İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım
  3. Visual Studio 2013 Xamarin Kurulumu

Visual Studio 2013 Xamarin Kurulumu


Bu yazımda sizlerle beraber VS 2013 üzerine eklentisi kurulumunun nasıl yapıldığına bakacağız. Öncelikle ve ne işe yarar kısaca göz atalım.

Xamarin Nedir ?

Xamarin, IDE ortamında , uygulamalarını yapısını kullanarak yazılım geliştirebileceğimiz bir eklentidir. Bu eklentiyi Visual Studio ortamına veya Mac işletim sistemine sahip olan bilgisayarımıza kurabiliriz. Bu yazıda Windows Server 2012 üzerinde kurulu olan Visual Studio Ultimate 2013 sürümüne nasıl kuracağımızı göreceğiz.


http://www.xamarin.com/download adresini açalım.


Resim-1

Eklenti kurmak için açılan pencerede tarafımızdan bazı bilgiler istenmektedir. Bilgileri girdikten sonra Download Xamarin for Windows butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-2

Açılan sayfada eklentinin otomatik olarak indirileceği indirilmezse alttaki linke tıklamamız gerektiğini içeren bir yazı ekranı karşımıza çıkmaktadır. Eklentiyi kurmak için indirdiğimiz dosyayı açalım.


Resim-3

Eklentiyi çalıştırdığımızda Continue butonuna tıkladığımızda kurulumun Administrator hesabı denetimi ile çalıştırılacağını yazmakta ve alt tarafta işaretli olan kısımda ise olası bir hata durumunda otomatik olarak bildirim yapıp yapılmayacağı konusunu seçmemiz istenmektedir. Bu seçeneği işaretleyerek Continue butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-4

Yükleme işlemi için Installer ekranı karşımıza gelmekte, Next butonuna tıklayarak devam edelim.


Resim-5

Lisans anlaşmasını kabul edelim ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-6

Kurulumda öncelikle Android SDK kurulumu indirilip kurulmaktadır. Kaplayacağı alan ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-7

Visual Studio IDE ortamı açık olduğunda karşımıza bu uyarı gelmektedir. Force Visual Studio To Quit uyarısını tıklayıp Visual Studio’nun kapatılmasını bekleyelim ve Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-8

Android SDK ile birlikte yüklenecek bileşenler ekranımızda görüntülenmektedir. Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edelim.


Resim-9

Karşımıza çıkan lisans anlaşması Android SDK kurulumu ile ilgili lisans anlaşmasıdır anlaşmayı kabul edip Next butonu ile kuruluma devam edelim.


Resim-10

Kurulum ekranında görüntülenen yazılımların Download işleminin başladığı bir ekran karşımıza çıkmaktadır. Yükleme boyutu 1.32 GB boyutundadır. İşlemin bitmesini bekleyelim.


Resim-11

Xamarin eklentisini Visual Studio IDE ortamına kurmuş olduk. Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap