1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Office 365
 3. Teams Yeni Gelenler, Gelecekler, Yenilikler ve Özellikler – Ignite 2019

Teams Yeni Gelenler, Gelecekler, Yenilikler ve Özellikler – Ignite 2019

Microsoft Teams
Ruijie Teknoloji Günü

Microsoft Teams‘e yeni gelenler ya da önümüzdeki dönemde gelecek olan bazı özellikleri bu yazıda bulacaksınız. Kısaca değineceğimiz özellikleri liste olarak vermem gerekirse:

 • Microsoft Teams’de Private Channel
 • Microsoft Teams’de Multi Window
 • Microsoft Teams’de Linux Desteği
 • Microsoft Teams’de Pools ve Surveys gibi bazı mesaj eklentileri
 • Microsoft Teams’de Pinned channel
 • Microsoft Teams’de Outlook entegrasyonu
 • Microsoft Teams’de Teams içerisinde Task kullanımı
 • Microsoft Teams’de Teams içerisinde Yammer kullanımı
 • Microsoft Teams’de Whiteboard
 • Microsoft Teams’de Live Caption
 • Microsoft Teams’de Presenter ve Attendee denetimleri
 • Microsoft Teams’de SMS ile oturum açma
 • Microsoft Teams’de Off shift kullanımı
 • Microsoft Teams’de kullanıcı yönetimi delegasyonu
 • Microsoft Teams’de Advisor for Teams
 • Microsoft Teams’de Safe Link

Ve benzer…

Yukarıdaki maddelerin dışında Teams yeni gelenler, gelecekler, yenilikler ve özellikler için birçok farklı özellik bulunmakta. Bu yazıda olmayanları da okumak isterseniz yazının referans kısmında yer alan linke ulaşmanızı öneririm.

1. Private Channel : Bu özelliği kullanarak, takımlarınız içerisinde yer alan kanallarınızda yetkilendirmeler yapabilirsiniz. Yani, takımda yer alan 20 kişiden sadece 10 tanesinin görmesini istediğiniz bir alt kanalınız varsa bunu sağlamanız mümkün.

2. Multi Window : Bu özelliği kullanarak Teams içerisindeki konuşma pencerelerinizi daha küçük olarak dışarı alabilirsiniz. Skype’taki konuşma pencereleriniz ile aşağı yukarı aynı deneyimi olarak düşünebilirsiniz.

3. Linux Desteği : Linux’ta da çalışan bir Teams client’ı mevcut. İndirip yükleyebilirsiniz.

4. Pools ve Surveys gibi bazı mesaj eklentileri : Konuşmalarınız içerisine bazı anketler, soru setleri vb. ekleme şansınız bulunuyor.

5. Pinned channel : Sık kullandığınız bazı kanalları Teams’de üst kısma tutturabilirsiniz.

6. Outlook entegrasyonu : Outlook içerisindeki bir maili “Share to Teams” ile Teams’de bir kanala paylaşabilirsiniz. İkinci olarak ise, kaçırdığınız konuşmaları içeren bilgi mailine yine Outlook’u kullanarak cevap verebilirsiniz.

7. Task kullanımı : Tek bir ekranda Planner kullanılarak size atanmış işlerinizi görürken aynı zamanda Outlook’taki Task’larınızı da konsolide şekilde takip edebileceksiniz.

8. Yammer kullanımı : Yammer’ı, Teams ile entegre ederek yine popüler Yammer gruplarınızı Team’de tek ekranda görme şansınız var. Dilerseniz Yammer’ı kısayol olarak Teams’in sol kolonuna ekleyebilirsiniz.

9. Whiteboard : Sesli ya da görüntülü görüşmeleriniz esnasında kullanabileceğiniz bir beyaz tahtanız bulunuyor. üstelik cep telefonunuz ile katıldığınız toplantılarda da sadece parmağınızı bile kullanarak kullanabilirsiniz.

10. Live Caption : Yabancı kişiler ile yaptığınız canlı toplantılarda dilerseniz alt yazı özelliğini açabilirsiniz. Bu şekilde kişiler konuşurken canlı alt yazı alma şansınız var. Şimdilik İngilizce’den İngilizceye destekliyor fakat yeni diller geliyor.

11. Presenter ve Attendee Denetimleri : Toplantıyı organize eden kişilere, toplantı öncesinde kimlerin presenter kimlerin ise katılımcı olacağını belirleme şansı sunar. Bu şekilde katılımcı olan kişiler bir takım işler için (örneğin diğer kişileri görüşmeden çıkartma, sesi açma kapama vb.) önden kısıtlanmış olur.

12. SMS ile oturum açma : 2020’nin başlarında Teams’e SMS ile oturum açabiliyor olacağız. Mail adresi ile login yerine SMS ile oturum açmak birçok firmanın saha çalışanları için ilgi çekecek diye düşünüyorum.

13. Off shift kullanımı : Firma BT yöneticileri isterlerse kullanıcıların Teams’e erişim zamanlarını sadece mesai saatleri içine kısıtlayabilirler.

14. Kullanıcı yönetimi delegasyonu : Firma içerisindeki bazı kişilere kullanıcı hesap yönetimi için yetkilendirme yapmak mümkün olacak. Örneğin her ekip yöneticisine gerekli izinleri verdiğinizde kendi ekibinin hesap yönetimini (şifre resetlemek vb.) yapabilir hale gelecek.

15. Advisor for Teams : Firmanızdaki olası Teams geçişini bir proje yaklaşımı ile ele almak istiyorsanız kullanabileceğiniz, size adım adım proje planı çıkartan bir araç. Yararlı olduğunu söyleyebilirim.

16. Safe Link : ATP artık Teams üzerindeki linklerde de çalışır hala geliyor. Eğer yazışmalarınız içerisinde bir takım linkler bulunuyorsa ve bunlara tıklıyorsanız, isteğiniz önce Microsoft Sandbox çözümünden geçiyor ve güvenli olduğu doğrulandıktan sonra karşınıza ilgili link içeriği getiriliyor.

Hızlıca 16 maddede Teams yeni gelenler, gelecekler, yenilikler ve özelliklere bakmaya çalıştık. Özellikle ben SMS ile oturum açmayı dört gözle beklemekteyim 🙂

Daha fazlası (değinmediğiniz 10’dan fazla özellik bulunuyor) için mutlaka bu linke göz atmanızı öneririm : https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-Teams-Blog/What-s-New-in-Microsoft-Teams-Microsoft-Ignite-2019/ba-p/937025#flw

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-Teams-Blog/What-s-New-in-Microsoft-Teams-Microsoft-Ignite-2019/ba-p/937025#flw

TAGs : Microsoft Teams Private Channel, , , , , , Microsoft Teams Teams içerisinde Task kullanımı, , Microsoft Teams Whiteboard, Microsoft Teams Live Caption, , , , Microsoft Teams kullanıcı yönetimi delegasyonu, ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap