Add seçeneği ile New item’i seçiyoruz. Windows Phone Portrait Page ‘i seçtikten sonra SecondPage adlı 2. sayfamızı ekliyoruz. Şu anda 2. xaml sayfamız eklenmiş durumda. Eğer sayfalara rahat hakim olmak istiyorsanız sayfanın başlığını second page olarak değiştirmenizi öneririm.


Resim-2

Şimdi ise bu iki sayfayı birbirine bağlayacağız. Mainpage.xaml sayfamıza Toolbox tan aldığımız bir HyperlinkButton’umuzu ekliyoruz. Butonumuzun properties kısmından yada basitçe üzerine bir kere tıklayarak ismini Navigate to Second Page olarak değiştiriyoruz.

Şimdi ise HyperlinkButton’umuza çift tıklayarak MainPage.xaml.cs içindeki açılmış olan alana gidiyoruz.

Arkadaşlar bazen sürümden sürüme butonun ismi değişmektedir.hyperlinkButton1 olarak kabul edilen bir buton için bu kodu kopyalamanız gerekli. Buton ismi sıkıntı çıkartırsa sadece Navigation.Service ile başlayan kodu kopyalayıp butonumuza çift tıklayınca açılan kod bloguna yapıştırın.

private void hyperlinkButton1_Click(object sender, RoutedEventArgs e)

{

NavigationService.Navigate(new Uri(“/SecondPage.xaml”, UriKind.Relative));

}

İlk sayfa ile işimiz bitti, sıra ikinci sayfada. SecondPage.xaml sayfamıza geldikten sonra ToolBox’dan sürükleyerek aldığımız Butonumuzu sayfamızın üzerine bırakıyoruz. Text dosyasını Navigate to mainpage olarak değiştirebilirsiniz.

Butonumuza çift tıklayarak SecondPage.xaml.cs dosyamızı açıyoruz. Tekrar söylüyorum Button’un isminin button1 kabul edildiği projeye göre şimdi vereceğim kod çalışmaktadır. Sorun yaşarsanız sadece Naviga… ile başlayan kodu da Butonumuza çift tıkladıktan sonra açılan kod parçasının içine kopyalayabilirsiniz.

private void button1_Click(object sender, RoutedEventArgs e)

{

NavigationService.GoBack();

}

Şu saatten sonra programımız hazırdır. Programı Deploy ettikten sonra Hyperlink butonuna basıp 2. sayfaya, butonumuza basarak 1. sayfaya tekrardan dönebilirsiniz. Şimdiden iyi çalışmalar:)


Resim-3


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Genç bir bilgisayar mühendisi adayı olarak Maltepe Üniversitesinde eğitim görmekteyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliğinden çift anadal yapmaktayım. Farklı alanlara ilgi duyduktan sonra kendimi Windows Phone ve Microsoft Teknolojilerine yatkın olarak buldum. Başkanlığını yürüttüğüm Maltepe Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü olarak sürekli seminerler, eğitimler vermekteyiz. Kulüp olarak vizyonumuz Ülkemizdeki genç yazılımcılara yardım edebilmek, eksiklerini giderebilmek. Bunların dışında tam bir kardeş aşığı ve fanatik olmayan bir Beşiktaşlı olarak profesyonel bir yüzücüyüm.

Yorum Yap