1

Microsoft bilindiği üzere yeni işletim sistemi windows  phone 7’ yi kullanıcılarına sunduğu andan bu yana satış rakamlarıyla yeni işletim sisteminin beğeni durumunu bizlere göstermektedir. Daha önceki makalemizde sizlere windows  7 hakkında bilgi sunmuş,  bir çok yeni özelliğini sizlerle paylaşmıştık.

Bu makalemizde ise bu yeni işletim sisteminin iki yeni ancak farklı üreticilerin cihazının genel karşılaştırmasını yapıyor olacağız. Windows işletim sistemi tabanlı bir çok cihaz piyasa çıksada bu iki cihazın karşılaştırmasını yapmamın nedeni, öncelikle diğer üreticilere göre bu iki üretici daha önce sunduğu cihazların başarısı, diğer bir nedeni ise muhtemel olarak henüz ülkemizde satışı olmayan bu yeni işletim sisteminin bu iki cihaz ile girecek olma ihtimali.

Bu üretici firmalar Samsung ve HTC. Samsung yeni cihazı i917 Focus, HTC ise HD7. Samsung daha önceleri Omnia serileriyle, HTC ise HD ve Touch serileri ile bizlere windows tabanlı cihazları sunmuşlardı.

Bu iki yeni cihaz gerçektende şıklıkları ile göz doldurdukları gibi sistem özellikleride birbirlerine oldukca yakın. Ancak yazımızın ilerleyen bölümlerinde özellikle performans karşılaştırması adına çekilmiş videoyu izlediğinizde eminimki bu iki cihaz arasında kararsız kalan kullanıcılara bir fikir verecektir.
Dilerseniz bu iki cihaz hakkında daha fazla konuşmadan öncelikle bu cihazların genel sistem özelliklerine göz gezdirelim.


Resim 1

Resim 2

Cihaz özelliklerine genel olarak baktığımızda eğer kısaca yorum yapacak olursak, bu iki cihaz teknik özellikleri açısından birbirlerine oldukca yakın cihazlar. Göze çarpan farklılıklar ise samsung ekran boyutu olarak hd7 nazaran biraz daha küçük. Bu multimedya işlemleri için belki hd7 ye göre eksi puan alabilir ancak multimedya demişken super amoled ekranın daha gerçekci görüntü kalitesine sahip olması ekranının küçük olmasının verdiği negatifliği silmiş diyebiliriz. Ayrıca samsung da artırılabilir hafızaya sahip olması diğer bir artı yönü. Video kayıtta görüntü kalitesi açısından da diğerine nazaran samsung daha iyi performans vermekte.

HD7 daha uzun pil ömrü, destekli müzik formatı daha fazla olması nedeni ile bir çok kullanıcının tercih nedeni olabilir. Ancak sar değerleri açısından samsung yine bir adım önde görülmekte.

Dilerseniz iki cihazın performansını canlı canlı izleyebileceğiniz aşağıdaki video sizlere daha iyi fikir verebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.gsmarena.com
www.wpcentral.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. guzel bir yazı olmuş,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir