1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. System Center Capacity Planner İncelemesi ve Kurulumu

System Center Capacity Planner İncelemesi ve Kurulumu

2006 yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan bir ürün. Ürün sayesinden Exchange Server ve MOM Server için sanal ortam lar yaratıp performans, donanım gereksinimlari, kullanılabilirlik, iş akışı gibi bir çok düzeyi 15 – 20 dakikada oluşturacağınız test ortamında gözlemleyebiliyoruz. Bu şekilde network kurulumlarından önce yapınızı nasıl şekillendireceğinize ve hangi donanımları kullanmanız gerektiğine karar vermeniz de oldukça kolaylaşıyor.

NOT: Bu makale iki bölüm halinde yayınlanacaktır.

nin şu andaki versiyonu halen Cluster yapısını, Exchange ActiveSync (EAS), Outlook Mobile Access (OMA), Public folder, POP ve IMAP clientlar, RPC over HTTP, NAS ve iSCSI gibi storage teknolojilerini desteklemiyor. Desteklediği servisler ise Mailbox serverlar, Bridgehead server yapısı, OWA front-end server yapısı ve Active Directory Global Catalog server yapısı. Kısacası şu andaki versiyonu bir çok gelişme bekliyor diyebilirim.

Yüklemeden Önce

System Center Capacity Planner için minumum gereksinimler aşağıda listelendiği gibi:

Minimum Donanım Gereksinimleri

 • Intel Pentium veya uyumlu 1 GHz veya daha hızlı işlemci
 • 512 MB RAM
 • 30 MB Disk alanı
 • CD-ROM

Desteklenen İşletim Sistemleri

 • Microsoft Windows XP Professional Servis Paketi 2+
 • Microsoft Windows XP Home Edition Servis Paketi 2+
 • Microsoft Windows 2000 Server ve Professional Servis Paketi 4+ – Datacenter Edition hariç tüm versiyonlar
 • Microsoft Windows Server 2003 – Datacenter Edition hariç tüm versiyonlar
 • Microsoft Windows Small Business Server 2003 desteklenmez

Yazılım Gereksinimleri

 • Microsoft .NET Framework 2.0 ın kurulu olması gerekmektedir. Microsoft Download Center dan indirilebilir.

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=56407

System Center Capacity Planner ın önceki sürümlerinden upgrade şansımız bulunmamakta. Eski versiyonu uninstall edip sonrasın da yeni versiyonu kurmanız gerekiyor. Kurulum ise oldukça basitleştirilmiş durumda. SCCP nin setup ını çalıştırdıktan sonra bize herhangi bir iş bırakmadan kurulum gerçekleştiriyor.

Konfigurasyon

1. Start > Programs > Microsoft Capacity Planner diyerek programı çalıştıralım.

Şekil-1

2. SCCP in şu andaki versiyonu Exchange 2003 Server ve MOM 2005 i destekliyor. Bu yazımızda Exchange server ile Create a model with the Model Wizard ı seçerek devam edeceğiz.

Şekil-2

3. Provide site and network information penceresinde kaç tane merkez ofis (Max. 10), kaç tane şube (Max. 95) olacağını seçiyoruz.

4. Select the typical connectivity between central/branch sites seçenekleri ile merkez ofisler, merkez ofisler ile şubeler arasındaki kullanılması planlanan bant genişliğini seçelim. Burada 56K dialup bağlantıdan 156 Mbps OC3 bağlantıya kadar seçeneklerimiz mevcut.

5. Percentage of bandwitdh available for application dan bant genişliğinin yüzde kaçının uygulamamız için kullanılabileceğini seçelim.

Şekil-3

6. Specify number of users penceresinde yapımızdaki user dağılımlarını merkez ofis ve şube bazında ayarlayabiliyoruz. Burdaki değerler ise merkez ofis için 50000, şubelerin toplamı için ise 40000 ile sınırlı. Ayrıca kullanıcıların mailboxlarına cache mode mı yoksa outlook web access ile mi bağlanacaklarını seçiyoruz.

Şekil-4

7. Specify typical user da default değerleri görüyoruz. İstersek bu standart değerlerden birini seçebiliriz yada manual değerler verebiliriz.

Usage Level Average Mailbox
Size (MB)
Messages Received/day Messages Sent/day Average EmailSize (KB)
High 100 75 20 50
Medium 50 25 10 30
Low 20 5 1 10

Tablo-1

Şekil-5

8. Bir sonraki adımda ise yapımızda kullanmak istediğimiz donanımları seçiyoruz. Buradaki seçeneklerimiz Pentium, Xeon, Athlon, Opteron gibi ürünler.

9. Attempt to consolidate roles on to one server seçeneğinin seçilmesi ile tek bir server da diğer bir çok özelliği birleştirmemize izin veriliyor. Örnek vermek istersek mailbox server bridgehead server gibi.

10. Select a disk configuration seçeneği ile kullanmak istediğimiz disk yapısını seçiyoruz.

11. Use a SAN seçeneğinin seçilmesi ile yapımızdaki ihtiyaca göre otomatik olarak o kadar SAN yaratılıyor.

Şekil-6

12. Son pencerede gerçekleştirdiğimiz yapılandırmayı görüntülüyoruz.

Şekil-7

13. Finish diyerek işlemi sonlardıktan sonra karşımıza şekil-8 deki pencerenin gelmesi gerekiyor.

Şekil-8

Bu makalemde ın yüklenmesi için gereksinimler, yükleme işlemi ve seçeneklerin işlevleri üzerinde durduk. Bölüm-2 de bu makalemizde gerçekleştirdiğimiz konfigürasyonu ve performans simulation ı çalıştırıp çıkan sonuçları inceleyeceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap