Veeam Backup for Microsoft Azure | Bölüm-3
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Azure

Veeam Backup for Microsoft Azure | Bölüm-3

0

Veeam Backup for Microsoft Azure makale serisi mimariye genel bakış ile devam ediyor. Serinin 3. bölümü kurulum ve konfiigürasyon öncesindeki son bölüm olarak karşınıza geliyor.

Not: Makalenin bundan sonraki bölümlerinde Veeam Backup for Microsoft Azure , VBfMA kısaltması ile kullanılacaktır

VBfMA alt yapısı aşağıda listelenen 3 bileşenden oluşmaktadır;

 • Backup appliance
 • Backup repositories
 • Worker instances

Resim-1

Backup Appliance (Yedekleme Cihazı)

Backup Appliance VBfMA‘ın kurulu olduğu, Linux tabanlı bir Azure VM’dir . Backup Appliance aşağıdaki yönetim faaliyetlerini gerçekleştirir:

 • Altyapı bileşenlerini yönetir.
 • Snapshot – anlık görüntü  oluşturma, yedekleme ve kurtarma görevlerini koordine eder.
 • Yedekleme ilkesi zamanlamasını kontrol eder.
 • Backup Appliance ayrıca mevcut yedekleme ilkeleri, korunan Azure kaynakları, dağıtılan çalışan örnekleri, bağlı

Microsoft Azure hesapları vb. için VBfMA’tan toplanan verileri depolayan yapılandırma veritabanını da korur .

 

Backup repositories ( Yedekleme Depoları)

Bir Backup repository , VBfMA’daki Azure VM’lerinin yedeklerini depoladığı bir blob konteynerindeki klasördür. Veeam Backup for Microsoft Azure, aşağıdaki Azure depolama hesabı türlerini destekler:

Resim-2

Worker instances 

Worker instance’lar, Backup appliance ile Veeam Backup for Microsoft Azure altyapısının diğer bileşenleri arasındaki etkileşimden sorumlu, Linux tabanlı yardımcı bir sanal makinedir . Çalışan bulut sunucuları yedekleme iş yükünü işler ve verileri yedekleme havuzlarına aktarırken yedekleme trafiğini dağıtır. Yedekleme işi boyunca çalışır, yedekleme işi bitince kapanacak şekilde ayarlanması önerilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Veeam Backup for Microsoft Azure, Backup appliance, Backup repositories, Worker instance

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir