1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Ve Nihayet Oldu, IPhone 5 Sahneye Çıktı. IPhone 5 Yenilikleri, Getirdikleri, Özellikleri Nelerdir?

Ve Nihayet Oldu, IPhone 5 Sahneye Çıktı. IPhone 5 Yenilikleri, Getirdikleri, Özellikleri Nelerdir?

Mobil dünyaya yön veren, neredeyse çoğu kimse için kalite ve mükemmellikte bir değerlendirme ölçütü olan serisinin yeni kahramanı gün yüzüne çıktı. Tanıtımını merakla bekleyen bir çok kişinin beklentisine cevap verecek kadar büyük değişimler olmadığı ilk eleştiriler arasında yer aldı. Belki fonksiyonel özellikler açısından çok büyük yenilikler yok ancak bana kalırsa kullanım alışkanlığı ve standartlar açısından köklü değişimler olduğunu söyleyebilirim.

Tasarım olarak yeni iPhone oldukca şık bir görünüme sahip olduğu kesin. Daha ince, daha hafif, daha güçlü ve daha uzun olarak karşımıza çıkmakta. %18 daha ince, %12 daha hafif, 3,5″ ekrandan 4″ ekrana geçiş şık tasarımın ana hatlarını oluşturmakta. ′ in kasasında ki yan çerçevenin de kasa ile aynı tonda olması ayrı bir tasarımı mükemmellikte zirveye taşımış diyebiliriz.


Resim-1

Ekran boyutunun büyümesi, daha doğrusu uzaması birçoklarını memnun etmedi. Çünkü sadece boyunun uzaması piyasada ki en yakın rakiplerinin boyuna ve enine daha geniş ekranlarına karşın zayıf gibi gösterse de şu bir gerçek ki, ekranlar bu denli büyüdükçe tek elle kullanımda zorlanmakta. İşde bu noktada Apple bu zaafı düşünmüş olsa gerek ki tek el kullanımda iPhone 4S’ in rahat kullanımından vaz geçmeden kullanıcılarına daha geniş ekranı sunmuş bulunmakta. Aynı zaman da bu boyut ekranı yatay kullandığınızda videoların daha uygun bir şekilde ekrana uymasını sağlamakta.


Resim-2

Tasarımda bir diğer farklılık ise cihazın altında. Daha önce üstte yer alan kulaklık girişi alta alınmış ve 30 pinlik şarj girişinden ise 8 pinlik standarta geçilmiştir. Şarj girişi aynı zamanda iki taraflı olarak kullanılabilmekte. Eski standartların değişmiş olması ile eski iPhone ve iPad şarj aleti olan kullanıcılar bu cihazlarla iPhone 5’lerini şarj edemeyecekler. Ancak Apple bu sorunu da 30 Pinlik şarjlar ile micro usb şarj aletleri ile iPhone 5’leri şarj edebilmek için adaptörlerde üretmiş durumda. Tabi bu aksesuarlar ayrı olarak kullanıcılara sunulacaktır.

iPhone 5 ile geliştirilen bir diğer özellik ise mikrofon. Yeni iPhoneda 3 adet mikrofon bulunmakta. Bunlardan biri altta, diğeri önde ötekisi de arkada. Bu üç mikrofonla iPhone, dıştan gelen gürültü ile konuşanın sesini ayırıp temiz ve net bir konuşma sağlamayı hedeflemiştir.


Resim-3

iPhone 5′ in en merak edilen donanımı işlemcisiydi. Bir çok kanalda yeni işlemcinin 4 çekirdek olacağı konusunda bilgiler çıkmış olmasına rağmen beklenilen olmadı. Yonga seti geliştirilen A6 işlemci kullanan yeni iPhone 4S modeline göre iki kat daha güçlü ve iki kat daha hızlı grafik birimine sahip. Ram konusunda henüz net bir bilgi yok fakat büyük olasılıkla 1 Gb ram kullanılacak bu yeni iPhone’da hafıza yine 4S gibi 16/32/64 GB’ lık seçeneklerden oluşmakta.

Kamerada çokta büyük değişimler yok. 8 MP kamera bulunmakta. En büyük yenilik fotoğraf çekimlerinin %40 hızlandırılmış olması. Birde video çekerken aynı zamanda fotoğraf çekebilme kabiliyeti. Kamerada çokta büyük değişim yok derken ön kamerayı kastetmedim. Ön kamera VGA standartından 1.3 MP kaliteye yükseltilmiş ve 720p HD video çekme yeteneğine sahip.


Resim-4

LTE teknolojisi ise iPhone 5 ile sunulmakta. Henüz ülkemizde servis edilmeyen LTE , yakın zamanda ülkemizde başladığında şuan ki yeni iPhone ile deneyimleyemeyeceğiz. Bunun nedeni ülkemizde devreye girecek olan LTE 2600 Mhz frekansda olacak olması ve şuanki çıkacak 3 LTE model iPhone 5 de 2600 Mhz desteğinin olmaması. Kim bilir ülkemizde LTE başladığında bize uygun iPhonelarda üretilmeye başlar.

Yeni iPhone ile hayatımıza yeni giren bir kavram var ki oda nano sim kart. iPhone 4 ile Micro sim karta geçmiş ve standartlar değişmiş birçok smartphone üreticisi de micro sim karta geçerek micro sim kartı artık yeni standart haline getirmişti. Şimdi ise nano sim kart ile yeni bir standart giriyor hayatımıza. Normal sim kartı keserek micro haline getirebiliyorduk fakat nano sim kart bu şekilde olmayacak söylemek gerek.


Resim-5

Peki nedir bu yeni iPhone’ un zayıf tarafı. Elbette var. Bunlardan en önemlisi bana göre NFC yani Near Field Communication ( Yakın Alan İletişimi). Git gide yaygınlaşmaya başlayan bu yeni teknoloji mobil ödemeden, kablosuz hızlı dosya transferi gibi birçok noktada yeni ürün ve hizmetin kapısı açarken bu teknolojiden yoksun olması bir eksi olarak en başta yer almakta. Şarj bağlantı noktasının standartının değişmesi de bana göre ayrı bir problem. Günümüz cihazlarının artık tek model şarj cihazı kullanıma geçmesine karşın önce ki modeller gibi kendi standartını koyması kullanıcıları birçok zamanda sıkıntıya sokmaktadır.

Nano sim kart olayı ise başlı başına ayrı bir problem. Bugün iPhone kullanıcısı her hangi bir nedenle iPhone’ u haricinde başka bir cihaza takmak istediğinde micro sim kart adaptörleri gibi aparatlarla çözüm sağlanabiliyordu. Şimdi bu kartlar için ayrı adaptör, her cihaz değiştiğinde ayrı sim kart değişimi, bu hem kullanıcılar, hem sim kart üreticileri, hemde operatörler açısında büyük bir sorun haline gelecektir.

Genel hatları ile incelediğimiz iPhone 5, geçerli not aldığı kesin. Tasarım bakımından mükemmelliğe yakın diyebiliriz. Fakat özellik ve fonksiyonellik bakımından bekleyenleri tam olarak tatmin etmiş diyemeyiz. Türkiye’ye geliş zamanı muhtemel olarak aralık dönemi olacaktır. O zamana kadar gerek Apple yayınları, gerekse ürün incelemeleri ile daha yakından tanıyacağımız iPhone 5 ile ilgili olarak başka bir yazımızda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.apple.com

www.techradar.com

www.gizmodo.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 sene önce

    Bugün I Phone 5 aldım ve şoktayım. 4 S den geçtim buna. Eski 5 S deli resimlerimi I clod vasıtasıyla yeni telefonuma yükledim. Bazılarını silmek istedim ama silme tuşu yok inanabiliyormusunuz? Yarın sabah gidip iade etmeyi ve eski telefonuma dönmeyi düşünüyorum, alırlarsa tabii ki.