1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. System Center Configuration Manager 1710 OMS Connector Yapılandırması

System Center Configuration Manager 1710 OMS Connector Yapılandırması

Bu yazımda SCCM ile Connector’u nasıl entegre edebileceğimizi göstereceğim. OMS Connector ilk olarak SCCM 1606 ile birlikte önizleme olarak yayınlandı ve artık kararlı halde. Bu özelliği kullanabilmek için Updates and Servicing > Features içerisinde yer alan Microsoft OMS Connector aktif hale getirilmelidir. Elbetteki Azure hesabı ve OMS olmazsa olmazlar arasında. Son olarak da SCCM 1606 veya üstü sürüm kullanıyor olmalısınız.


Resim-1

Updates and Servicing > Features sekmesine geldiğimizde herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz. Configure Azure Services diyerek yapılandırmamıza başlıyoruz.


Resim-2

Yapılandırmamıza bir isim veriyoruz ve OMS Connector kutucuğunu işaretliyoruz.


Resim-3

Yapılandırmanın en önemli adımı Import Apps kısmı. Azure AD Tenant Name,Tenant ID, Client ID, Secret Key, App ID bilgilerinin doğru girilmesi gerekiyor. Eğer Microsoft Azure platformuna alışık değilseniz kısa bir google gezintisi sonucu gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer yanlış bilgi girerseniz zaten hata verecektir.


Resim-4

İlgili adımları eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra Azure Subscription kısmı doğru şekilde gelecektir. Add diyerek eklemek istediğiniz Sccm koleksiyonunu seçiyoruz.


Resim-5

Son olarak yaptığımız yapılandırmaya ait bilgiyi kontrol ediyoruz.


Resim-6

Azure Services içerisine OMS Connector’un geldiğini görüyoruz.


Resim-7

Microsoft OMS tarafında ise yapmamız gereken küçük bir adım kaldı. OMS portalı açtıktan sonra Computer Groups tıklıyoruz ve SCCM sekmesinde Import Configuration Manager built-in OMS Connector kutucuğunu işaretliyoruz.


Resim-8

Yaklaşık yarım saat sonra kontrol ettiğimde seçmiş olduğum koleksiyona ait bilgisayarların geldiğini görüyorum.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/log-analytics/log-analytics-sccm

TAGs: SCCM ile OMS Connector,OMS,SCCM 1710,Updates and Servicing,Configure Azure Services,Microsoft OMS,OMS Connector,Azure AD,OMS Connector nedir,,SCCM 1606

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap