1. Ana Sayfa
  2. Veeam

Veeam Backup Replication v10 Kurulumu

Veeam Backup Replication v10 Kurulumu
+ - 0

Veeam firmasının Microsoft Hyper-V ve hem Vmware Virtual ( Sanallaştırma ) Platformları için geliştirilmiş olduğu Backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication v10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication v10 kurulumunu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v10 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veeam Backup & Replication v10 ile Database ( Veritabanı ) yapısı için Microsoft SQL Server Express kurulumu yapmaktadır. Veeam Backup & Replication v10 kurulumunu yapmadan önce kurulumunu yapacağınız sunucu işletim sistemi üzerinde Control Panel => Region bölümünde Administrative sekmesinde bulunan Language for non-Unicode programs bölümünün English ( United States ) olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer bu şekilde bir düzenleme yapmadan kurulum yaparsanız Microsoft SQL Server Express servislerinin çalışmasında sorun yaşabilirsiniz.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM10 isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication v10 kurulumu ve yapılandırmasını yapacağız.

Veeam Availability Suite kurulumu için ilgili link üzerine kayıt olarak yapabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra 30 günlük Trial kullanılabilmektedir.

Veeam Backup & Replication v10 kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Karşıma Veeam Backup Management Suite ekranı geliyor.

Standalone components menüsü altında bulunan

Veeam Backup & Replication seçeneği ile Veeam Backup & Replication v10 kurulumu yapabilirsiniz.

Veeam Backup Enterprise Manager seçeneği ile Veeam Veeam Backup Enterprise Manager kurulumu yapabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication Console seçeneği ile Veeam Backup & Replication v10 sunucumuzu herhangi bir sunucu ya da client makine üzerine Veeam Backup & Replication Console kurulumu  yaparak yönetebilirsiniz.

Enterprise Applications Plug-ins seçeneği ile Oracle Rman (Recovery Manager) ve SAP HANA eklentilerinin kurulumu dosyalarını bulabilirsiniz.

Biz Veeam Backup & Replication 10 kurulumu yapacağımız için Install diyoruz.

Resim-1

License Agreement ekranın da I accept the terms in the license agreement ve I accept the terms in the 3rd party components license agreements seçeneklerini işaretleyerek lisans sözleşmelerini kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-2

Provide License ekranın da ürün için satın almış olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Veeam Backup & Replication v10 kurulumu tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication v10 konsolu üzerinden lisansı ekleyebilirsiniz.

Resim-3

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication v10 için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı Browse diyerek ekliyoruz.

Resim-4

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication v10 için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı seçerek Open diyerek ekliyoruz.

Resim-5

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication v10 için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada eklediğim .lic uzantılı lisans dosyası Veeam Backup & Replication v10 indirirken verilen 30 günlük Trial lisansdır.

Resim-6

Program features ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için gerekli olan özellikleri seçmemiz gerekiyor.

  • Veeam Backup & Replication
  • Veeam Backup Catalog
  • Veeam Backup & Replication Console ( Bu özelliği Veeam Backup & Replication v9 versiyonu ile yeni gelen bir özellikti. Veeam Backup & Replication v8 versiyonunda bu özellik yerine Veeam Backup & Replication PowerShell SDK olarak kurulum yapıyorduk. ) Ayrıca Veeam Backup & Replication Console ortamınızda bulunan herhangi bir server ya da client makina üzerine kurulumunu yaparak Veeam Backup & Replication yönetimini sağlayabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication, Veeam Backup Catalog ve Veeam Backup & Replication Console özellikleri default olarak seçili olarak geliyor. Yapınıza göre kurulumları farklı sunucular üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Install to bölümünden dilersek Veeam Backup & Replication v10 kurulacağı dizinin yolunu Browse diyerek değiştirebiliriz.

Program features ekranın da herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-7

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımları görüyoruz.

  • Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014 ( Failed )
  • Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ( Failed )
  • Microsoft Report Viewer Redistributable 2015  ( Failed )
  • Microsoft PowerShell 2.0 ( Passed )
  • Microsoft Universal C Runtime ( Passed )

Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014, Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ve Microsoft Report Viewer Redistributable 2015 yazılımları işletim sistemimiz üzerinde kurulu olmadığı için Failed olarak görünmektedir.

Microsoft PowerShell 2.0 Passed ve Microsoft Universal C Runtime işletim sistemimiz üzerinde kurulu olduğu için Passed olarak görünmektedir.

Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için gerekli olan yazılımların işletim sistemimiz üzerinde kurulması için Install diyoruz.

Resim-8

Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların kurulumuna başlanıyor.

Resim-9

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların hepsini Passed olarak yani kurulumlarının başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Gerekli yazılımların kurulumlarını tamamlandıktan sonra  Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-10

Ready to Install ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu için yapmış olduğunuz seçimlerin bir listesini görüyorsunuz.

Veeam Backup & Replication v10 programın ve uygulamaların kurulacağı dizinleri, Veeam Backup & Replication v10 Service Port ( Servis Port )larını, Veeam Backup & Replication v10 servislerinin kullanacağı Service Account ( Servis Hesabı ), SQL Server Instance Name ve SQL Server Database Name ( Veritabanı İsmi ) bilgilerini görüyoruz.

Let me specify different settings diyerek Veeam Backup & Replication v10 kurulumu özelleştirebilirsiniz. Service Account ( Servis Hesabı ) farklı bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Service Port ( Servis Port ) değiştirebilirsiniz. Ortamınızda SQL Server Always ON yapısı olduğunu varsayalım ya da SQL Server Failover Cluster yapısı olduğunu varsayalım. Veeam Backup & Replication v10 üzerinde Microsoft SQL Server kurulumu yapmadan ortamınızda bulunan SQL Server Always ON yapısı ya da SQL Server Failover Cluster yapısı üzerinde Veeam Backup & Replication v10 için Database ( Veritabanı ) yapılandırabilirsiniz.

Resim-11

Ready to Install ekranında Veeam Backup & Replication v10 kurulumu Install diyerek başlatıyoruz.

Resim-12

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu başladığını görüyoruz.

Resim-13

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da öncelikle Installing Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 2 Express kurulumunun başladığını görüyoruz.

Resim-14

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup Catalog kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-15

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup & Replication Server kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-16

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup & Replication Console kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-17

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft SharePoint, Veeam Explorer for Microsoft SQL Server, Veeam Exlorer Exchane Active Directory ve Veeam Explorer for Oracle sırasıyla kurulumları başlayacaktır.

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Explorer for Microsoft Exchange kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-18

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Explorer for Microsoft SharePoint kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-19

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Explorer for Microsoft SQL Server kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-20

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Exlorer Exchane Active Directory kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-21

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Exlorer Exchane Oracle kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-22

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Agent for Microsoft Windows Redistributable  kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-23

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Agent for Linux Redistributable kurulumunun başladığını görmekteyiz.

Resim-24

Installling Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu tamamlanıyor. Veeam Backup & Replication v10 servislerinin Start services… olduğunu görüyoruz.

Resim-25

Resim-26

Completing Veeam Backup & Replication 10 Setup Wizard ekranın da Veeam Backup & Replication v10 kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish diyerek Veeam Backup & Replication 10 Setup Wizard ekranını kapatıyoruz.

Resim-27

Veeam Backup & Replication v10 kurulumu tamamlandıktan sonra Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication v10 konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication v10 çalıştırıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9 sonrasında gelen bu özellik ile herhangi bir sunucu ve client makina üzerine Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaparak yönetebiliyoruz. Connect diyerek Veeam Backup & Replication v10 çalıştırıyoruz.

Resim-28

Veeam Backup & Replication v9.5 ile birlikte bu ekranın değişmişti. Veeam Backup & Replication v10 görüyoruz.

Resim-29

Veeam Backup & Replication v10 konsolu yeni özellikleri ile karşımıza geliyor.

Resim-30

Veeam Backup & Replication v10 konsolunda Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz. Veeam Backup & Replication v10 versiyonun 10.0.0.4461 olarak görüyoruz.

Resim-31

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Veeam Backup & Replication v10 Kurulumu,veeam backup & replication v10 kurulumu,Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu,veeam backup & replication 10 kurulumu,Veeam Backup & Replication v10 Yapılandırması,veeam backup & replication v10 yapılandırması,Veeam Backup & Replication 10 Yapılandırması,veeam backup & replication 10 yapılandırması,Veeam Backup v10 Kurulumu,veeam backup v10 kurulumu,Veeam Backup 10 Kurulumu,veeam backup 10 kurulumu,Veeam Backup v10 Yapılandırması,veeam backup v10 yapılandırması,Veeam Backup 10 Yapılandırması,veeam backup 10 yapılandırması,Veeam v10 Kurulumu,veeam v10 kurulumu,Veeam 10 Kurulumu,veeam 10 kurulumu,Veeam v10 Yapılandırması,veeam v10 yapılandırması,Veeam 10 Yapılandırması,veeam 10 yapılandırması,Veeam Backup & Replication v10,veeam backup & replication v10,Veeam Backup & Replication 10,veeam backup & replication 10,Veeam Backup v10,veeam backup v10,Veeam Backup 10,veeam backup 10,Veeam v10,veeam v10,Veeam 10,veeam 10

 

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap