1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2007 – Software Distribution Yöntemi ile Office 2007 Dağıtımı – Bölüm 3

SCCM 2007 – Software Distribution Yöntemi ile Office 2007 Dağıtımı – Bölüm 3

2007 ile yazılım dağıtımı makale serimize devam ediyoruz. Önceki iki makalede package,programs, point konfigurasyonlarını gerçekleştirdik.Bu makalede Collections konfigurasyonuna değineceğiz. ile yazılım dağıtımı için yapmanız gereken bir diğer  işlem oluşturduğunuz Office 2007 dağıtımı için collectionları yani dağıtılacak kullanıcı, bilgisayar ve kaynakları belirlemek. Size önerim organizasyonunuzda uygulama dağıtımı gerçekleştirmeden once birkaç adet pilot bilgisayar belirlemeniz ve bunların üzerinde denemelerinizi gerçekleştirmeniz. Bizde yapımızdaki bir bilgisayar için bu denemeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için yapmamız gereken bu pilot bilgisayarı içerisinde barındıran bir collection grubu oluşturmak. Adım adım bu işlemi gerçekleştirelim.

1. SCCM konsolu altında Computer Management / Collections ‘a sağ tıklayarak New Collection’ı seçin.


Resim-1

2. General ekranında oluşturduğunuz collection için bir isim verin.Ardından Next ile devam edin.


Resim-2

3. Üyelik ekranında collections grubuna üye olacak bilgisayarları seçebilirsiniz.Bunun için sağ taraftadaki bilgisayar simgesine tıklayın.


Resim-3

4. İlk ekranı Next ile geçin.


Resim-4

5. Bu ekranda biz bilgisayar ismine gore arama yapacağımız için Resource Class kısmında “System Resource” Attribute Name kısmında ise “Name” seçeneklerini seçeriz. Value kısmında ise eklemek istediğiniz bilgisayarın direk ismini yada % karakteri ile birden fazla değeri girebilirsiniz. Ben yapımdaki xp4 bilgisayarı bu collections gruba üye yapmak istediğim için direk ismini yazıyorum.


Resim-5

6. Collection Limiting ekranında üyeleri varolan bir collection altında arayabilirsiniz. Next ile devam edelim.


Resim-6

7. Girdiğimiz kriterlere gore kaynaklar bulundu.Bulunan kaynağı seçerek Next ile devam edin ve sihirbazı bitirin.


Resim-7

8. Membership ekranında artık eklediğiniz üyeleri görebilirsiniz.Aynı zamanda query based üyelerde oluşturabilme şansınız bulunuyor. Collection için üyeleri belirlediyseniz next ile devam edebilirsiniz.


Resim-8

9. Henüz ayarını gerçekleştirmediğimiz için bu bölümde görüntülenecek bir öğemiz yok. Collection oluşurduktan sonra ayarlarını gerçekleştireceğiz. Security bölümünde de bu obje için düzenleme vb gibi izinleri atayabilirsiniz. Next ile devam edip sihirbazı bitiriyoruz.


Resim-9

10. Artık SCCM konsolu altında yeni oluşturduğunuz collection’ı ve buna dahil olan üyelerinizi görebilirsiniz. Bir sonraki makalede ise oluşturduğumuz bu collectionlara programlarımızı atayacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Desktop Deployment Center – Office 2007 Deployment: Overview

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap