1. Ana Sayfa
  2. VMware

VMotion ile ilgili Sorunları Gidermek için 5 Harika İpucu

VMotion ile ilgili Sorunları Gidermek için 5 Harika İpucu
vmotion
0

Bu yazımızda, anında vMotion sorunlarını gidermenize yardımcı olacak 5 ipucuyu gözden geçireceğiz.

Bir vMotion olayı bir kullanıcı tarafından, vCenter Sunucusunun kendisi veya bir API çağrısı ile başlatılabilir. Şekil 1’de gösterildiği gibi bir vMotion olayının 8 aşaması vardır.

vMotion ile alakalı daha fazla bilgi ve ayrıntı için aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Resim-1

  • VMKernel ayarlarını doğru yapılandırdığınızdan emin olun

Bir Cluster içerisinde yer alan ESXI hostlarınızın vmotion yapabilmesi için bir VMkernel adaptörüne ihtiyacı vardır. Eğer bu adaptör yapılandırılmaması durumunda  aşağıdaki hata ile karşılaşırız.

Resim-2

VMKernel’i yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Resim-3

  • Gelişmiş ayarlarınızı kontrol edin

                            KB deki hatayı her ne kadar önceki versiyonlar da görme ihtimaliniz yüksek olsa da çeşitli takip ettiğim forum ve bloglar da bu hatayla karşılaşan vSphere yöneticileri vardı. Sebep olarak yedekleme yazılımları bazen yedek alırken işlemin başarılı sonuçlanması için migrate.enabled seçeneğini 0 ‘a çektiği için bazen bu ayarı 1 olarak yapılandıramıyor. Bu seçeneğin “migrate.enabled” 1 olduğundan emin olup vmotion yapmayı tekrar deneyebilirsiniz.

Resim-4

  • VMkernel düzeyinde erişimlerinizi kontrol edin

Esxi hostslar arasında bazen VMotion işlemi gerçekleşirken zaman aşımıyla karşı karşıya kalabiliriz. Eğer yapınızda birden fazla VMkernel adaptörü kullanılıyor ise 2 veya daha fazla VMkernel arasında erişim ile alakalı bir problem olup olmadığını test etmeniz gerekebilir. Bu testi yapabilmek için bir kaç esxi shell komutları vardır bunlar vmkping ve nc komutlarıdır.

Resim-5

  • Kullanılmayan ISO’larınızı çıkarın

Sanal makinede taklılı olan isolar VMotion işlemini gerçekleştirmeye izin vermez ve aşağıdaki hatayla karşılaşabilirsiniz. İlgili KB

Resim-6

Resim-7

  • NTP senkronizasyonu doğru çalışıyor mu ?

Ortak bir NTP kaynağı belirleyerek ESXI hostlarınızdaki saat bilgilerinin senkronize olduğundan emin olun. Bu durum vmotionu etkilemez fakat Bir VM senkron olmayan bir Esxi hosta taşındığında, VM ‘in guest işletim sistemi saati buna göre ayarlanacaktır. NTP senkronizasyonu kontrol etmek için aşağıdaki cmdlet ‘i PowerCLI üzerinde çalıştırarak öğrenebilirsiniz.

foreach ($esx in (get-vmhost)) {$esx.Name + " -> " + (get-view $esx.ExtensionData.ConfigManager.DateTimeSystem).QueryDateTime().ToLocalTime()}

Resim-8

Aşağıdaki linklerde yaşanılan VMotion sorunları ile alakalı VMware ‘in yayınlamış olduğu KB’ler bulunmaktadır.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: vmotion issues, vmotion nedir?, vmotion sorunları, vmotion hataları, vmotion sorunlarının çözümleri

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap