1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma

VMware Lifecycle Manager ile ESXi Update

VMware Lifecycle Manager ile  ESXi  Update
0

Bu yazımızda vSphere 7.0 ile gelen aslında pekte yabancı olmadığımız vSphere Lifecycle Manager ‘den bahsedeceğim.Lifecycle Manager, geçmiş sürümlerden hepimizin sevdiği bildiği kullandığı  vSphere Update Manager’ın (VUM) yerine geçmiştir.VUM’un yapabildiklerinden daha fazlasını yapabileceğimiz bizlere harika yeni özellikler ve yetenekler sağlamaktadır. Lifecyle Manager ile  updates, upgrades, patches ve diğer işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.vSphere Lifecycle Manager ile ESXI 7 hostumuzun ESXi 7’ye nasıl yükseltileceğine gelin hep birlikte bakalım.

Resim-1

 

VSphere Lifecycle Manager ile upgrade işlemini yaparken VUM’a benzediği için yapılandırması sizlere çok kolay gelecek yapılandırma esnasında Lifecycle manager ile yeni özelliklerin geldiğini fark edeceksiniz. Lifecycle manager ile cluster içinde oluşturulan imajlar tüm esx hostlar tarafından kullanılabilir ve tüm esx hostların aynı imajı kullanması standartlaşmanıza yardımcı olur. Standart olarak oluşturduğunuz imaj ile driverlar,güvenlik güncelleştirmeleri,güncelleme seviyeleri  aynı olduğu için  ortamınızı yönetirken büyük kolaylıklar sağlar. Yüzlerce veya daha fazla esxi hostu olan büyük ortamlarda kullanılması elzemdir. Lifecycle Manager ‘a ait özellikleri ESXi 7 ve üstü hostlarınız da kullanabilirsiniz.

 

Resim-2

Lifecycle Manager ile ESXi 7’ye yükseltme işlemi nasıl yapılır ?

Menu->Lifecycle Manager ı açarak devam ediyoruz.

Resim-3

Download ettiğimiz ESX 7.0 isosunu import iso diyerek içeri aktarıyorum.

 

Resim-4

ISO içeri aktarılmaya başladı

Resim-5

Baselines sekmesinden yeni bir baseline oluşturarak devam ediyoruz.

Resim-6

Isim ve açıklama yazarak next diyoruz.

Resim-7

Ardından, yüklediğiniz ISO’yu seçin.

Resim-8

Son olarak, Özet ekranında yapılandırmanızı doğrulayın ve Finish’a tıklayın .

Resim-9

Artık baseline sahip olduğumuza göre oluşturduğumuz baseline’ı clusterda yer alan esx hostlarımıza dağıtabiliriz.

 

Resim-10

ESXI hostumuzu yükseltmek için kullanacağımız ESXI 7 baseline ‘i seçerek devam ediyoruz

Resim-11

Updates > <Oluşturduğumuz Baseline> > Remediate ederek  yükseltme işlemine başlıyoruz.

 

Resim-12

EULA ‘yı Kabul ederek devam ediyoruz.

Resim-13

Remediate diyerek upgrade işlemini başlatıyoruz.

Resim-14

Resim-15

Upgrade işlemi başarıyla tamamlanmıştır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar        

www.mshowto.org

TAGs: Lifecycle Manager ile ESXi Upgrade,How to Upgrade to ESXi 7.0 using VMware vSphere Lifecycle Manager, vSphere Lifecycle Manager Nedir

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap