1. Ana Sayfa
  2. VMware

vCenter Sunucunuzu 7.0 Update 2’ye yükseltme

vCenter Sunucunuzu 7.0 Update 2’ye yükseltme
+ - 0

VMware’in vCenter Server (VCSA) 7.0 Update 2’nin çıktığına dair birçok blog ve sosyal medya kanallarında haberlerini görmüş,duymuş,okumuş olabilirsiniz, Update 2 ile birlikte hayatımızda yeni neler var buradan erişim sağlayarak ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Bugün vCenter Sunucumuzun 7.0 Update 2 ‘ye nasıl yükseltileceği konusuna değineceğiz. Önemli Uyarı : Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce vCenter ‘ınızın backup ‘ını ve snaspshot ‘unu aldığınızdan emin olun.

Hosts & Clusters > Select your VCSA > Updates yolunu izleyerek yükseltebileceğimiz vCenter sürümlerini listeleyebilmekteyiz.


Resim-1

Ardından  Generate Report butonu altında yer Interoperability sekmesine tıklayalım. Bu işlemle birlikte vcenter sunucunuza bağlı bulunan VMware çözümlerinin uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.


Resim-2

vCenter 7.0 Update 2 için herhangi bir uyumluluk problemin görülmediği ve işleme devam edebileceğimizi aşağıdaki resimde görmekteyiz.


Resim-3

Open Appliance Management sekmesine tıkladıktan sonra VCSA ‘ya administrator hesabınız ile login oluyoruz, ardından Update menüsünden güncel Updatelerin listelendiğini görmekteyiz. Sonrasında yükseleteceğimiz versiyonu seçip  stage only ‘e tıklayarak ilgili güncellemeyi download ediyoruz.


Resim-4

Artık kurulum için hazırız install ‘a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.


Resim-5

EULA ‘yı kabul ederek devam ediyoruz.


Resim-6

EULA’yı kabul ettiğimiz , SSO yönetici şifresini girdiğimiz ve en önemlisi yedekleme işlemlerini gerçekleştirdiğimiizi onaylayarak devam ediyoruz.


Resim-8

Yükseltme işleminin başladığını görmekteyiz.


Resim-9

Yükseltme işlemi sırasında aşağıdaki gibi bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz:

  • Exception in invoking authentication handler unidentifiable C++ exception
  • no healthy upstream

Bu hatalarla karşılaştığınızda vcsa ‘ya tekrar login olup yükseletme işleminin başarıyla tamamlandığını göreceksiniz.


Resim-10

Vcenter ‘ınıa tekrar login olduğunuzda ilgili sürümün yükseltiğini göreceksiniz.


Resim-11

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs:vCenter Update 2,vCenter Update 2 işlemi nasıl yapılır, VMware vSphere 7.0 Update 2,VMware vCenter Server 7.0 Update 2 New Features

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap