1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Windows 8 Güvenilir mi? Güvenelim mi?

Windows 8 Güvenilir mi? Güvenelim mi?


Windows 8 ile birlikte gelen yeni özelliklerden birisi ve belki de son kullanıcıların en gözü önünde olanı “Bulut Entegrasyonu” olarak tanımlanıyor. Windows 8 içerisinde dahili olarak bulut bilişim nimetlerinin kullanılması hakkında en çok bilinen unsur SkyDrive uygulaması olsa da herşey bununla sınırlı değil. Örnek vermek gerekirse kullanıcıların masaüstü arkaplan, profil resmi, internet explorer sık kullanılanları, internet explorer üzerinde giriş yapılan web sitelerinin şifreleri gibi pek çok veri bulut ortamında tutularak kullanıcıların oturum açtıkları Windows 8 bilgisayarlara yönlendiriliyor. User Experience Virtualization ürünün tüm dünyaya yayılmış hali gibi düşünebiliriz.

Bir kullanıcı Windows Live ID’sini kullanarak yeni bir bilgisayarda oturum açtığında aşağıdaki gibi bir uyarı mesajıyla karşılaşacaktır:


Resim-1

Bu hata mesajı kullanıcının daha önce oturum açmış olduğu bilgisayarlarda ziyaret ettiği web sitelerinde, kullandığı windows uygulamalarında ve erişim sağladığı ağlarda kullanılan şifrelerin oturumu açık olan bilgisayarla senkronize edilmesi için bu bilgisayara güvenilmesi gerektiğini belirtmektedir. Eğer güvenme işlemi gerçekleşmez ise oturum açılan bilgisayarların “Credential Locker” alanı senkronize olmayacaktır. Bu “güvenme” işlemi kullanıcıların Live ID leri ile oturum açtıklarında sağ üstte yer alan Hesap Ayarları bölümünden gerçekleştirilebilir. Hesap ayarları bölümünün güvenlik düzenlemeleri ile ilgili alt bölümü açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir.


Resim-2

Bu bölümde ilk karşımıza gelen son oturum açılan ve henüz güvenilen bilgisayar olarak tanımlanmamış olan cihaz ile ilgili bilgilendirme mesajı yer almakta ve bu cihazın güvenilir olarak onaylanıp onaylanmayacağı bilgisi sorulmaktadır. Aynı zamanda ekranın alt kısmında yer alan “Trusted PC” bölümü üzerinden mevcut güvenilen bilgisayarlar görüntülenebilir ve yeni cihazlar güvenilir bilgisayar olarak tanımlanabilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap