1. Ana Sayfa
  2. VMware

VMware Workstation Üzerine Linux Ubuntu Kurulumu

VMware Workstation Üzerine  Linux Ubuntu Kurulumu
+ - 1

Bugün sizlere VMware Workstation üzerine  Ubuntu (linux)  işletim sistemini  nasıl kuracağımı anlatacağım. Sizlerinde bildiği üzere kişisel bilgisayarlarınızda sanal sanal makine çalıştırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.  Bir hypervizor yardımıyla, bir sunucudan  birden fazla sanal sunucu oluşturarak  fiziksel makinenizin  kaynaklarını paylaşabilirsiniz.VMware Workstation Pro, hypervizor gibi çalışan bir sanallaştırma uygulamasıdır.

Create a New Virtual Machine sekmesine tıklayarak kuruluma başlıyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-1

Custom kutucuğunu seçili hale getirip Next, Next şeklinde ilerliyoruz.

 


Resim-2

“I will install the operating system late.” Kutucuğunu seçip (Ubuntu kurulum ISO’sunu sonradan seçeceğiz) Next diyoruz. Bir sonraki adımda sistem olarak Linux, versiyon olarak da Ubuntu-64bit(32 bit bilgisayara sahip olanlar Ubuntu-32bit seçebilirler) seçip Next diyoruz.


Resim-3

Virtual Machine Name kutucuğuna istediğiniz adı veriyoruz ardından kurulum alanını seçip Next diyoruz. Sonraki adımda Processors(işlemci) penceresinde kullanılmasını istediğiniz(kendi bilgisayarınızın özelliklerine göre seçebilirsiniz) işlemci ve çekirdek sayısını girip Next diyoruz.

Resim-4

Burada sanal makinenin kullanacağı RAM miktarını belirliyorsunuz. (Genellikle mevcut ramın yarısı verilir) sonraki adımda “Use network adress translation (NAT)” kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.

Resim-5

Select I/O Contreller Types ve Select a Disk Type pencerelerinde Recommended(önerilen) seçeneklerle devam ediyoruz.


Resim-6

Create a new virtual disk kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.Sonraki adımda Sanal makinemiz için ne kadar bellek ayıracağımızı belirtiyoruz ve Store virtual disk as a single file kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-7

Specify Disk File penceresinde oluşturulacak dosya ismini belirleyip Next diyoruz. Sonraki adımda Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.

Resim-8

ISO dosyasını seçmek üzere Edit virtual machine settings sekmesine tıklıyoruz.

Resim-9

Soldaki pencereden CD/DVD(SATA) sekmesine tıklıyoruz. Use ISO image file kutucuğunu işaretleyip ISO dosyamızı seçiyoruz.

Resim-10

Dil seçip Ubuntu’yu Kur sekmesine tıklıyoruz.

Resim-11

Klavye düzenini seçip Devam Et diyoruz


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-12

Normal kurulum kutusunu işaretleyip Ubuntu yüklenirken güncellemeleri indirin kutusunu da işaretliyoruz.(eğer isterseniz ekran kartı gibi sürücüleri de bu aşamada kurabilirsiniz) ve Devam Et diyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-13

Diski sil ve Ubuntuyu yükle seçeneğini seçip Şimdi Yükle diyoruz.


Resim-14

Saat için bölge belirliyoruz ve Devam Et diyoruz.


Resim-15

Bilgilerimizi girip Devam Et diyoruz ve kurulum işlemi başlıyor, bitince bizden reset atmamızı istiyor ve kurulum tamamlanıyor.


Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: VMware, sanal makine, ubuntu, linux, kurulum, virtual machine üzerine ubuntu kurulumu,VMware Workstation Üzerine Linux Ubuntu Kurulumu

 

 

Yazar Hakkında

2000 Yılında Bolu'da dünyaya geldi. Eğitimini Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliğinde bölümünde devam ettirmekte. İlgi alanları Cloud, Machine Learning, Web ve Siber güvenlik, Biyoenformatik.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Çok güzel açıklayıcı bir yazı olmuş, eline emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.