1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Windows Media Services Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 2


2

Windows Media Server ile Gelen Yenilikler

Windows Media Services hizmeti. Windows Media Services hizmeti, Windows Media Services’in 4.0 ve 4.1 sürümlerini oluşturan dört ayrı hizmetin yerini alır: Windows Media İzleme Hizmeti, Windows Media Program Hizmeti, Windows Media İstasyon Hizmeti ve Windows Media Tek Noktaya Yayın Hizmeti.

Genişletilmiş eklenti kullanımı. Windows Media Services 9 Series, genişletilen eklenti mimarisi aracılığıyla sunucuyu özelleştirebileceğiniz ve yapılandırabileceğiniz yöntemlerin sayısını önemli ölçüde artırır.

Genişletilmiş yayımlama noktaları kullanımı. Yayımlama noktaları, daha önce programlar, akışlar ve istasyonlar kullanılarak sağlanan işlevselliği basitleştirir ve geliştirir.

Sunucu tarafına yönelik esnek çalma listeleri. Her yayımlama noktası (isteğe bağlı yayımlama noktalarını içerecek Resimde) çalma listesindeki içeriğin akışını sağlayabilir. Çalma listesindeki her öğenin özel gereksinimlerinizi karşılamak üzere belirleyebileceğiniz bağımsız bir öznitelikler grubu vardır. Çalma listeleri, akışınızı kesmeden durumlara yanıt vermenizi sağlayacak Resimde yayın sırasında bile değiştirilebilir.

Esnek olay mimarisi. Windows Media Services’in önceki sürümlerinde dış olaylar yalnızca istasyon ve tek noktaya yayın Microsoft ActiveX® nesneleri aracılığıyla kullanılabiliyordu. Bu sürümdeyse olaylar, Windows Yönetim Araçları (WMI) ve Basit Ağ Yönetimi Protokolü (SNMP) olayları aracılığıyla dışa yönelik olduğu kadar sunucu arabirimleri aracılığıyla içe yönelik olarak da kullanılabilir.

Hızlı Akış. Windows Media Services’in daha önceki sürümlerinde içeriğin istemcilere akışı sabit bir hızda sağlanıyordu. Windows Media Services 9 Series’deki Hızlı Akış özellikleri, kullanıcıya en iyi uygulama deneyimini sağlamak üzere akış, karşıdan yükleme ve önbelleğe alma işlemlerinin birleştirilmesine olanak sağlar.

Geliştirilmiş paketi yeniden gönderme mantığı. Windows Media Services’in önceki sürümlerinde, istemcilerden gelen paketi yeniden gönderme isteği yalnızca içeriğin son iki saniyesinde gerçekleştirilebilirdi. Bu sürümdeyse, daha iyi hata düzeltme ve akış kalitesi sağlamak amacıyla sunucu arabelleğinde 10 saniyelik veri depolanır.

Sunucu tabanlı içerik yeniden paketleme. Windows Media Services’in önceki sürümlerinde, sunucu veri paketlerinin akışını yalnızca akış biçimi tarafından tanımlandığı Resimde sağlayabilirdi. Bu sürümdeyse, sunucu yöneticileri ortamlarındaki akışa en uygun paket boyutunu ayarlayabilir ve sunucu, paketlerin akışının bu özellik ayarına göre gerçekleştirilmesi için verileri yeniden ayırabilir. Bu en iyi duruma getirme işlemi yalnızca içerik akışı sağlamak için Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) paketleri ve Gerçek Zamanlı Akış Protokolü (RTSP) kullanıyorsa uygulanabilir.

IPv6 desteği. Windows Media Services’in bu sürümünün Internet Protokolü Sürüm 6 (IPv6) adresleme desteği vardır.

IGMPv3 desteği. Internet Grup Yönetimi Protokolü (IGMP) sürüm 3, birden çok yayın sunucusu aynı çok noktaya yayın IP adresini kullandığında oluşan sorunları engellemeye yardımcı olur. Bu özellik çok noktaya yayın akışına bağlanan istemcilerin Windows Media Player 9 Series çalıştırmasını gerektirir.

Yeniliklerini de öğrendikten sonra Kurulumunu gerçekleştirmiş olduğumuz Windows Media Services arayüzünü açalım karşımıza Resim 19 geliyor.


Resim-1

Resim 1’de görünen ekran Windows Media Services giriş ekranıdır burada Media akış sistemleri, Sunucuları, Media içeriği, yayımlama noktaları, Media sunucu yönetimi ve eklentileri hakkında bize bilgiler verir.


Resim-2

Yukarıda Resim 2’de Media Sunucumuzu seçtik ve sağ panelde görünen ekranda Monitor, Advertising, Properties ve Getting Started seçenekleri mevcut Getting Started tabından bahsetmiştik.

Monitor Windows Media Server kullanımı hakkında kullanıldığı süre kullanılan işlemci, kullanıcılara yönelik sınırlama tek noktadan yayın akışı alan Player sayısı(kullanıcıda açık olan Player) Kullanılan bant genişliği ve sunucu üzerinde reklam hizmeti durumu hakkında bilgi verir.

Advertising Web üzerinde bulunan kaynakları görüntüler


Resim-3

Resim 3’de görüntülenen Properties ekranı Media Serverımızın genelini ilgilendirir burada Media sunucumuza ait sürüm bilgilerini yetkilendirme, günlük bilgilerini olay bilgilendirmelerini kimlik doğrulama seçeneklerini önbellek ve limit gibi sunucu genelinde tunning yapmamızı sağlar Getting started kısmını açıklamıştık.


Resim-4

Resim 4’de Troubleshooting kısmını görüntülemekteyiz, bu alan’da Media Streaming sunucumuz ile ilgili hatalar ve olay günlükleri listelenir.


Resim-5

Resim 5’de Cache/Proxy Management alanını görüntülemekteyiz bu alan bize Cache/Proxy’nin nasıl yapılandırılacağı ve bunun la ilgili senaryolar hakkında bilgi vermekte.


Resim-6

Resim 6 üzerinde Cache/Proxy On Demand sekmesinde bulunmaktayız bu alanda iki sekme bizi karşılamakta Monitor ve properties, bu sekmeleri Resim 20 Monitor ve Resim 21 Properties alanında ne işe yaradığını anlatmıştım. Fakat burada bulunmasının amacı bir cache proxy ayarı yapıldığında bu proxy i talep eden kullanıcıların durumu hakkında monitor kısmından bilgi Properties alanından ise config yapmanızı sağlar.

Peki nedir bu cache/Proxy bize faydası ne kısaca açalım, Önbellek/proxy sunucu ağı bant genişliğini korur, ağdan kaynaklanan gecikmeleri azaltır ve içeriğin yayınlandığı kaynak sunucu üzerindeki yükü dengeler. Ağdaki uzak önbellek/proxy sunuculara içerik yüklemek ve bunlardan bilgi almak için kaynak sunucudan yalnızca bir bağlantı yapılması yeterli olduğundan, ağ bant genişliği en alt düzeye indirilir. İstemcinin içeriği yakınındaki bir önbellek/proxy sunucudan alması, ağın bütününü veya İnternet’i aşarak kaynak sunucudan içerik almasından çok daha hızlı olduğundan gecikme azalır. Ayrıca, kaynak sunucuya daha az istemci doğrudan bağlanacağı için sunucudaki yük de dengelenir. Bu üç etken, kullanıcılar için daha iyi bir izleme deneyimiyle sonuçlanır.


Resim-7

Resim 7’de Publishing Point sekmesinde bulunmaktayız bu makalemizde kullanacağımız alan burası olacaktır. Bu alanda yayımlama noktaları oluşturup ve müzik ve videolarımızı yayımlayıp playlistler oluşturacağımız alandır.

Bu bölüme kadar Windows Media Streaming Server kurulumu için gereken gereksinimleri yapılandırıp, Media Server kurulumunu tamamlayıp özellikleri hakkında bilgi sahibi olduk ve Media Server menülerinde gezinti yaptık. Şimdi Windows Media Server üzerinde konfigürasyon yapıp müzik ve video yayını yapacağız ayrıca yeni bir playlist oluşturup müziklerimizi bu playlist altında toplayacağız ve kullanıcıların Media Server’ımızdan müzikleri dinlemesini sağlayacağız. Tabi bunları yapmadan önce Publishing Points kısmını ve Media Streaming Server kurulurken gelen Default(on-Demand), Sample_Broadcast alanlarını da bir tanıyalım. Sonrasında kendi playlistlerimizi oluşturup müzik ve video yayını yapacağız.


Resim-8

Resim 8’da görüldüğü üzere Publishing Points altında bulunan Default on demand (varsayılan/isteğe bağlı) alanı üzerinde sağ klik ve Allow new connections diyerek varsayılın akış noktasını devreye alıyoruz istersek silip kendimize özel bir Publishing Point oluşturabiliriz, şimdilik varsayılan üzerinde işlem yapalım.


Resim-9

Şekil 9’de görüldüğü üzere Default kısmındaki Disable işaretini kaldırmış olduk peki hazır bunu yapmışken birde Default tabına gelip inceleme yapalım.


Resim-10

Resim 10’de Media Streaming Server’ımıza Default tabına giriş yapıyoruz ve burada bizi 5 farklı sekme karşılamakta, Monitor kısmı ve Properties tablarından daha önce konuşmuştuk, diğer tabları ele alalım.

Source, bu kısımda Sample Broadcast(örnek yayın) da bulunan içerik veya birden fazla farklı isimlerde yayım noktası oluşturduysanız bütün yayımlama noktalarında bulunan içeriğin bulunduğu dizini gösterir burada dizini değiştirebilirsiniz.


Resim-11

Advertising alanı yayımladığınız içeriğe örneğin müzik yayını yapmaktasınız bu içeriğe reklam akışı eklemenizi sağlar.


Resim-12


Resim-13

Yukarıda ki Resimde Announce (bildir) kısmında kullanıcıların Media Streaming Server a nasıl bağlanacaklarını belirten bir URL bulunur bu URL’yi kullanıcılar Media Player’larında open URL kısmına MMS ile başlayan adresi girerek yayın akısına dahil olabilirler.

Sample_Broadcast bu alan bizim müziklerimizi veya videolarımızı bir playlist şeklinde içerisinde oluşturmamızı ve Media Streaming Server’ımız ile yayın yapmasını sağlayan alandır Default olarak Windows Media Streaming Server kurulduğunda gelir, silebilir ve kendi belirleyeceğimiz isimle kendi müziklerimizin videolarımızın bulunduğu bir yayın sağlayabiliriz. Varsayılan olarak gelen bu örnek yayın tablosunu kullanmak istiyorsanız Default olarak stop olarak gelen bu ayarı Start etmeniz gerekir.


Resim-14

Sonunda Media Streaming Server Konusunda belli birtakım bilgilere sahip olduk artık kendi müzik ve videolarımızı oluşturup yayımlama vakti geldi öyleyse başlayalım.

Windows Media Streaming Server üzerinde Müzik ve Video Yayımlama

Makalemizin bu kısmında Windows Media Streaming Server ile kendi müzik ve videolarımızı yayımlayacağız ve kullanıcıların Media Server ‘a erişim için bağlantı ayarlarını yapılandıracağız. Başlayalım.

Müzik ve video yayınını iki farklı yöntem ile yapmamız mümkün

1-) Puplishing point kısmında sağ click addpuplishing point (wizard)bu bize bir sihirbaz yardımı ile müzik ve video yayımı yapmamızı sağlar.

2-) Add puplishing point (Advanced) manuel olarak belirlediğimiz Resimde yayın akışı yapmamızı sağlar peki biz birincisinden başlıyoruz.

Publishing Point üzerinde sağ klik à Add Publishing Point (Wizard) kısmını seçiyoruz.


Resim-15

Karşımıza yayımlama noktası oluşturma büyücüsü gelmekte burayı Next ile geçiyoruz ve Publishing Point name kısmında bizden Publishing Points altında görünecek yayımlama noktası ismi girmemizi istiyor. Mshowto dedik ve Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.


Resim-16


Resim-17

Content Type alanında birden fazla seçenek bizi karşılıyor herhangi bir encoder (kodlayıc) kullanmayacağım çünkü TV gibi bir canlı akış yapmayacağım one file (tek dosya) daha önceden arşivlenmiş bir dosyanın yayımı için kullanılır bunu da kullanmayacağım files(digital Media or playlists) bir dizin içerisinde oluşturduğumuz içerik bunu da kullanabilirim ama henüz ne bir playlist’im (çalma listesi)var nede içerisinde dosya onun için öncelik ile bir playlist olşturmam ve bunun içerisine müziklerimi ve varsa videolarımı koymam gerekli playlist’i seçip Next diyoruz.

Ve karşımıza Publishing Point Type geliyor bu alanda yayımlayacağımız dosyaların akışının nasıl olacağını belirliyoruz burada Broadcast Publishing Point bizim yayımladığımız müzik dosyalarını bir TV akısı gibi yayımlamamızı ve dolayısı ile kullanıcıların müzik oynatıcılarında ileri geri sarma yapamamasını sağlar yanı akışın tüm kontrolü bizim elimizde Streaming Media Server üzerinden sağlanır on-Demand pblishing point seçeneği ise kullanıcıların yayın akışına müdahale etmesini ileri geri sarma aynı parçayı bir daha çalabilme imkanı tanır. Ben hakimiyeti elime almak amacı ile Next ile bir sonraki adıma geçiyorum.


Resim-18


Resim-19


Resim-20

Resim 20’de Unicast (tek noktaya yayın) ve Multicast (çok noktaya yayın) isimli iki seçenek bizi karşılıyor Unicast olarak yayımlayacağımdan dolayı Next ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

File Location alanında müziklerimin altında toplanacağı bir playlist oluşturmam gerekir. Eğer daha önceden varolan bir playlist’im olsaydı Existing Playlist’e gelip Browse ile gösterebilirdim fakat ben tamamen yeni bir liste ve kendi müziklerimi bu listenin altına atmak için yeni bir playlist seçeneğini seçip Next ile ilerliyorum ve karşıma New Playlist adımı geliyor burada yeni oluşturacağım playlist’in (çalma listesi) içeriğine müzik dosyalarımı ekleyeceğim. Bunun için Add Media alanını seçiyoruz.


Resim-21


Resim-22


Resim-23


Resim-24

Resim 24’de File Encoder Remote Publishing Point, Dynamic Source, Playlist ve Directory alanları karşımıza geliyor. Peki, nedir bunlar biraz açalım. File oluşturacağımız çalma listesine bir dosya eklemek için kullanılır. Encoder bir kodlayıcıdan gelen akışı çalma listemize eklememizi sağlar. Remote Publishing Point farklı bir sunucudan gelen bir yayın akışını çalma listesi ortam ögesine eklemek için kullanılır. Dynamic Source çalma listesine eklenecek ASP ve CGI kodu gibi dinamik bir kaynak belirtmek için kullanılır. Playlist çalma listenize başka bir çalma listesi eklemek için kullanılır örneğin bir liste yerli diğeri yabancı şeklinde. Directory bir dizin de bulunan dosyaları çalma listemize eklemek için kullanılır. Biz bu kısma kadar zaten playlistimizi oluşturmuştuk. İçerisine Directory tabını seçip müziklerimi ekliyorum ve Select File seçeneğini seçiyorum. Resim 25’te Add butonuna tıkladıktan sonra Ok diyerek ekleme işlemimizi bitiriyoruz.

Not: Default olarak müzikler C:\WMPub\Wmroot dizinin de bulunur istenirse farklı bir file Server üzerinden de müzik eklenebilir ben mp3’leri Default lokasyona kopyalamıştım.


Resim-25


Resim-26

Resim 26’de seçtiğimiz müziklerin geldiğini görüyoruz. Ayrıca ben Windows Default videosu olan bir içerik daha ekledim Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.


Resim-27


Resim-28

Resim 28’tebizim içeriğimizi seçtiğimiz müzik ve videoları barındıran playlistimiz gelmekte, isteğe göre ismi değiştirebilirsiniz, Next ile bir sonraki adıma geçiyorum.

Resim-28’de playlist’de bulunan müzik veya videolarımızı yenileyerek mi çalınmasını yoksa karışık olarak mı çalınması gerektiğini belirliyoruz. Ben karışık çalmasını istediğimden dolayı Shuffle seçtim ve Next ile bir sonraki pencereye geçiş yapıyorum.


Resim-29


Resim-30

Yukarıda Resim 30’da Unicast Logging kısmı bize bu yayın akışına yani biz tek noktadan yayın akışı oluşturduğumuz için buraya bağlanan kullanıcıların günlüklerini tutup tutmayacağımızı soruyor. İsteğe göre seçebilirsiniz ve Monitoring alanından görüntüleyebilirsiniz. Next ile bir sonraki sayfa olan Publishing Point Summary alanına geliyorum. Resim 48’de son yaptıklarımın özetine göz atıp Next ile bir sonraki sayfaya ilerliyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Mustafa Serkan POLAT Üniversite eğitimini 2009 yılında Computer Sciences Engineer olarak 4 diploma ortalaması üzerinden 3.67 ile tamamlamıştır. 2003 yılında sistem destek uzman yardımcısı olarak IT dünyasına adım atan Mustafa Serkan Polat alanında öncü kurum ve kuruluşlarda Sistem destek uzmanı, Sistem destek Mühendisi, Sistem Yöneticiliği yapmış olup birçok projede ekip lideri olarak görev almıştır. Aynı zamanda eğitmen kişiliği ile tanınan Mustafa Serkan POLAT BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde 2000 saatin üzerinde eğitim ve seminer vermiş olup halen hafta sonları bu görevine devam etmektedir. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bilişim şirketinde Sistem Çözümleri Birim Müdürü olarak görev almaktadır. MCP, MCSA, MCSA+S, MCSA+M, MCSE, MCSE+S, MCSE+M, MCTSx8, MCITP, AIS, ASE, BACKUP ACADEMY CERTIFIED gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Serkan, eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir