İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware

VMware Lisans Anahtarınızı Upgrade ve Downgrade Etmek

VMware Lisans Anahtarınızı Upgrade ve Downgrade Etmek
+ - 0

Selamlar, bu yazımda VMware lisans anahtarımızı nasıl dönüştürebiliriz(upgrade-downgrade) konusundan bahsedeceğim. VMware üzerinde majör ve minör dönüşümler bulunur.

Majör dönüşümler, kullanılan ürünün sürümünü değiştirir. Daha yüksek bir sürüme veya daha düşük bir sürüme geçilmesini sağlayabilir. Majör dönüşüm yaptıktan sonra lisans anahtarımızı tekrardan aktif etmemiz gerekebilir. Örnek: vSphere 6.0 – vSphere 7.0

Minör değişimler, sürüm değişimi yerine sürüm güncellemesi olarak adlandırılabilir. Mevcut lisans anahtarını değiştirmeye gerek olmadan; hata düzeltmeleri, yeni özellik eklemeleri ve küçük geliştirmeleri aktif etmek için kullanılır. Örnek vSphere 7.0 – vSphere 7.1

Aşağıda yer alan adımları takip ederek lisanslarınızı Upgrade veya Downgrade edebiliriz.

Lisans Anahtarımızı Upgrade Etmek

Resim-1

Öncelikle my.vmware.com adresinden kendi kullanıcımızla giriş yapıyoruz.

Resim-2

VMware hesabımıza giriş yaptıktan sonra Manage Licenses (Lisansları Yönet)’a tıklıyoruz. Buradan sahip olduğumuz ürünlere ve lisanslara ulaşabiliyoruz.

Resim-3

Sahip olduğumuz lisanslardan öncelikle sol taraftan dönüştürmek istediğimiz ürün veya lisansı seçiyoruz. Daha sonra üst taraftan “Upgradable Licenses” seçeneğiyle yükseltmeye uygun olanları seçiyoruz. Yükseltilebilir olanlar aşağıya doğru listelenecektir.

Resim-4

Listelenen lisanslardan yükseltmek istediğimizi seçiyoruz ve işaretlenen “Upgrade” butonuna tıklıyoruz ve yükseltme işlemine başlıyoruz.

Resim-5

Seçtiğimiz lisans ayarlarını yükseltme öncesi kontrol etmemiz istenen ekrana geliyoruz. Bu ekranda yükseltmek istediğimiz kullanıcı sayısını seçerek devam ediyoruz.

Resim-6

Burada kullanacağımız lisans anahtarını yenilemek veya olduğu gibi kullanmak istediğimizi seçiyoruz ve onaylıyoruz.

Karşımıza sahip olduğumuz Upgrade edilmiş lisans anahtarları gelecektir. Yaptığımız işleme bağlı olarak lisans anahtarımızı kontrol etmek faydalı olacaktır.

Lisans Anahtarımızı Downgrade Etmek

Resim-1 ve Resim-2’de olduğu gibi VMware hesabımıza giriş yapıyoruz ve yönettiğimiz lisanslara ulaşıyoruz.

Resim-7

Resim-3’te yaptığımız işleme benzer adımlar uyguluyoruz farklı olarak “Downgradable Liceses” seçeneğiyle sürüm düşürmeye uygun olan lisanslarımızı seçiyoruz.

Resim-8

Sürüm düşürmeye uygun olan lisanslardan düşürmek istediğimizi seçerek “Downgrade” butonuna tıklayıp işlemi başlatıyoruz.

Resim-9

Buradan öncelikle Downgrade etmek istediğimiz lisans adetini daha sonra aynı lisans anahtarını veya Downgrade sonrasında yeni oluşacak lisans anahtarını kullanmak istediğimizi seçiyoruz ve onay vererek devam ediyoruz.

Resim-10

Lisans anahtarımızın sürümü başarıyla düşürüldü.

Siz de makalemde yer alan adımları uygulayıp, VMware lisansınızı Upgrade veya Downgrade edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı www.mshowto.org/forum/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

kb.vmware.com

TAGs: VMware, vSphere, vCenter, VMware Workstation, License Key, VMware License Key, Lisans Yükseltme, Lisans Düşürme, License Upgrade, License Downgrade, Upgrade, Downgrade

Yazar Hakkında

Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencisidir. Meraklı ve araştırmacı kişilik özellikleriyle kendini bir adım ileri götürmeyi hedeflemekte ve bunun yanı sıra yeni şeyler öğrenmeye her zaman açıktır. Çabuk öğrenen ve öğrendiklerini özgün çözümlerle pratik olarak uygulamaktadır. Birçok ekiple çalışarak –gerek yönetici gerek ekip üyesi olarak– iletişim becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte güvenlik bilinci olan, otomasyonu benimsemiş, bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesiyle yetişen bir mühendis olmak istemektedir. Şu anda B2B Teknoloji'de Teknoloji ve Altyapı Danışmanı olarak çalışmaktadır. VMware vExpert unvanına sahiptir. VMware ESXI, Veeam Backup & Replication, Fortigate Firewall, Windows Server, Exchange Server ve Azure gibi çeşitli teknolojilerin üzerinde yetkinlikleri bulunmaktadır.

Yorum Yap