1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. VMware vRealize Orchestrator 7.5 Kurulumu ve Yapılandırma

VMware vRealize Orchestrator 7.5 Kurulumu ve Yapılandırma

020819_2114_VMwarevReal1.jpg

VMware Orchestrator, VMware vCloud Suite, vSphere ve diğer sanallaştırma yönetim sistemi işlemlerini otomatikleştirmeye yardımcı olan bir vCenter yazılımıdır.

Orchestrator iş akışını , toplu işlemleri otomatikleştirmek ve mevcut üçüncü taraf araçlarını entegre etmek için kullanılabilir. Bir sanal cihaz ekleyebilir , bir vCenter üzerine eklemek veya için bağımsız bir ürün için de Windows da yapabilirsiniz.

vRealize Orchestrator’ın Yaptığı İş;

-Sağlam İş Akışı Otomasyonu:Karmaşık BT işlemlerini otomatikleştirmek için ölçekleyebilir ve iş akışlarını hızla ve kolayca tasarlayıp ve dağıtabilirsiniz.
-Güçlü Yönetim Özellikleri:Kendi iş akışlarınızı oluşturup veya SOAP, REST işlemleri ve PowerShell scriptlerine dayalı eklentilerden yararlabilirsiniz.
-Bulut Otomasyonunu Hızlandırın:VRealize Suite, vCloud Suite ve vSphere platformunun özelliklerini geliştirmek için önceden oluşturulmuş iş akışlarından ve eklentilerden yararlanabilirsiniz.
-Açık ve Esnek Mimari:Servis masaları, değişiklik yönetimi ve BT varlık yönetimi sistemleri gibi hem VMware hem de üçüncü taraf uygulamalar arasında yönetim ve operasyonel görevleri otomatikleştirebilirsiniz.

İndirdiğimiz Orchestrator ovf template’i seçerek kuruluma başlıyoruz.


Resim-1

Source bölümünde indirmiş olduğumuz ovf template’i seçeceğiz. Local file/Browse direk ovf seçtikten sonra next diyerek devam ediyoruz.


Resim-2

Review details’da Orchestrator ovf yazılımı ile ilgili bilgilendirme gelecektir. Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Accept License Agreements’da gelen lisans sözleşmesini okuduktan sonra Accept tıklayıp , devam ediyoruz.


Resim-4

Select name and folder’da ise  vRealize Orchestrator kuracağımız folder’ı seçiyoruz ve devam ediyoruz.


Resim-5

Select a resource bölümün’de ilgili ESX hostmuzu seçiyoruz.


Resim-6

Select storage’de kurulumu yapağımız datastore’muzu seçip devam ediyoruz.


Resim-7

Setup Networks’de ilgili vlan’ımızı seçtikten sonra devam ediyoruz.


Resim-8

Customize template’de , burada kurulumdan sonra konfigürasyon yapacağımız password girişi yapıyoruz. SSH enable edebiliriz , putty vs. programlar’dan erişebilmek adına , isterseniz daha sonra kapatabiliyor sunuz. Hostname,domain name ve ip adress bilgileri doldurduktan sonra next diyerek devam ediyoruz.

Resim-9

Ready to complete’de ovf template oluşturup kurmadan önce bizlere son bilgilendirme ekranını sunmaktadır. Finish diyerek ovf kurulumunu başlatabiliriz.


 

Resim-10

Kurulumun hatasız kurulduğunu görmekteyiz.


Resim-11

Kurulum bittikten sonra Orchestrator 7.5.0 sayfası gelecektir , burada Start The Orchestrator diyerek bizlere login sayfası açılacaktır.


Resim-12

Gelen login sayfasında kullanıcı user name ve password yazdıktan sonra login diyerek giriş yapıyoruz.


Resim-13

Üst menüde Run seçili olacak şekilde vcenter sunucumuzu ekleyeceğiz. Vcenter/Configuration/Add vCenter Server İnstance tıklıyoruz.


Resim-14

vCenter sunucumuzun IP adresini ve name’ni yazdıktan sonra port’larla ilgili bir değişiklik yapmadan next diyerek devam ediyoruz.


Resim-15

vCenter sunucunda yetkili kullanıcınn bilgilerilerini ve parolasını yazdıktan sonra next diyerek devam ediyoruz.


Resim-16

vCenter sunucunda yetkili kullanıcınn bilgilerilerini ve parolasını yazdıktan sonra next diyerek devam ediyoruz.

Resim-17

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: VMware Orchestrator, VMware vCloud Suite, vSphere,vRealize Orchestrator,Orchestrator ovf template, Orchestrator ovf template nedir, VMware Orchestrator nedir, VMware vCloud Suite nedir, vSphere nedir,vRealize Orchestrator nedir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap