İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma

VMware vCenter Appliance 7.0 U2 (VCSA) FTP’ye Yedekleme

VMware vCenter Appliance 7.0 U2 (VCSA) FTP’ye Yedekleme
+ - 0

 vSphere 7.0 U2 ile başlayarak, yedeklemeniz için bazı yeni seçenekler vardır, artık doğrudan bir NFS veya SMB dosya sistemine yedekleme yapabilirsiniz. Bu iki yeni seçenekle, artık yedeklemeniz için yedi olası protokole sahipsiniz: HTTP, HTTPS, FTP, FTPS, SCP, NFS ve SMB. Zaten bir NFS veya SMB sunucunuz varsa, FTP veya SCP için ek bir server’a gerek olmadan VMware vCenter Appliance 7.0 U2 (VCSA) FTP’ye Yedekleme yapabilirsiniz.

Management sayfamıza https://<vCenter ip adres>:5480 yazarak  browser’dan giriş yapıyoruz.


Resim -1

Giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan Backup menüsünü tıklıyoruz.


Resim -2

Backup menüsünde bir Shedule oluşturuyoruz. Burada ilk olarak lokasyonu belirtikten sonra , root user name ve password girişini yaptıktan sonra, eğer şifreli backup almak istiyor isek Encrypt backup doldurmamız gerekmektedir. “Save” tıklayıp oluşturduğumuz Schedule kayıt ediyoruz.


Resim-3

Backup Now tıkladığımız da oluşturduğumuz schedule gelecektir.  Total size bizlere aşağıda göstermektedir. Start tıklayıp backup işlemimizi başlatıyoruz.


Resim-4

Backup işlemi başladıktan sonra Activity kısmından da takip edebilirsiniz.

Resim-5

Status durumunda “Complete” başarılı bir şekilde aldığı gözükmektedir.


 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware vCenter Appliance 7.0 U2, Backup, Appliance FTP Backup

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap