İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server
  3. The Exchange Computer Does Not Have Audit Security Privilege on the Domain Controller Hatası Nasıl Giderilir?

The Exchange Computer Does Not Have Audit Security Privilege on the Domain Controller Hatası Nasıl Giderilir?

022419_1221_TheExchange1.jpg

Yazım içerisinde Exchange Server sunucumuzdaki hatasını nasıl giderebileceğimize değineceğim. Kendi yapım için konuşacak olursak sunucu restartı sonucu Exchange Server servislerinin ayağa kalkmadığını gördüğümde araştırmaya başladım. Elbette klasik olan restart vb adımları uyguladım fakat sorun çözülmedi. Event Viewer kontrol ettiğimde Application içerisinde sürekli aynı logun oluştuğunu gördüm ve birazcık araştırma ile sorunu çözebildim.

Resim-1

Gördüğünüz üzere servislerim ya stop yada starting de bekliyor.

Resim-2

İlgili sorunun sebebi Exchange Server’ ın Domain Controller üzerinde “Audit Security Privilege” hakkının olmamasıdır. İlgili kuralı yapılandırmak için Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Local Policies > User Rights Assignments tabında Manage auditing and security log kuralına Exchange Servers ekliyoruz.

Resim-3

Kuralı yapılandırdıktan sonra gpupdate /force komutunu çalıştırıp sunucumuzu restart ediyoruz. Tekrar kontrollerimi yaptığımda sorunun giderildiğini görüyorum.

Resim-4

Umarım sizler içinde faydalı olur ve böyle bir sorun ile karşılaşırsanız hızla bu yoldan çözümüne gidersiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://www.eventid.net/display-eventid-2112-source-MSExchangeDSAccess-eventno-4720-phase-1.htm

https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/65636ada-9c51-4e7d-8f46-d51917bb4074/does-not-have-audit-security-privilege-on-the-domain-controller?forum=exchangesvrgeneral

TAGs:
EventID: 2112 Source:MSExchange ADAccess, , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap