1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Video – USB Disk Kullanımı Şirket Genelinde Nasıl Engellenir?

Video – USB Disk Kullanımı Şirket Genelinde Nasıl Engellenir?


Ruijie Teknoloji Günü

taşınabilir diskler gün geçtikçe data transferinde CD hatta DVD lerin yerini alıyor. Cep telefonları, mp3 çalarlar hatta kameralar da data transferi için rahatlıkla kullanılabilir hale geldi. Bunlar istediğimiz tüm verileri yanımızda taşıyabilmemizi sağlayan mobil hayatın güzel nimetleri ancak tüm bunlarla birlikte biz sistem yöneticilerine  güvenliği sağlamak için daha çok görev düşüyor. Bir disk üzerinden sisteminize taşınan trojan ya da virüs, nereden kaynaklandığnı bile bilmediğiniz büyük sorunlara yol açabilir. İstediğiniz kadar network security uygulayın, DMZ kurun, ipsec policy uygulayın; şirketinize ait çok gizli belgeler küçük bir disk üzerinden kolaylıkla alınıp götürebilir. Bu nedenlerle şirket bilgisayarlarınızda disk kullanımını isteyebilirsiniz.

Yapacağımız ayarlar USB disk kullanımını engellerken, USB disk haricindeki herhangi bir USB aygıtı engellemeyecektir (USB mouse, klavye , kahve makinası J vb..).

USB disk engelleme işlemini Group Policy üzerinden gerçekleştireceğiz. Bunun için öncelikle sisteminize yeni bir administrative template eklememiz gerekiyor. Aşağıdaki linkden indirebileceğiniz .adm dosyasını sisteminizde herhangi bir klasöre açtıktan sonra geri kalan işlemler için video yu izleyebilirsiniz.

.Adm dosyasını indermek için tıklayınız

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yorum Yap