1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server
  3. The Exchange Computer Does Not Have Audit Security Privilege on the Domain Controller Hatası Nasıl Giderilir?

The Exchange Computer Does Not Have Audit Security Privilege on the Domain Controller Hatası Nasıl Giderilir?

022419_1221_TheExchange1.jpg

Yazım içerisinde Exchange Server sunucumuzdaki hatasını nasıl giderebileceğimize değineceğim. Kendi yapım için konuşacak olursak sunucu restartı sonucu Exchange Server servislerinin ayağa kalkmadığını gördüğümde araştırmaya başladım. Elbette klasik olan restart vb adımları uyguladım fakat sorun çözülmedi. Event Viewer kontrol ettiğimde Application içerisinde sürekli aynı logun oluştuğunu gördüm ve birazcık araştırma ile sorunu çözebildim.

Resim-1

Gördüğünüz üzere servislerim ya stop yada starting de bekliyor.

Resim-2

İlgili sorunun sebebi Exchange Server’ ın Domain Controller üzerinde “Audit Security Privilege” hakkının olmamasıdır. İlgili kuralı yapılandırmak için Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Local Policies > User Rights Assignments tabında Manage auditing and security log kuralına Exchange Servers ekliyoruz.

Resim-3

Kuralı yapılandırdıktan sonra gpupdate /force komutunu çalıştırıp sunucumuzu restart ediyoruz. Tekrar kontrollerimi yaptığımda sorunun giderildiğini görüyorum.

Resim-4

Umarım sizler içinde faydalı olur ve böyle bir sorun ile karşılaşırsanız hızla bu yoldan çözümüne gidersiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://www.eventid.net/display-eventid-2112-source-MSExchangeDSAccess-eventno-4720-phase-1.htm

https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/65636ada-9c51-4e7d-8f46-d51917bb4074/does-not-have-audit-security-privilege-on-the-domain-controller?forum=exchangesvrgeneral

TAGs:
EventID: 2112 Source:MSExchange ADAccess, , , , hatası

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap