1. Ana Sayfa
 2. Windows 7
 3. Windows 7 Desteği Sona Yaklaşıyor!

Windows 7 Desteği Sona Yaklaşıyor!

support-ends-soon
VidyoConnect

Merhaba 2008 yılının sonlarına doğru hayatımıza giren Windows 7 client işletim sistemi 10. yılın ardından, 14 Ocak 2020 tarihinde desteği sona eriyor. Alışık olduğumuz client yapımızda değişikliklerin zor olacağını düşünüyorum, bu nedenle sizlere ne yapacağınızla ilgili ipuçları vererek ve destek sonuyla ilgili yardımcı olmaya çalışacağım.

14 Ocak 2020 tarihinde Windows 7 desteği sona erdiğinde, bilgisayarınız çalışmaya devam edecek ancak Microsoft artık aşağıdaki hizmetleri sağlamayacaktır.

Resim-1

 • Sorunlarla ilgili teknik destek
 • Yazılım güncelleştirmeleri
 • Güvenlik güncelleştirmeleri veya düzeltmeleri

Özetlersek Windows 7 yüklü bilgisayarınızı sürekli yazılım ve güvenlik güncelleştirmeleri olmadan kullanabileceksiniz; ancak virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha büyük bir risk altında olacaksınız. Güvende olmamızın yolu yeni işletim sistemi Windows 10 kullanmamız olacaktır.

Resim-2

Windows’taki yenilikler neler?

Teknolojinin hızlı akışına yeni nesil işletim sistemi Windows 10 ile kolayca uyum sağlayabilirsiniz. Windows 10 bilgisayarlar ortalama %28 daha hızlı başlatma, yerleşik güvenlik ve seveceğimiz uygulamaları barındırmaktadır. SSD teknolojisi sayesinde daha fazla hızlı, dokunmatik ekranlar, dijital kalemler ve yüz tanıma özellikleriyle bilgisayarlar bize kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Hazır olmak için ne yapmalıyım?

Dosyalarınızı yedeklemekten ihtiyaçlarınıza en uygun bilgisayarı bulmanıza kadar, kolaylıkla geçiş yapmanıza yardımcı olacak bağlantılar üzerinde adımları takip edebilirsiniz.

 • Dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı yedekleyin

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4229823/moving-to-windows-10-pc

 • En son bilgisayarlara göz atın

https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-7-end-of-life-support-information#windows-mwf-why-upgrade-Banner

Destek sonu için daha detaylı sss soruları için aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.

Windows 10 SSS

https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-7-end-of-life-support-information#windows-mwf-why-upgrade-Banner

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows 7 Desteği Sona Yaklaşıyor,Windows 7 End Of Support,Windows 7 End Of Life

 

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 11 ay önce

  Hocam Windows 10 çok mu güvenli sanki? Eğer öyle ise neden hergün güncelleme yayınlanıyor? Bunlar hep pazarlama. Belki de korsanlar/hacker’lar enerjilerini eski sistemleri hacklemeye harcamayacaklarından Win7 daha güvenli olacak..

  • Serkan Duran

   Merhaba,
   Windows 7 kullanıcılarını anlıyorum kendini uzun yıllar boyunca ispatlamış bir işletim sistemini bırakıp yeni bir işletim sistemine geçmek kolay olmayabilir ancak Windows 10 updatelerin yanı sıra Defender,güvenlik duvarve Sandbox gibi güvenebileceğiniz yerleşik ve kesintisiz gelişmiş güvenlik hizmeti sağlıyor bizlere.