1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. Vmware vCenter 5.5’de Virtual Machine Migrate/Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vmware vCenter 5.5’de Virtual Machine Migrate/Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?


vCenter fiziksel sunucularınızın üzerinde bulunan Guest’lerin taşınması (Migrate) mutlaka hayatınızda yerini bulacaktır. Daha iyi donanıma geçtiğiniz, bakım yapmak istediğiniz fiziksel sunucularınız ya da sorun çıkartan ve zorunlu olarak üstündeki Guest’leri taşımak durumunda kaldığınız anlar mutlaka olacaktır ya da olmuştur. İşte bu tarz ve benzer durumlarda fiziksel sunucularınız üzerindeki Guest’lerin nasıl taşınabileceğini bu yazıda bulacaksınız.

vMotion ile taşıma işlemini yapmadığımız için guestin kapalı olması gerekmektedir. vCenter sunucumuza bağlanıyoruz. Taşımak istediğimiz Guest üzerine sağ click yaparak Migrate diyoruz.


Resim-1

Burada ;

Change Host : Guesti başka bir ESXi sunucu üzerine taşıma.
Change Datastore : Guestin mevcut ESXi sunucu üzerinde bulunan Datastorelerden birisine taşıma
Change both host and datastore : Hem host hemde datastore bazında taşıma

Ben Change Datastore diyerek devam ediyorum.


Resim-2

Burada disklerimizi görüyoruz. Datastorenews’i seçerek devam ediyorum.


Resim-3

Duruma ait bilgileri görüyoruz. Ve Finish diyerek devam ediyoruz.


Resim-4

“Relocate Virtual Machine” Guest’imizin taşınma işlemine başlamıştır.


Resim-5

İşlem bittikten sonra Guest farklı bir Datastore üzerinde Host edilecektir. Böylelikle taşıma işlemini tamamlamış olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Bilgilendirme için teşekkürler çok faydalı bir açıklama olmuş.

    Peki bu taşıma esnasında sunucuda bir veri kaybı, kapanma vs gibi aksaklıklar olabilir mi ? ya da olma riski nedir.

  2. hocam başka bir sorum olucak konu ile alakalı degil ama normal oluşturduğumuz makineyi başka bir bilgisayara atarsak sorun çıkar mı ? acaba işlemci farkından dolayı falan bir sorun çıkabilir mi ?