İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Veeam
 3. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma

031319_1223_VeeamBackup1.jpg

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3‘ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma ve Yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4  konsolunu açıyoruz.


Resim-1

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsulu geliyor karışmıza. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında bulunan Jobs sekmesinden ekleyebiliriz


Resim-2

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup Job ya da üstteki Primary Jobs menüsü altında Backup Job tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.


Resim-3

Name ekranında yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz. Name ekranında biz genellikle Backup alacağım sunucun ismini ayrıca haftalık, aylık hatta yıllık gibi adlandırarak yapılandırıyoruz. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Virtual Machines ekranında ise Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.


Resim-5

Add Objects ekranı geliyor karşımıza Hosts and VMs altında yapımıza göre Hyper-V hostumuz üzerinde ya da Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki hostlarımız üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüntülenecektir.


Resim-6

Add Objects ekranında Hosts and VMs altında Hyper-V hostumuz üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.


Resim-7

Virtual Machines ekranında W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) backup işlemi için gerekli yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Storage ekranında Backup proxy bölümünde eğer ortamınızda başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy sunucusu olarak yapılandırmadıysanız mevcut sunucunuz default olarak gelecektir. Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Repository Ekleme yazımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz. Restore point to keep disk seçeneği default olarak 14 gelmektedir. Ortamınızdaki Backup alacağınız disk boyutunuzun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırabilirsiniz. Storage ekranında gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tıklıyoruz.


Resim-9

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) türleri bulunmaktadır.

 • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde full backup (.vbk ) olarak alınır.Daha sonraki backup incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son backuptan sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental backup işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alinan full backup dosyalari güncellenmektedir. Reversed incremental olarak alinan Backup yapılandırmasinda periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.Bu yedekleme türünde periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.
 • Incremental : ilk yedeklemede full yedek (.vbk) alınır.Bundan sonraki yedekler incremental (.vib) alınır ve en son full veya incremental yedekten sonra değişen kısımlar alınmaktadır.Incremental backup seçerseniz periyodik olarak full backup almanız gerekecektir. Synthetic Full Backup,oluşturmak için Synthetic fulls (forever-incremental) kutucuğunu işaretliyoruz.Days butonu ile full backup alınacak günleri belirleyebiliriz.

 


Resim-10

Choose Days ekranın da Haftada bir Saturday ( Cumartesi ) günü olarak belirliyoruz.


Resim-11

Storage ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-12

Guest Processing ekranında iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware processing : Herhangi bir veri kaybı olmadan uygulamaların başarılı bir şekilde kurtarılmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretlememiz gerekmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu indeksleme Veeam Backup Enterprise Web UI aracılığıyla hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

 

Guest Processing ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-13

Schedule ekranında Backup alma sürelerini belirliyoruz. Aşağıda karşımıza bazı terimler gelmektedir bunları kısaca özetleyecek olursak;

 • Daily at this time : Her gün belirli bir saatte, çalışma günleri, haftanın belirlenen günlerinde belirlenen saatlerde
 • Montly at this time : Belirlenen ayların belirlenen günlerinde yedek alınması için
 • Periodically every : Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır
 • After this Job : Belirlediğiniz bir job bittikten sonra otomatik olarak başlaması için,
 • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden denemesi seçebiliriz.
 • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebiliriz.

 


Resim-14

Schedule ekranında Daily at this time olarak yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek Backup Jobs oluşturuyoruz.


Resim-15

Summary ekranında yapmış olduğumuz ayarların özet bilgisi yer almaktadır.


Resim-16

Summary ekranında Run the job when I click Finish kutucuğunu işaretlersek Backup Job otomatik olarak start olacaktır. Finish diyerek yapılandırmayı sonlandırıyoruz.


Resim-17

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu kontrol ettiğimizde oluşturduğumuz Backup Job’ı Runnig ( Start ) olmuş bir şekilde ekrandan görüntüleyebiliyoruz.


Resim-18


Resim-19


Resim-20

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu kontrol ettiğimizde oluşturduğumuz Backup Job’ı Success ( Başarılı ) olarak tamamlandığını görüyoruz.


Resim-21

Diğer yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Restore işlemlerine devam ediyor olacağız.

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma,veeam backup & replication v9.5 update 4 backup job oluşturma,Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma,veeam backup & replication 9.5 update 4 backup job oluşturma,Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Yapılandırması,veeam backup & replication v9.5 update 4 backup job yapılandırması,Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 Backup Job Yapılandırması,veeam backup & replication 9.5 update 4 backup job yapılandırması,Veeam Backup v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma,veeam backup v9.5 update 4 backup job oluşturma,Veeam Backup 9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma,veeam backup 9.5 update 4 backup job oluşturma,Veeam Backup v9.5 Update 4 Backup Job Yapılandırması,veeam backup v9.5 update 4 backup job yapılandırması,Veeam Backup 9.5 Update 4 Backup Job Yapılandırması,veeam backup 9.5 update 4 backup job yapılandırması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap