1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2007’de Windows İmajının Offline Güncellenmesi

SCCM 2007’de Windows İmajının Offline Güncellenmesi

Windows Vista ve Windows 7 ile birlikte kullanmaya başladığımız WIM imaj formatının bir diğer faydası, çıkan güncellemelerin ve işletim sistemi paketlerinin çevrimdışı olarak imaj ile bütünleştirilmesine olanak sağlamasıdır.

Bu sayede periyodik olarak çıkan güncellemelerin ve sonradan ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda işletim sistemi özelliklerinin ve paketlerinin (örneğin powershell, dil paketi v.b.) imajın yeniden hazırlanmasına gerek kalmadan kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu işlem için WAIK içerisindeki DISM aracı kullanılabilir. Şimdi bunun nasıl yapıldığına kısaca göz atalım.

  • Uygun bir sürücüde servicing isimli bir klasör oluşturulur. (Örneğin C:\servicing)
  • Çevrimdışı olarak imaja eklenecek olan güncellemeler ve paketler, uygun bir sürücüde oluşturulmuş guncellemeler isimli klasöre kopyalanır. (Örneğin C:\guncellemeler) Burada dikkat edilmesi gereken nokta paketlerin MSU veya CAB uzantılı olmasıdır.
  • Komut satırından WAIK’in kurulu olduğu yere gidilir. (C:\Program Files\WindowsAIK\Tools\Servicing)
  • Aşağıdaki komut ile çevrimdışı yönetimi yapılacak olan WIM imajı servicing klasörüne mount edilir. Burada kullanılan parametrelerden index parametresi, wim dosyası içerisinden mount edilmek istenen partitionun sırasını ifade eder.

dism /mount-wim /wimfile:C:\imajdosyasiismi.wim /index:1 /mountdir:C:\Servicing

  • Aşağıdaki komut ile güncellemeler ve paketler çevrimdışı imaja entegre edilir.

dism /image:C:\Servicing /add-package /PackagePath:C:\guncellemeler

  • Aşağıdaki komut ile imaj, üzerinde yapılan değişiklikler kaydedilerek unmount edilir.

dism /unmount-wim /mountdir:C:\Servicing /commit

İşlem bittikten sonra yeni güncellemelerin ve paketlerin entegre edildiği WIM dosyası kullanıma hazırdır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1978 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Sırasıyla Toprak Holding, Enterpro, Probil firmalarında Sistem Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Danışmanı olarak çalıştım. Halen BilgeAdam Kurumsal’da Sistem bölümünde Kıdemli Danışman olarak çalışmaktayım. Configuration Manager 2007, Operations Manager 2007, Windows 7, OSD ve Application Compatibility konuları başta olmak üzere bir çok konuda projeler yapmakta ve eğitimler vermekteyim.

Yorum Yap