1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Güncelleme Ve Yama Yaşam Döngüsü İçin Yararlı Kaynaklar
k_zd_m_

Güncelleme Ve Yama Yaşam Döngüsü İçin Yararlı Kaynaklar

Updates

Güncellemeler ve yamalar hepimiz için çok önemli fakat bu kadar güncellemeyi nasıl takip edeceğiz diye kendi kendinize soruyor olabilir. Ayrıca yayınlanan o yamanın sizin için ne kadar önemli olup olmadığını ve ne zaman yükleyeceğinize karar veremiyorsanız bu yazı tam size göre J Bu yazımda VMware hakkında Abone olabileceğiniz veya VMware ürünlerini ne zaman güncelleyeceğimiz hakkında bir kaç yararlı kaynak sunmaya çalışacağım.

Security Advisory

Size ne zaman güncelleme yapacağınızı söyleyemeyem fakat bu linke girip abonelik oluşturduğunuzda güncellemenin ne kadar önemli olup olmadığı veya bu güncellemeyi ne kadar bekleyeceğinize karar verebiliriniz. VMware Security Advisories’e abone olduğunuzda henüz yaması yayınlanmamış hataları öncesinden aşağıdaki örnekte yer alan mail örneğindeki gibi öğrenebilirsiniz. Ayrıca VMware‘in  güvenlik blogunu da takip ederek güncel yamalar ve güvenlik bültenleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Resim-1

Patch and build numbers

Nedir bu Patch ve build number bir çok sanallaştırma admini bunların tam olarak ne olduğunu bilmeyebilir tabi bilmesi de beklenir mi tartışılır. Aslında sanallaştırma platformu yöneticileri her güncellemeyi açıklayan bir kb numarası veya cve numarasını olduğu bilse işler bir nebze daha kolaylaşabilir. Temel olarak bu bilgiler ile şuan hangi versiyonda olduğunu veya hangi versiyona geçmek istediğini rahatlıkla planlayabilir.

şu anda hangi versiyonda olduğunuzu, hangi yamaların yayınlandığını, kaç tanesinin kritik olduğunu ve bunun ne anlama geldiğini buradan öğrenebilirsiniz


Resim-2

Knowledge-base Updates

VMware ‘in bilgi bankasını bilmeyen varmıdır acaba ? VMware ile alakalı yaşadığınız herhangi bir sorunda ilk başvuracağınız noktalardan birisi VMware ‘in bilgi bankasıdır. Buraya epostanızla abone olabilir ve bu konuyla alakalı blogu  takip edebilirsiniz.

Resim-3

Interoperability

VMware ürünlerinin donanım yazılım uyumlulukları için bir klavuz sayfaları bulunmaktadır. Bu klavuz sayfasına giderek öncesinde donanımlarınızın uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Resim-4

2 Farklı VMware ürününe ait uyumluluk kontrolü için ise örneğin vCenter Server 6.7 Update 3 ile VMware vRealize Log insight 8.0 uyumluluğu için bu linki kullanabilirsiniz.

Resim-5

Bir diğer örnekte  ise VMware Site Recovery Manager ‘in  Microsoft SQL Server ‘in hangi versiyonları ile çalıştığını aşağıdaki şekilde kontrol edebiliriz.

Resim-6

Son olarak, belirli bir ürünün en yeni sürümüne yükseltmelerin mevcut sürümünüzden desteklenip desteklenmediğini bu matris üzerinden görebilir böylece yükseltmelerinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org

TAGs: ,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap