1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Veri Yapıları 5 Kuyruk (Queue)

Veri Yapıları 5 Kuyruk (Queue)

featured

Önemli yapılarından bir diğeri de kuyruk veri yapısıdır. Adından da çıkarım yapacağımız gibi herhangi bir kuyruk düşünelim. Bu bir para çekme kuyruğu olabilir. Bir banka önündeki kuyrukta hatırlayacağınız gibi ilk gelen müşterinin işi ilk görülür ve gider. Son gelen müşteri ise önündeki tüm kuyruğu beklemek zorundadır. İşte bu gerçek dünya örneğinden de anlaşılacağı gibi kuyruk veri yapıları FIFO yani First in First Out prensibiyle ilk giren ilk çıkar şeklinde çalışır.

Eleman ekleme işleminin sondan yapılması (rear) ve eleman çıkarma işleminin baştan yapılması (front) mantığına dayanan doğrusal bir veri yapısıdır.

Resim-1

Bir elemanın kuyruğa girmesine Enqueu, bir elemanın kuyruktan çıkmasına ise Dequeue denir. Dolu bir kuyruğa eleman eklenmeye çalışılmasına overflow hatası denir. Boş bir kuyruktan eleman çıkarmaya çalışma hatasına ise underflow denir.

işletim sistemlerinde prosesler işlemciyi ilk gelen ilk çıkar yaklaşımı ile kullanırlar. Ayrıca windows işletim sistemindeki yazdırma işlemi de kuyruklara örnektir.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Algoritmalara Giriş Thomas H. CormenCharles E. LeisersonRonald L. RivestClifford Stein

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap