İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. Vmware Horizon View ile RDS Sunucularının Tek Konsoldan Yönetilmesi

Vmware Horizon View ile RDS Sunucularının Tek Konsoldan Yönetilmesi


Vmware Horizon View 6 konsolu üzerinden Remote Desktop sunucularımızı VDI ortamına entegre ederek bu sunucuları tek bir konsol üzerinden yönetme imkanına sahibiz.

Bu işlemleri yapabilmemiz için lisansımızın Horizon View Advanced veya Horizon View Enterprise olması gerekmektedir.

Bu yazıda bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğimizi göreceğiz.

1) Remote Desktop Services Kurulumu

RDS Sunucu olarak Windows Server 2008 R2 Sp1  ve üzeri bir sürüme sahip sunucular desteklenmekte.

Öncelikle Windows Server 2008 R2 üzerinde Remote Desktop Services rolünü yükleyelim. Rol kurulumunda Remote Desktop Session Host ve Remote Desktop Licensing servislerini seçelim.


Resim-1

2) Horizon View Agent Kurulumu

Remote Desktop Server’ımız üzerine Horizon View’ın agent kurulumunu yapıyoruz.

Kurulum sırasında bizden Connection Server IP adresimizi isteyecektir. Bu bilgiyi yazdıktan sonra kurulumu tamamlayalım ve sunucumuzu yeniden başlatalım.


Resim-2

3) View Administrator konsolumuzu açalım. Burada iki işlem yapacağız öncelikle Farm oluşturacak, RDS sunucumuzu veya sunucularımızı ekleyeceğiz ardından bu Farm içinde bulunan RDS sunucumuz üzerinde bulunan uygulamaları seçeceğiz.

ResourcesFarms bölümüne gelelim. Add butonuna basarak yeni bir Farm oluşturmaya başlayalım.


Resim-3

ID bölümüne Farmımızın ismini veriyoruz. Default Display protokolü seçiyoruz ve Next diyoruz.


Resim-4

RDS host’umuzu seçiyoruz ve ardından Finish ile işlemi tamamlıyoruz.


Resim-5

CatalogApplication Pools bölümüne gidelim ve Add butonuna basalım.


Resim-6

Select an RDS Farm bölümünden az önce eklemiş olduğumuz Farm’ımızı seçelim. Seçmiş olduğumuz Farm içinde bulunan RDS sunucular üzerinde yüklü olan uygulamalar Select installed applications bölümünde listelendi. Bu bölümden istediğimiz uygulama veya uygulamaları seçelim. Örneğin biz Calculator ve Wordpad’i seçeceğiz.


Resim-7

Bir sonraki ekranda istersek uygulamalarımızın kullanıcılarımıza farklı isimlerle görüntülenmesini istersek Display Name bölümünden istediğimiz ismi verebiliriz. Finish ile işlemi tamamlayalım.


Resim-8

Finish butonuna bastıktan sonra karşımıza Add Entitements ekranı açılacaktır. Bu ekranda Add butonuna basarak yukarıda eklemiş olduğumuz uygulamalara erişme yetkisine sahip kullanıcıları seçelim biz Domain Users grubunu ekleyeceğiz istersek belirli kullanıcı veya grupları da ekleyebiliriz.


Resim-9


Resim-10


Resim-11

4) Horizon View Client ile Bağlantı işleminin Gerçekleştirilmesi

Vmware Horizon Client uygulamamızı çalıştıralım. Connection Server’ımızı çift tıklayalım ve Kullanıcı adı ve şifremizi girerek login olalım.


Resim-12

Az önce eklemiş olduğumuz Calculator ve Wordpad karşımız geldi. Calculator’ın ismini Hesap makinesi olarak değiştirdiğimiz için ismi karşımıza bu şekilde geldi.


Resim-13

Wordpad uygulamasını çalıştıralım. Evet Wordpad uygulamamız da çalıştı.


Resim-14

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Yorum Yap