İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. VMware
 3. vSphere 5.0 üzerinde ESXi 5.0 Çalıştırma

vSphere 5.0 üzerinde ESXi 5.0 Çalıştırma


Bilindiği gibi 24 Ağustos itibari ile Vmware firmasının sanallaştırma platformu olan vSphere 5.0 ürün ailesi kullanıma sundu. tarafındaki yenilikler ve daha birçok özelliği ile hakkında bolca konuşulacak gibi dursa da, spekülasyonlardan ziyade test ortamlarında işimize yarayacak ne gibi güzellikleri var kısmı sanırım bizler açısından şuan için daha önemli.

Test ortamlarında çalışanların en büyük derdi cross platform oluşturma yada birden çok sanallaştırma platformunu paralel çalıştırabilme zorluğudur. (Şahsen benim böyle) ESX 4.x ile birlikte kendi içerisinde kendisini sanallaştırıp çalıştırabiliyorduk ancak bu çalışma sadece 32 bit mimari çerçevesinde kalıyordu yani 64 bit işletim sistemleri desteklenmiyordu. Çok ufak testler için kullanılabilir bir ortamdı yine de. Bunun yanında yine vmware firmasına ait olan vmware workstation da test ortamları için bir alternatif oluyordu. Fakat ne olursa olsun bare metal virtualization ile karşılaştırılamayacak kadar düşük performanslı bir yapıya sahip olunabiliyordu ancak.

ESXi 5.0’n duyurulması ile birlikte bir takım yeniliklerden söz edilirken kendi adıma en çok sevindiğim özellik 64 bit mimarinin de sanallaştırılıp tekrar sanal ortama izin vermesiydi. Yani kısaca Hyper-V ve ESX artık 64 bit ile kurulup kendi içlerinde de 64 bit işletim sistemi desteği sunabiliyor. Bu durumu abartıp ESXi içinde ESXi içinde ESXi a kadar gidilebiliyor ki tek engeliniz ciddi performans kayıpları.

Temiz bir kurulumu yapılmış olan ESXi 5.0 hostumuzda 64 bit sanallaştırma mimarilerinin nasıl çalıştırılabileceğine dair adımları kısaca açıklayalım.

Öncelikle hostumuz üzerinde bazı komutlar çalıştırmamız gerekiyor bu sebeple, defaultta kapalı gelen SSH özelliğini devreye alarak işe başlıyoruz.


Resim-1

SSH’ın aktif edilebilmesi için Configuration tabından Security Profile sekmesine geliyoruz.

Gördüğünüz gibi Services altında SSH görünüyor ancak aktif olup olmadığını görebilmek ve değilse aktif etmek için Properties seçeneği ile SSH ayarlarına geçiyoruz. Stopped durumda gelen servisi çalıştırmak için SSH seçili iken Options tabından servisin nasıl başlayacağını seçip Start duruma getiriyoruz.


Resim-2

Servis başladıktan sonra ise yapacağımız gayet basit: Putty yada benzeri favori uzak erişim programınız ile SSH üzerinden ESXi hostumuza bağlanıyoruz. Sadece Ip ve girilerek bağlantı sağlanıyor.


Resim-3

Bağlantı kurulduğu anda ise bizden kullanıcı adı ve bilgilerini isteyecektir. Dikkat şifreyi yazarken karakterleri göremezseniz eğer sorun yoktur güvenlik amacı ile gizlidir kaç karakter girildiği bilgisi de.


Resim-4

Bağlantı sağlandıktan sonra host üzerindeki konfigürasyon dosyasının içeriğini görüntüleyelim.

Bunun için gerekli komut:

Cat //vmware/config


Resim-5

Bu döküme benzer bir içerik ile karşılaştıysanız sorun yoktur. Şimdi ise host üzerinde sanal makinenin sanal donanım kullanmadığını düşüneceği ilgili parametreyi girelim.

Echo ‘vhv.allow = “TRUE”‘ >> /etc/vmware/config


Resim-6

Komutu girdikten sonraki config dosya çıktısı aşağıdaki gibi olmalıdır, eğer bu dökümü görebiliyorsanız sorun yoktur devam edebiliriz.


Resim-7

Şuana kadar çalıştırdığımız komutlar ile birlikte ESXi 5.0 hostumuz kendi içerisinde kurulacak sanal makinelerin de sanallaştırma yapmasına imkan sağlar duruma geldi.

Bundan sonraki adımlarda ise Sanallaştırma platformu olacak sanal makinelerin ayarlarına bakacağız. Bu ayarları yapımıza kurmayı planladığımız tüm sanal Hyper-V ve ESXi makineleri için tekrarlamalıyız (Citrix desteğini henüz denemedim yorum yapamıyorum vakit olunca Red Hat, Oracle VM ve Citrix deneyeceğim).

Kurulacak sanal makineleri oluştururken standart herhangi bir işletim sistemi seçerek kurabilirsiniz. Örneğin Windows Server 2008 R2 olabilir. Önemli olan kısım sanal makine oluşturulması bittikten sonra başlıyor. Sanal makineyi oluşturduğumuzda power on diyerek başlatmadan önce birkaç ufak ayar gerekiyor.

İlk adım olarak Sanal makine içerisinde çalışacak işletim sistemini düzenleyelim. Bu değişiklik için yeni oluşturulan sanal makineye sağ tıklayıp edit settings diyoruz. Gelen ekranda ise genel sanal makine donanımı ile pek bir işimiz olmayacak. Bizim işimiz Options tabında:


Resim-8

İlk düzenlecek olan ayar Guest Operation System yani sanal makinenin içinde çalışan işletim sistemi versiyonu. Bugüne kadar genel bir yargı olarak burada seçilen işletim sistemi sadece işletim sistemi kurulumu bitince kurulması gereken vmware tools’un uygun modelini seçmek için belirlenir denirdi ancak artık sanallaştırma platformlarını da sanal makine olarak kurabildiğine göre sonrasında detaylı bir teknik analizini yapacağım işletim sistemi versiyonlarının işlemci ve genel donanım kullanımına yönelik etkileri olduğunu biliyoruz. Sanal içinde sanallaştırma yapacaksak kurulu işletim sistemini Other seçeneği altından Vmware ESXi 5.x olarak secmeliyiz. (Hyper-V kurulacak 2008 R2 için de).

Burada bir not düşmeliyiz ki eğer Server 2008 R2 bu değişiklik sonrasında başlamıyorsa öncelikle 2008 R2 kurulumu yapın sonra bu ayarları değiştirin ki kurulum kısmında uyumsuz donanım sorunları cıkmasın.

Guest Operation System sekmelerini incelerken eğer karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelirse şaşırmayın J Ufak bir süpriz diyelim buna ve kısaca açıklayalım: Microsoft; Windows 8 (hem server hem client) işletim sistemlerinin Windows 7 ve Server 2008 R2’den farklı bir donanım gereksinimi olmayacağını açıkladığı için şimdiden veriliyor. (Hyper-V desteklemezsen Windows 8’i biz destekliyorduk derlerse ciddi anlamda gülebilirim bu açıklama için)


Resim-9

Bir sonraki adımda ise sanal makinenin Cpu ayarlarına müdahale etme vakti gelmiştir. Ekranda görüldüğü gibi Intel işlemci için : CPUID Mask seçeneğinden Advanced sekmesine geçip işlemci ayarlarında uzun bir liste gelen satırlardan Level 1 altında ecx satırını bulup :

” —- —- —- —- —- —- –H- —- ” değerini giriyoruz ( toplam 8 adet 4lü grup var)

Bu detay ne işe yarar derseniz bunu da bir sonraki makalelerde derinlemesine bir teknik analizde bulabileceksiniz.


Resim-10

İşlemcimiz sanal içinde sanal çalıştırmaya uygun mimariye yönelmiş olsa da Sanal makinenin kendi içinde de sanallaştırma desteklemesi için sıradaki adımda CPU/MMU Virtualization sekmesinden normalde Automatic gelen seçeneği en alttaki seçeneğe çekiyoruz ki fiziksel makinelerde BIOS üzerinden yaptığımız gibi işlemcinin INTEL VT-x veya AMD-V (sanallaştırma) desteğini açmış olalım.


Resim-11

Gayet güzel bir yolda ilerleyerek son adıma gelmiş bulunuyoruz Bu sefer de sanal makinenin genel ileri seviye ayarlarına müdahale edip yine işlemcinin çalışma şekline müdahale edeceğiz ki sanal içinde sanal mimarisi kurulabilmiş olsun. Yapmamız gereken ise aşağıdaki görselde General sekmesinden Configuration Parameters altına gelerek Add Row diyip ekrandaki özellik ismini ve karşılığında “FALSE” değeri girmeliyiz. Bu satır normal şartlarda yoktur el ile eklememiz gerekir, arayıp bulamazsanız sorun yoktur yani.


Resim-12

Bu yağtığımız tüm değişiklikler ile artık uygun bir platform oluşturmuş olduk. Sıra geldi testlerimize: Aşağıdaki ekranda Kuruluma hazır bir ESXi 5.0 görüyorsunuz. Kendisi aslında bir sanal makine.


Resim-13

Sanal makineye konsol ile bağlanıp kurulum için ISO dosyasını gösterdiğimizde klasik bir kurulum yapıyoruz. Bu kısımlara değinmeye çok gerek yok zaten ESXi nasıl kurulup kısmında sorun yaşıyorsak bu adımlara kadar gelememişizdir J

Nihayet kurulum bitip sanal makine kendini baştan başlattığında artık aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşabiliriz. Mutlu son: ESXi içinde ESXi, nereden mi anladık? Vmware INC. Vmware Virtual Platform yazısı bizim için ESXi’nin kurulu olduğu fiziksel platform bilgisini verir, örneğin kurulum bir HP 380 G7 üzerine yapılmış olsa burada bu sunucunun ismini görecektik.


Resim-14

Peki madem kurulum bitti o halde vSphere Client ile yeni kurulan ESXi içinde çalışan ESXi sunucumuza bağlanalım.


Resim-15

Bağlantı ilgili sertifika uyarısından sonra sağlandığında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir ki bu ekran ile ESXi hostumuzu kullanmaya başlayabiliriz. Örneğin içine yeni sanal makineler açmak gibi.


Resim-16

Nihayetinde elimizde bir ESXi host varsa ve bu host 64 bit mimaride sanal makineler oluşturulmasını destekliyorsa sıradaki adım bu sanal içindeki sanal hostumuza 64 bit bit işletim sistemi kurarak lab ortamımızı tamamlamaktır.


Resim-17

Kısaca özetlemeye çalıştığım bu işlemleri kesinlikle üretim ortamı yada uzun soluklu test ortamları için düşünmeyin çünkü ciddi performans sorunları yaşarsınız. Ben ESXi kurulumu anlattım ama siz aynı adımlarla Hyper-V de kurabilir ve hatta o Hyper-V hostları içinden live migration yapabilirsiniz. İsterseniz fiziksel bir Hyper-V hostunuza yada sanal içinde çalışan bir Hyper-V hostunuza taşıyabileceğinizi unutmayın J Bu arada Vmware Tools kurulumda yaşanan sorunlardan dolayı ücretsiz olan Hyper-V Server ile GUI’den arındırılmış olan Server Core kurulumlarında sanal içinde host olarak kullanım esnasında sıkıntılar yaşadım bunu da Vmware Tools kuramamaya bağladım ancak kesinlik içermiyor.

Bu kurulumları yapmak ister, uğraşır ve sorun yaşarsanız yazının hemen altından yaşadığınız sorunu yazarak destek alabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ertan Gülen 1986 istanbul doğumludur. 10 yılı yakın bir süredir bilişim sektörünün içerisinde farklı rollerde görev almaktadır. Bilge Adam BTA‘da eğitmenlik ve danışmanlık, Microsoft Türkiye'de Server and Tools ekibinde İş Ortakları Teknoloji Danışmanı, Avnet Türkiye'de Microsoft ürünlerinden sorumlu teknik danısman gibi görevlerde bulunmuştur. Netaş Telekomunikasyon AŞ bünyesinde Kurumsal Uygulama Çözümleri uzmanı olarak çalışmaktadır. Son dönemin yükselen trendlerinden bulut teknolojileri ile ilgilenmekte, sanallaştırma ve system center projelerinin planlamasında görev almaktadır. Azure ile çok farklı projelere imza atmakta ve farklı sektörler için bulut çözümleri üretilmesine katkı sağlamaktadır. MVP: Hyper-V (2012-2013- 2014 ) MCSE: Private Cloud vExpert : (2011) Hp AIS, ASE gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. ertangulen_avatar

  Ertan hocam elinize sağlık güzel bir uygulama olmuş.

 2. ertangulen_avatar
  10 sene önce

  Hocam deyişiklik yapmak istediğimizde
  -sh: Cat: not found
  bu hatayı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 3. ertangulen_avatar

  Hocam güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak: Bir web sunucuya ESXI5 ile tek bir sanal makina kurup kullanmak(sistemin bütün kaynaklarını bu tek sanal işletim sistemi kullanmak suretiyle) ne kadar mantıklıdır? Bunun bize menfaat ve zararlarını söyleyebilir misinz?

 4. emre_avatar

  Merhaba Said Bey;

  Kurmayı planladıgınız yapının sizin acısınızdan sadece fiziksel sunucu yerine tek sanal kullanmaktan dogan performans eksisi olur bunun yanında sanallastırmanın genel donanım katmanına bagımlılıgı sebebi ile tek sunucu uzerinden calısması size herhangi bir artı da katamayacaktır. Benim tavsiyem web sunucunuz eger saece bu hızmeti veriyorsa fiziksel sunucu da kalmaya devam edebilir ancak fızıksel donanım kaynagınız ihtiyac fazlası ise sanallastırma ile farklı bir hizmet veren ikinci bir sanal makineyi devrye alabilirsiniz.

  Farklı bir sorunuz olursa lutfen mail atmaktan cekinmeyiniz.

  Ertan Gulen

 5. ertangulen_avatar

  Sistemde zaten var olan ayarlarım yanlış işlemimden dolayı ayarlar resetlendi. Var olan ve yüklenmiş işletim sistemini tekrar nasıl tanıtabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir