İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Terminal Services Remote Appplication (RemoteApp)

Terminal Services Remote Appplication (RemoteApp)


Windows Server 2008’in önceki sürümleri Windows Server 2000 ve Windows Server 2003’e göre önemli üstünlükler göstermektedir.Windows Server 2008’in 32 bit sanal adres daha efektif kullanması,işlemcileri daha performanslı kullanması ve veri yollarını daha etkin kullanmaktadır.

Terminal Services Remote Appplication (RemoteApp) ,uygulamanın kullanıcının Local bilgisayaırnda çalışıyormuş gibi görünen fakat Terminal servise erişim sağlanarak Terminal servis üzerinde çalışan uygulamadır. Burda dikkat edilmesi gereken konu sunucuya istekte bulunacak kullanıcı sayısı ve sunulacak uygulama

bunlara göre terminal services için kapasite planlaması yapmak gerekir. Kapasite planlamasında gözönünde bulundurulması gereken sıralama sunucunun işleme kapasitesi ve kullanılabilir RAM miktarı bunun yanında bant genişliği ve diskin okuma yazma hızıda önemli birer etkendir.

RemoteApp’in Kurulumu ve yapılandırılması

Windows Server 2008 de Terminal server rolü ile web access’i yüklediğinizde Windows Server 2008 R2 de Remote desktop rolü ile web acess’i yüklediğinizde

Terminal server RemoteApp Manager özelliği ile Remoteapp bileşenleri yüklenir.

Web access’in yüklenme sebebi ise istemci bilgisayarların RemoteApp programlarına web arayüzü ile erişimi sağlamaktır. İstemci bilgisayarların TS remoteApp programlarına TS Web access ile erişebilmesi için Remote Desktop Connection (RDC) 6.0 veya RDC 6.1 çalışmalıdır.

RDC 6.1 aşağıdaki işletim sistemleri ile birlikte gelmetedir.

  • Windows Server 2008
  • Windows Vista Service Pack 1
  • Windows XP Service Pack 3 (SP3)

Bir uygulamayı RemoteApps olarak eklemek için ;

1.Start, All programs,Administrative Tools,Terminal Services ve TS RemoteApp Manager’ı tıklayarak veya run’a (çalıştır) remoteprograms.msc yazarak da TS RemoteApp Manager grafiksel arayüzüne ulaşılır.

2.Action sekmesinden veya Actions menüsünden Add RemoteApp programı tıklanarak Resim1-1 deki gibi RemoteApp Wizard başlatılır.


Resim 1-1 : RemoteApp Manager

RemoteApp Manager ekranından Add RemoteApp Programs seçilerek RemoteApp Manager Wizard başlatılır. Resim 1-2


Resim 1-2 : RemoteApp Wizard Ekranı

Kurulum sihirbazı ile neler yapılabilceğine dair kısa bir bilgi içerir Resim 1-2


Resim 1-3 : RemoteApps olarak yapılandırılacak programların secildiği ekran

Uygulama seçildikten sonra Properties tıklanarak programın kullanımı yapılandırılır Resim 1-4


Resim 1-4 Programın özelliklerinin yapılandırıldığı ekran

RemoteApp Program Name Kullanıcılara gösterilecek programın adı isteğe göre değiştirilebilir.

Location Programın bulunduğu yer istenirse değiştirilebilir veya .exe dosyasının yerini browse aracılığı ile göstermek içinde kullanılır.

Alias programın dosya uzantısı olmadan erişmek için kullanılan takma ad eşsiz olmalıdır.

RemoteApp program is available through RD Web Access Programa Remote Desktop Web Access üzerinden erişimin sağlanıp sağlanmayacağını beliler.Web Acces ile erişim sağlanması istenmiyorsa checkbox temizlenir.

Command-line arguments Komut satırı argümanlarına izin verilmemesi ,komut satırı argümanlarına izin verilmesi veya daima kullanılacak komut satırı argümanları belirlenir.

Change Icon Program simgesi isternirse değiştirilebilir.

İstenilen ayarlar yapıldıktan sonra OK’e tıklanır.


Resim 1-5 Review Setting ekranı

Review settings ekranında ayarlar gözden geçilir ve finish tıklanarak kurulum sihirbazı sonlandırılır.

RD Web Access Kullanarak RemoteApps’a Erişmek

Windows Server 2008 kullananlar için TS Web access kullanarak RemoteApps’a erişmek Windows Server 2008 R2 kullanalar için RD Web access kullanarak RemoteApps’a erişimi sağlamak için RD Web access ile birlikte kurulan IIS sunucusu ile sağlanır. IIS sunucusunu kullanan RD web access Jscript kullanır.

İstemcilerde varsayılan web tarayıcısında jscript kısıtlanmış bir özellik olabilir .

RD web access bağlantısı için http://sunucu adı veya ip adresi/rdweb TS web access bağlantısı için http://sunucu adı veya ip adresi/ts burdaki ip adresi IIS sunucusunun ip adresidir.

Kullanıcı kimliğini doğruladıktan sonra Resim 1-6 da görüldüğü gibi kullanıcılar RemoteApps’a RD web access çalıştıran IIS sunucusu üzerinden erişir.


Resim 1-6 : RemoteApp ve Desktop Connection’ı sğlmak için kimlik doğrulama ekranı


Resim 1-7: RemoteApp Programs’a erişim ekranı

Kullanıcı herhangi bir RemoteApps uygulamsını seçtiğinde Resim 1-8 ve Resim 1-9 ekranlar gelir kullanıcı isterse Resim 1-9 da ki ekranda varsayılan ayarları değiştirebilir.


Resim 1-8 :RemoteApp Starting iletişim ekranı


Resim 1-9 : Uzak bağlantı ile ilgili uyarı ekranı

Kullanıcı isterse varsayılan ayarları değiştirebilir.Connect’i tıklayarak kullanıcı uygulamayı çalıştırır. Böylece kullanıcı kendi bilgisayarında uygulama çalışıyormuş gibi uygulamayı çalıştırır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Terminal Services RemoteApp (TS RemoteApp)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum Kocaeli Fizik bölümü mezunuyum .Fizik bölümu öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım .Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldim sistem ve network alaninda eğitimler ve danişmanliklar verdikten sonra Bilişim sektöründe finans kurumlarında calıştım ve calısmaktayim

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Elinize saglik hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir