İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Veeam
  3. Veeam VSS hatası ve çözümü

Veeam VSS hatası ve çözümü

meta-banner-veeam

Backup denince dünyanın neresinde olursanız olun aklınıza ilk gelen uygulamadır Veeam. Gerek kullanıcı dostu olması gerekse destek ekibinin hızlı geri dönüşleri sayesinde tüm sistem adminlerinin beğenisini kazanmıştır.

Bugünkü makalemizde Veeam ile başımıza gelebilecek bir hata ve çözümünden bahsedeceğim. Bildiğimiz gibi exchange yedeklerinde yada sql yedeklerinde veeam’in vss servisini kullanırız ve bu servis sayesinde yedek alırız.

Exchange yedek alımı sırasında aşağıdaki hata ile karşılaşmanız olasıdır.

 

Resim-1

Bu hatayı alan birçok sistem yöneticisi genel olarak information servisini yeniden başlatır ve sorunu giderir. Ancak bu sorun yeniden karşınıza çıkacaktır. Veeam vss hatası verdiğinde ise çoğu sistem yöneticisi servisler kısmını ve vss servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Ancak vss servisi 1 servis gibi görünsede bizim görmediğimiz 11 adet daha servisi çalışmaktadır. bunları görebilmek için Veeam sunucumuzda komut satırına vssadmin list writers yazarak görebiliriz.

 

Resim-2

Burada görebileceğimiz gibi vss servisine ait tüm alt servislerimiz de çalışıyor. Bu durumda exchange sunucumuzu da kontrol etmemiz gerekecek. Event 8229 filtresi ile sunucumuzda vss hatası varsa bu logları görebiliriz.

 

Resim-3

Görüldüğü gibi sadece Veeam değil sunucumda da vss hatası görüyorum. Bu noktada seçeneklerimiz daralıyor. sunucu databaseleri dismount olursa yada seeding yapılmazsa bu hatayı görmemiz çok olasıdır. Sunucuyu kontrol ettiğimde ’imin dismount olduğunu görüyorum ve mount ediyorum.

 

Resim-4

Bu işlemlerin ardından sunucuda yeniden yedek aldırıyorum ve sonuç olumlu. Hata yok ve başarıyla yedek alınmış durumda.

 

Resim-5

Umarım yardımcı bir yazı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: VSS: Backup job failed, vss, Veeam vss failed, Cannot notify writers about the ‘BACKUP FINISH’ event, vss hatası, Veeam exchange backup

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 İstanbul doğumlu olan Barış Candan, İstanbul üniversitesinde eğitimini tamamladı. Şuan meslek hayatına özel bir firmada takım lideri olarak devam etmektedir. Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Vmware, Veeam, Symantec ürünleri, Windows Server ve Bulut çözümlerinde hemen her konuda kurulum ve konfigürasyon haricinde teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yap