İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Veri Yapıları 3 Diziler ve Bağlı Listelerin Karşılaştırılması

Veri Yapıları 3 Diziler ve Bağlı Listelerin Karşılaştırılması

featured

Dizi veri yapısı programlama dünyasında en çok kullanılan ve uygulaması basit olan yapılardan bir tanesidir. Hemen hemen her programcı işe yeni başladığı sıralarda değişkenler ve döngüleri kavradıktan sonra dizilerle ilgili bir örnek yapmaktadır. Diziler belirli sayıda ve tipleri aynı olan veri parçalarını bellekte sırayla tutan veri yapılarıdır.

Dizi boyutunu tanımlama esnasında belirleriz ve çalışma zamanında değiştiremeyiz. Diziler üzerinde de ekleme, sileme, değiştirme gibi temel operasyonlar yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için dizi üzerinde gezinmek gerekmektedir. Dolaşma işlemi dizinin indis numaralarıyla gerçekleştirilmektedir. Dizi veri yapıları tek boyutlu, çift boyutlu veya üç boyutlu olabilmektedir.

Bilgisayar mimarisinde karşımıza çıkacak olan veri yapılarını iyi öğrenmek gelecek konuları kavramak için önemlidir. Örneğin işletim sistemi scheduling algoritmaları, Hashing veya bellek organizasyonu gibi konularda karşımıza sıklıkla gelecek olan hep veri yapıları olacaktır.

Şimdi aşağıdaki tablo ile bağlı listeler ve dizi veri yapıları arasındaki kıyaslamayı inceleyelim.

Bağlı Liste Dizi
Elemanlara sıralı olarak erişebiliriz Elemanlara rastgele erişebiliriz
Doğrusal arama yapabiliriz Doğrusal ve ikili arama yapabiliriz
Daha fazla bellek kullanırlar Daha az bellek kullanırlar
Boyut yeni elemanlar eklendikçe veya silindikçe büyür veya küçülür Boyut elemanlarda değişiklik olsa bile başta tanımlanandan farklı olmaz. Sonradan büyümez küçülmez
Bellek çalışma sırasında atanır. Dinamik bellek ayırma vardır Bellek derleme sırasında atanır. Statik bellek ayırma vardır.
Elemanlar bellekte rastgele saklanır. Bellekte ardışık adreslerde saklanır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Algoritmalara Giriş Thomas H. CormenCharles E. LeisersonRonald L. RivestClifford Stein

TAGs: Diziler, bağlı liste,dizi veri yapıları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap