1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ve Microsoft Webmail’i Yeniden Yarattı

Ve Microsoft Webmail’i Yeniden Yarattı


Hepimiz ’un hizmeti ’i biliyoruz sanırım. İlk ortaya çıktığı 1996 yılından itibaren çeşitli yeniliklerden geçse de çok radikal bir değişiklik göstermediği ortada. Daha sonra çıkan Google’ın Gmail hizmeti gerek kullanıcılara Gbyte’lar seviyesinde alan sağlaması gerekse bazı entegre özellikleri nedeniyle oldukça popülerleşti. Anlaşılan bu gidişata bir dur deme zamamının geldiğini düşündü ve .com’u yarattı.


Resim-1

Microsoft’un yeni webmail servisi. Öncelikle söylemeliyim ki gerçekten bu bir değişiklik değil yeniden yaratılış süreci olmuş. Windows 8’in yeni arayüzünü andıran için söyleyebileceğim ilk şey sade ve şık olduğu. Açtığınız anda sizi çok sade bir ekran karşılıyor ve bu arayüzün Windows 8 arayüzünü çağrıştırması da tesadüf değil. Nitekim yeni pek çok diğer hizmet gibi Windows 8 ile de entegre çalışıyor.

Microsoft çalışanları smartphonelarda harcanılan zamanın %20’sinin e-maillere harcandığını ve bu zamanın da %50’sinin bilgilendirme, %20’sinin de sosyal güncelleme e-mailleri olduğunu tesbit etmiş. Bu da kişilerin “Maillere bakma” işlemini günlük angarya olarak görmesine neden oluyor. Bunu çözmek için Outlook.com gelen e-maillerinizi gelen kişi adresine veya isme göre otomatik olarak gruplandırıyor böylece daha verimli bir tecrübe yaşamanızı sağlıyor.


Resim-2

Pek çok kişinin başına gelmiştir, yabancı bir bilgisayarda mail adresinize gelen bir dokümanı açacaksınız ama o da ne ? Bilgisayarda Microsoft Office yüklü değil ! Bu durumların engellenebilmesi için Microsoft e-maillere eklenen dokümanların görüntülenebilmesi ve düzenlenebilmesi için Microsoft, Outlook.com’a Office Web Apps hizmetini de eklemiş. Böylece dokümanları açabilmek için ayrıca yüklü Office programlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmış.

Outlook.com’un entegre çalıştığı hizmetler saymakla bitmiyor. Microsoft’un sunduğu SkyDrive hizmeti de bunlardan birisi. SkyDrive hizmeti Outlook.com üzerinden erişilebilir hale getirilmiş. Böylece maillerle gelen dokümanlarınızı SkyDrive’ınıza yükleyip fotoğraflarınızı, doküman ve belgelerinizi rahatlıkla arşivleyebiliyorsunuz.

Devam edecek olursak Outlook.com içerisinde yine entegre halde Twitter, Facebook, LinkedIn ve Google desteğiyle geliyor. Buna çok yakında Skype desteği de eklenecek. Böylece Facebook, Twitter güncellemelerini Outlook.com sayfanızdan görüntüleyebilecek, anında mesajlaşma hizmetini kullanabilecek ve Skype desteği ile görüntülü konuşmalarınızı Outlook.com üzerinden yapabileceksiniz.

Görünüşe göre Microsoft Outlook.com ile webmail hizmetini mailin çok üzerine çıkartmış fakat yine de değinmek gerekirse bir mail hesabından bekleyeceğiniz bütün hizmetler (endüstri lideri spam koruması, Microsoft hesabıyla yüksek güvenlik, dosya ekleme, yeni arşiv klasörleri yaratma vs.) halihazırda mevcut.

Microsoft’un son olarak vurguladığı nokta, kişilerin, mail içeriklerinin otomatik sistemler tarafından dahi olsa görüntülenmesinden hoşnut olmaması. Gmail’in maillerin içeriğini tarayan ve buradaki anahtar kelimelere göre mailin yanlarında reklamlar gösteren sistemine karşılık, Outlook.com tamamen reklamsız ve mail içeriğine saygı duyan bir yapıya sahip olmasıyla da övünüyor. Konuyla İlgili eğlenceli bir kıyaslamayı buradan izleyebilirsiniz.

Dipnot: Microsoft yavaş yavaş @ uzantılarının hepsini @outlook.com’a çevirmeyi planlıyor. Outlook.com’a girdiğinizde henüz olmadıysa bile yakında hesabınızın değiştirildiğine dair bir uyarı alacaksınız, bilginize.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Başaran BADUR, Ünye/Ordu doğumludur. Lise eğitimini Samsun Fen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği (Elektronik ve Haberleşme Müh.) bölümünde devam etmektedir. Cisco Certified Network Associate eğitimini 2012 yılında tamamlayan Başaran BADUR, yine 2012 yılından itibaren PeakUp Bilişim Danışmanlık Şirketi bünyesinde danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Eline sağlık Başaran, süper yazı.

  2. güzel konu, güzel anlatım, super.