1. Ana Sayfa
 2. Veeam

Veeam Backup & Replication v12 Duyuruldu

Veeam Backup & Replication v12 Duyuruldu
+ - 0

Merhaba, bu yazımda sizlere Las Vegas’ta yapılan VeeamON 2022 konferansında duyurulan Veeam Backup & Replication v12’deki geliştirmelerden ve iyileştirmelerden bahsedeceğim.

Şu an beta sürümünde olan yeni Veeam v12, yedekleme süreçlerinizi kolaylaştırmak için birçok iyileştirme ve basitleştirilmiş prosedürler içermektedir.

Resim-1

Veeam v12’deki Yeniliklere Göz Atalım;

v12′ de çeşitli geliştirmeler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Bu geliştirmeler;

Configuration DB PostgreSQL Support

Bu sürümle birlikte gelen en önemli özelliklerden biriside Veeam’in artık PostgreSQL  desteğinin bulunması diyebiliriz. PostgreSQL opensource bir çözüm olduğundan SQL Express (10 GB DB & 4 Core) ile birlikte gelen limitasyonlardan kurtulmakla birlikte  veeam yöneticilerinin uygulamanın performansında önemli ölçüde gözle görülür bir değişiklik olacağına şahit olacaklar :)

Tabi bu demek oluyorki artık SQL Express desteği yok mu  soruları kafanızda beliriyor olabilir hayır kesinlikte desteği devam edecek ve isteyenler PostgreSQL ‘e geçebilecek.  Yedekleme altyapısında Enterprise Manager kullanan müşteriler, her iki çözüm içinde (EM ve VBR) aynı database platformunda çalışması gerektiğini unutmamalıdır.

Direct Backup to Object Storage

 •  Scale-Out bir  konfigürasyon düşünüyorsanız  yedekleriniz artık Object Storage’a taşınabilir hale getirildi.
 • Object Storage Repository, Hardened Repository olarak da yapılandırılabilir hale getirildi.

Scale Out Repository

Performans katmanı olarak iki Object Storage Repository kullanılabilir hale getirildi ancak bunların aynı platforma (AWS, Azure, S3 vb.) ait olması gerekmektedir.

Resim-2

Multiple Buckets

 • Capaticy Extent için birden fazla bucket yapılandırılabilir hale getirildi ancak bunların aynı tip olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Amazon ve Azure için arşiv katmanları kullanılabilir hale getirildi.
 • Kapasite veya Arşiv katmanından backuplar dışa aktarılabilir duruma getirildi.
 • Scale-out’u manuel olarak yeniden dengeleyebilme seçeneği getirildi.

Per-Machine Backup Chains

v12 ile birlikte artık VM’ler Backup Job’lar arasında taşınabilir hale geldi. Yeni eklenen bu özellik sayesinde artık yeni bir Backup Job oluşturmaya gerek duymadan istediğiniz VM’i var olan bir diğer Backup Job’a aktarabilirsiniz.

Resim-3

Backup Job

 • Backup Job’ları bazı yeni özellikler getirilerek iyileştirildi.
 • Health check ayrı bir şekilde yapılandırıldı
 • Backup Job’dan bağımsız bir şekilde çalışabilir hale getirildi.
 • Ayrıca artık hatalı sonlanan Backup Job’larında Retry işlemi tüm Entire Job yerine tek bir Virtual Machine üzerinde çalışabilir duruma getirildi artık bir job içinde yer alan tek bir VM ‘in yedeğini alabileceksiniz.

Backup Copy Job

 • V12 sürümü ile birlikte, yalnızca mevcut en son restore point’i işleyerek performansı optimize etmek için Copy Mode olarak Periodic Copy (pruning) seçeneğini de kullanılabilir hale getirildi (Schedule seçeneği yoktu).
 • 4Mirror ve Periodic kopyalama modu arasında geçiş yapabilme imkanı tanındı.

Copy or Move backups

Bu sürümde sağlanan yeni yeteneklerden biri, yedekleri farklı pool’lar arasında kopyalama veya taşıma işlemi yapılabilir hale getirildi.

Exclude VMs from Backup

Artık VM’lerinizi backup job  içerisinde exclude edebilirsiniz yani ( bu işlem sonrasında backup, backup copy, replicate vb işlemleri tetiklenmez.

Manually Apply Retention

Retention işlemi önceki sürümlerde backup işleminin sonunda uygulanırken,  v12 ile birlikte artık manuel olarak Backup Job’u bitmeden uygulayabilirsiniz.

MFA

Kullanıcıların güvenliğini arttırtmak amacıyla MFA (Multi Factor Authentication) özelliği getirilmiştir. Ancak grup bazlı çalışmamaktadır.

Veeam CDP enhancements

 • v11’de tanıtılan Veeam CDP(Continuous Data Protection) , çok düşük RPO ( recovery point objective) ve RTO (recovery time objective) gerektiren kritik sanal makineleri korumak için tasarlandı.
 • V12 ile birlikte Veeam, yeni geliştirmeler sunarak CDP yeteneğini geniş kapsamlı hale getirdi:
 • Linux Yedekleme Proxy’si artık CDP için kullanılabilir hale getirildi.
 • Servis Sağlayıcılar artık VMware Cloud Director ve Veeam Cloud Connect için CDP kullanabilir duruma getirildi.
 • vApp (VApp, farklı VM’lerin uygulama olarak bir yığında birlikte çalışmasına izin verir ve bulut bilişim mimarilerini destekler) tabanlı failover
 • VM’ler başarısız olduğunda da failover yapılabilir hale getirildi.
 • CDP Filtre Sürücüsü, vDC (vCloud Director) başına etkinleşecek şekilde tasarlandı.

Best Practices Analyzer

Veeam Backup & Replication v12, uzmanların tavsiyelerine dayalı olarak optimum bir konfigürasyon için kılavuzluk sağlayan Best Practices Analyzer’ı müşterilerinin kullanımına sunacak.

Veeam v12, önemli iyileştirmelerle birlikte gelecek. Veeam Backup Yöneticilerinin istekleri doğrultusunda uygulamanın kullanımı ile alakalı olarak talep edilen değişiklikler getirildi, mevcut yetenekleri geliştirildi.

Veeam Backup & Replication v12 hala beta sürümünde ve genel kullanıma sunulacak olan sürümünde bazı özellikler halen değiştirilebilir ve geliştirebilir olacağını unutmayalım.

Veeam v12’nin yıl sonuna kadar piyasaya sürüleceği ön görülmektedir.

Bu yazımda sizlere Veeam Backup & Replication v12 ile birlikte gelecek özellik ve yeniliklerden bahsettim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Veeam Backup & Replication v12, Veeam Backup & Replication v12 duyuruldu, Veeam Backup & Replication v12 yenilikleri

Yazar Hakkında

Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde öğrenciyim. Aynı zamanda Destel Bilişim Çözümleri A.Ş.'de System Engineer olarak çalışıyorum. Kısa bir süre önce üzerinde çalışmaya başladığım Sistem Yönetimi ve Sanallaştırma hakkında öğrendiklerime her gün yenilerini eklemeye ayrıca yeni teknolojileri takip edip, keşfetmeye çalışıyorum. Öğrendiklerimi de her seferinde pratik olarak deniyorum. VMware ESXİ, Vmware vSphere, VMware vRealize Operations Manager, Veeam Backup&Replication, Veeam Backup for Microsoft 365, Exchange Server, Windows Server gibi teknolojiler üzerinde tecrübem bulunmaktadır.

Yorum Yap