1. Ana Sayfa
  2. Windows 7
  3. Windows 7 XP Mode Kurulumu

Windows 7 XP Mode Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

2009 yılının sonlarına doğru RTM sürümü release olucak olan ’ nin özelliği sayesinde,XP üzerinde çalışıp Windows 7 üzerinde çalışmayan uygulamaların çalışması sağlanabilmektedir.Örneğin XP’ de çalıştırdığımız uygulamayı üreten firma iflas etmiş ve ürünün Windows 7 uyumlu sürümünün olmadığını düşünürsek bu özellik ile uygulamalarınızı rahatlıkla çalıştırma imkanına sahip olabilirsiniz.

XP Mode kullanabilmek için;

  • XP Mode ve Microsoft Virtual PC kurulu olmalı.Her ikisinide buraya tıklayarak download edebilirsiniz.
  • Minumum 2 GB ram ve 20 mb boş disk alanı olmalıdır.
  • İşlemcinizin sanallaştırmayı desteklemesi gerekmektedir.İşlemciniz sanallaştırmayı destekliyorsa BIOS üzerinden bu özelliğin enabled edilmesi gerekmektedir.İşlemcinizin sanallaştırmayı destekleyip desteklemediğini öğrenmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Intel işlemciler için buraya tıklayın.

AMD işlemciler için buraya tıklayın.

Microsoft Virtual PC ve XP Mode kurulum dosyalarını çalıştırıp next ile devam ederek kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

1-) Start > All Programs > Windows Virtual PC > Virtual Windows XP’ yi çalıştırın. Açılan pencerede lisans sözleşmesini kabul edip next ile devam edin.


Şekil-1


Şekil-2

2-) XP kullanıcısı için şifre belirtip girmiş olduğunuz şifreyi doğrulayın. Remember Credentials(Recomended) seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek işaretlenmezse bazı uygulamaları çalıştırırken sürekli password girilmesi istenecektir.


Şekil-3

3-) Otomatik update özelliğini enable edebilir ya da not right now seçeneğini işaretleyerek update işlemini daha sonra gerçekleştirebilirsiniz.


Şekil-4

4-) Bir önceki pencereyi next ile geçtiğimizde Virtual Windows XP hazırlanmaya başlayacaktır.


Şekil-5

5-) Virtual Windows XP kurulduktan sonra Virtual PC > Tools > Settings > Networking bölümünden Shared Networking (NAT) seçeneğini işaretleyerek XP’ nizi internete çıkabilmesini sağlayabilirsiniz.


Şekil-6

6-) XP üzerinde kurulu olan uygulamalarınızı Windows 7 üzerindede kullanabilirsiniz.


Şekil-7

7-) XP üzerindeki built-in bir uygulamayı kısayollara ekleyerek Windows 7 üzerinde kullanabilirsiniz.


Şekil-8

Görüldüğü gibi XP Mode Windows 7’ ye geçmeyi planlayan fakat kullanmış oldukları uygulamalar için problem yaşayacağını düşünen kullanıcı ve sistem yöneticileri için oldukça güzel ve kullanımı kolay bir teknoloji.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows XP Mode Beta

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yorum Yap