İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Windows 8 Kullanıcı Arayüzü ve Gelen Bazı Değişiklikler

Windows 8 Kullanıcı Arayüzü ve Gelen Bazı Değişiklikler


Çoğunuzun bildiği üzere ()’in denemeniz için kullanıma sunulmuştu (Daha fazlası için: https://www.mshowto.org/windows-8-release-preview-download-indirme-linkleri.html). Bu yazıda W8’in bazı yeni kullanım özelliklerini kendi deneyimlerimle bileştirip aktaracağım.

Öncelikle bilmeniz gereken şey W8 ile Microsoft çok radikal bir kullanıcı arayüzü değişikliğine gitti. W8 kişilere tablet bilgisayarların akıcılığını ve kullanım pratikliğini sağlamayı hedefliyor olacak ki Microsoft, arayüzünü geliştirdi.


Resim-1

Artık varolmayan başlat tuşunun yerini Metro arayüzü aldı ve istediğiniz gibi özelleştirebildiğiniz bu arayüz ile her şeye hızlıca erişebilmeniz mümkün. Arama kutusunu ortadan kaldıran W8’de Metro arayüzüne girdiğinizde klavyeyle yazdığınız her şey otomatik aranıyor. Arama seçeneğiyle aramanızı dosyalar ya da yüklü programlar/uygulamalar arasında yapabiliyorsunuz. Ayrıca yeni yüklediğiniz her program bu arayüze ekleniyor. Bu kadar programın arasında gezinmek içinse alttaki kaydırma çubuğunu, farenizin tekerleğini kullanmalı ya da farenizi ekranın yanlarına dayamalısınız.

Metro arayüzünün en kullanışlı yönü ise Metro destekli uygulamaları kuruduğunuzda o uygulamayla ilgili güncel bilgiler ilgili kutuda akmaya başlıyor ve cıvıl cıvıl bir ekranınız oluyor. Sadece Metro arayüzüne girerek her şeyle ilgili bilgilerin gözünüzün önünden akmasını izleyebiliyorsunuz fakat kabul etmeliyim kimi zaman her yerde kayan resimler ve yazılar baş döndürebiliyor.

Peki eski masaüstümüz gitti mi? Korkmayın gitmedi. Metro ara yüzünde sol alt köşedeki masaüstü uygulamasına tıkladığınızda alışık olduğunuz klasik Windows masaüstüne geçiş yapıyorsunuz. Tek farkla: artık başlat tuşumuz yok.

Köşeler

Windows 7’den itibaren ekranın sağ alt köşesine konulmuş olan “masaüstünü göster” tuşu çok tutmuş olacak ki Microsoft bu sefer ekranın dört köşesini de kullanmaya karar vermiş. Ekranın sağ alt köşesindeki boş alana tıkladığınızda masaüstüne dönerken, sol alt köşedeki boş alana tıklamak sizi Metro arayüzüne götürüyor.


Resim-2

Farenizi sağ alt köşeye götürüp yukarı veya sağ üst köşeye götürüp aşağı çekerseniz ise yukarıdaki gibi bir arayüz açılıyor. Burada arama, Metro arayüzü, denetim masası, bilgisayarı kapatma gibi seçenekler bulunuyor.

Son olarak farenizi sol üst köşeye dayayıp aşağı veya sağ alt köşeye dayayıp yukarı çektiğinizde ise arka planda çalışmakta olan Metro arayüzünü destekleyen uygulamalara erişebilirsiniz.


Resim-3

Pek çok kişi ikinci bir masaüstü havasındaki Metro arayüzünü, halihazırda bir çekice fazladan bir sap takmak olarak görse de alışıldığında kullanıcılara hız kazandıracak bir arayüz olduğuna inanıyorum. Ayrıca tablet kullanımının arttığı günümüzde Metro arayüzünün tablet kullanıcıları baz alınarak geliştirilmiş olduğu da aşikar.

Bitirmeden önce neden yeni arayüzün adının Metro olduğunu merak edenler: Microsoft çalışanları insanların günlük hayatta en çok ve hızlı şekilde bilgi aldıkları şeylerin metro tabelaları olduğuna karar vermişler ve tasarımda da buradan esinlenmişler.


Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Başaran BADUR, Ünye/Ordu doğumludur. Lise eğitimini Samsun Fen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme Müh.) bölümünde devam etmektedir. Cisco Certified Network Associate eğitimini 2012 yılında tamamlayan Başaran BADUR, yine 2012 yılından itibaren PeakUp Bilişim Danışmanlık Şirketi bünyesinde danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. merhaba windows 8 çok güzel bir program deneme sürümü ile bizde gördük metro arayüzünü fakat eksik bir şey var pokki for windows 8 yazarak aratıp kurdugunuzda mükemmel bir başlat menüsü ve metro arayüzüne tek tık ile geçilebilecek bir başlat menüsü hazırlamış ve bunu görünce rahatladım aksi taktirde metro hiç bir işime yaramıyordu… şuan ise çok çok daha iyi…
    demek istedigim normalde olsa bir başlat menüsü koyup onun üzerinde bilgisayarı kapat gibi bir buton gibi metro arayüzü koyulsa çok ama çok daha iyi olur…