1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Vmware ESXi 5 Üzerine Windows Server 8 Kurulumu

Vmware ESXi 5 Üzerine Windows Server 8 Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

Developer Preview sürümü yayınlanan işletim sistemini yakın zamana kadar ESX üzerinde çalıştırmak istediğimizde hata alıyorduk. ’in ESXi 5 sürümü için çıkarılan güncellemelerden sonra ESXi 5 versiyonu çalıştıran bir host üzerine yeni nesil server ve client platform’larını kurabiliyoruz.

ESXi5 host’unuzu güncellemek için dilerseniz yamaları mauel olarak download edip yükleyebilirsiniz.Dilerseniz Vmware vSphere Update Manager ile yapabilirsiniz ve zamanlayabilirsiniz.

İçinde Update Manager dahil tüm paket vmware.com’dan temin edilebilir. (VMware-VIMSetup-all-5.0.0-456005.iso)

Update manager’ın kurulum sürecinde size server soruluyor ve database soruluyor. Kurulum aşaması oldukça basit.

Kurulumun ardından Vcenter server arayüzünden plugin’ini ekliyoruz.


Resim-1

Available plugins altından yüklediğim için yüklenmiş görünüyor.

Update manager yapılandırması için ;


Resim-2

üstte belirttiğim kısım kullanılabilir (zamanlama, baseline oluşturma, notification ,patch deposu ayarları vs.. ) Ekran görüntüsünü aşağıda belirtiyorum.


Resim-3

Ardından Datacenter içindeki tüm host’lar için yada istediğini bir host için güncelleme taraması yapabilrisiniz.


Resim-4

Ya da tek bir host içinde bu mümkündür.

Benim yaptığım taramada sonuç aşağıdaki gibiydi.


Resim-5

Patch’ler belirlendikten sonra yine host üzerinden ya da datacenter’dan staging/remediation işlemleri ile esx5i host’unu günceleyoruz.

Host’un güncellenmesinden önce isterseniz siz sanallarınızı suspend edin ve host’u maintenance mode’una alın. Yada sizin yerinize Update Manager yapacaktır. Production ortamı için bu işlem mesai saatinde yapılırsa belli bir süre hizmet aksayacaktır !!!

Ardından yeni bir sanal oluşturup ( windows 7 yada windows server 2008 r2 modellerini kullanarak) windows server 8 preview versiyonunu kurabiliriz.


Resim-6

Sorunsuz günler dilerim…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.vmware.com

Günlük işlerim

 

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap